Како да менувате фонтови на Андроид со или без корен

Променете ги фонтовите на Андроид

Една од можностите што ја имаме кога управуваме со оперативниот систем Андроид е прилагодување на фонтовите што се појавуваат во СО. На нашиот телефон можеме да му дадеме уште еден допир со друг вид фонт што повеќе се привлекува на нашиот карактер и оди малку надвор од вообичаеното на Андроид, иако со толку многу варијации е тешко да има нешто воспоставено во овој оперативен систем поради тоа како лесно е да го прилагодиме како што сакаме.

Додека се корени можеме да ставиме повеќе рака во системотМожете исто така да го смените фонтот на системот без да имате права на root, но да, нема да имаме толку многу можности кога станува збор за целосно прилагодување. Следно, ќе ви покажеме два методи, едниот со права на root, а другиот без root.

Како да менувате фонтови на Андроид без root

Од уред Samsung

Да земеме како пример уред на Samsung кој обично го претпочитаат корисниците на Android. Корејската компанија овозможува промена на фонтот во уреди на Samsung без потреба да се корени.

 • Мора да отидете во поставките> Екран> Фонт> Стил на фонт
 • Вие избирате кој било од присутните.
 • Можете исто така да изберете повеќе фонтови од пакетите во продавницата за апликации Samsung

Од LG уред

LG исто така ви овозможува да го промените фонтот на системот и начинот да се направи тоа е ист како и од уредот Самсунг. Можете исто така да отидете во нивната продавница SmartWorld за да преземете уште малку бесплатно или платено.

Од друг уред освен Samsung или LG

За ова мора преземете апликација од трета страна како што се Go Launcher Fonts, што ќе ви се најде за еден од популарните фрлачи како Go Launcher. Запомнете дека ако преземете фонт, мора да ги скенирате фонтовите за да се појават преземените.

Одете Фонтови за фрлачи Андроид

 

 

Како да менувате фонтови на Андроид со root

Првиот

 • Направете резервна копија од изворите што ги имате во терминалот. За ова можете да инсталирате ASTRO File Manager и еднаш во апликацијата, ќе го поставите тоамала икона за телефон горе лево за да отидете во основната папка на уредот.

Бекап за фонт

 • Откако ќе бидете таму, одете до системот> фонтови> кликнете на иконата што изгледа како список за проверка на врвот и притиснете до иконата за мени со три точки долу десно и изберете „избери ги сите“.

Резервна копија со Astro

 • Некаде ги копирате изворите како што е вашиот компјутер, во случај да ви треба повторно.

Вториот

 • Откако резервната копија е добро зачувана. Време е да преземете која било од апликациите за root што ќе ви овозможи да ги промените фонтовите. Здраво е еден од нив.
 • Откако ќе го преземете и инсталирате, стартувајте го. Willе бидете присутни пред А. список на различни прегледи од еден куп извори каде што имаш на шпански јазик. Изберете еден, кликнете на него, преземете го, прифатете го pop-up прозорецот и потоа изберете „употреба“ одлево лево.
 • Откако ќе се инсталира пакетот, од вас ќе биде побарано да рестартирате за промените што треба да се применат.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.