Како да мигрирате од Windows XP во Windows 7 или Windows 8.1

Windows-7-Vista-XP-win8

Можноста за правење миграција од Windows XP на повисок оперативен систем е една од главните активности што треба да започнеме да ги разгледуваме оттаму; Бидејќи овој оперативен систем веќе нема да биде поддржан од 8 април според „Мајкрософт“, тогаш можеби е време да можеме знаеме дали нашиот компјутер има капацитет (и компатибилност) да поддржува Виндоус 7 во најдобар случај.

Мајкрософт инсистираше на тоа корисниците на Виндоус XP да се обидат да направат миграција кон Виндоус 8.1 главно, дури пред неколку дена понуди дури и бонус од 50 долари за неговите корисници да можат да купат компјутер од новата генерација од својата продавница. Сега, ако вашиот компјутер ги нема потребните барања за поддршка на најновата верзија предложена од фирмата, можеби во најдобар случај ако прифатите Виндоус 7, нешто што ќе ве научиме да го откриете во оваа статија.

Мигрирајте информации и потврдете ја компатибилноста од Windows XP

Пред да започнете каков било процес на надградба на повисок систем Windows XP, треба да размислите за мигрирање на најважните податоци од овој оперативен систем; Ако не знаете како да го направите тоа, препорачуваме да ја прегледате статијата каде што го научивме правилниот начин мигрира кориснички профил од еден оперативен систем до повисок како начин на мала резервна копија; Сега, во различни вести се споменува соработка помеѓу „Мајкрософт“ и алатка наречена „PCMOver Express“, која може да ја користите од „Виндоус XP“ потполно бесплатно, благодарение на договорот меѓу двете фирми.

Меѓу најважните барања што ги спомена Мајкрософт за компјутер да прифати оперативен систем што го надминува Виндоус 7 се следниве:

  • 1 GB RAM за 32-битни компјутери или 2 GB за 64-битни компјутери ако сакате да ја надградите Windows 7.
  • Процесор со брзина од 1 GHz (или поголема брзина).
  • Најмалку 16 GB слободен простор на 32-битни компјутери, или 20 GB на 64-битни компјутери за инсталација на податоци.
  • Графичка картичка што поддржува DirectX 9 со ажуриран двигател ..

Повеќето од овие спецификации може да се сметаат за конвенционални, иако ако го земеме предвид тоа Виндоус XP е стар приближно 13 годиниМожеби оние компјутери што го имаат овој оперативен систем од тоа време, ги немаат овие карактеристики; Ако сакаме да ги имаме потребните барања за ажурирање, тогаш треба да ја користиме алатката обезбедена од Microsoft, која има име на Windows 7 Upgrade Advisor и која ќе не информира доколку има некомпатибилност со опремата, драјверите и апликациите со Windows 7.

од Windows XP до Windows 7

Екран како оној прикажан погоре може да се појави ако нашиот компјутер е компатибилен со Windows 7 и покрај пронајдените грешки.

Сега, ако сакаме да одиме малку подалеку, тогаш можеби се чувствуваме авантуристички и посакуваме инсталирајте Windows 8.1 на нашиот компјутер; за ова постои и алатка обезбедена од Мајкрософт, која има име на Советник за надградба на Виндоус 8 и дека можеме да го користиме на ист начин како што споменавме погоре; Во однос на спецификациите што се бараат како компатибилност, тие се многу слични на оние што ги бара Виндоус 7.

Откако ќе го преземеме и стартуваме Советникот за надградба на Windows 8, екранот за добредојде ќе ни ги покаже можните успеси и грешки пронајдени на компјутерот со Windows XP.

Виндоус XP до Виндоус 8.1

Сликата што ја поставивме погоре е мал пример за ова, иако ова може лесно да се реши со повеќе простор за складирање. Го сместивме затоа што можеби користеле постари компјутери (пред 13 години) многу мал хард диск за Windows XP, нешто што наместо него сега е помалку од Windows 8.1.

Бидејќи Виндоус XP ќе продолжи да постои долго време, но без поддршка или помош од Мајкрософт, вреди да се разгледаат овие видови алтернативи; Ако вашиот компјутер не е компатибилен со која било од верзиите што ги споменавме, тогаш можеби ќе пробате инсталирајте на кое било од изданијата на Linux, бидејќи тие не се толку барани како што предлага Мајкрософт во своите оперативни системи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.