Како да измените некои кул аспекти на приклучокот за OS X? (II)

OS X Маверикс

Пред некој ден разговаравме со вас за неколку интересни аспекти што можат да бидат изменети од пристаништето што ги собра најважните апликации од нашата Mac на нашето биро. Видовме дека можеме да ја смениме позицијата, големината, зголемувањето секогаш кога ќе лебдиме над обвинителната клупа. Овие аспекти направија оваа лента визуелно да го подобри тоа содржи кратенки до апликациите што сакаме од нашиот оперативен систем. Како што веќе ви реков, ќе се справиме со прашања поврзани со алатките што ги користиме за прилагодување на нашата пристаниште и како да ги спроведеме овие чекор по чекор прилагодувања за да дознаете оние од вас кои помалку знаат за овој нов оперативен систем (OS X Mavericks) и да можете да ги извршите соодветните дејства. Денес ќе научиме нешто друго поврзано со алатките за прилагодување на нашата пристаниште:

Пристап до преференциите на системот и пристаништето

Првото нешто што треба да го конфигурираме нашиот приклучок е да пристапиме до преференциите на системот, за ова:

Пристаниште 1

 • Пронајдете ја апликацијата «Преференци на системот»И ќе го внесете прозорецот прикажан на горната слика

Пристаниште 2

 • Откако ќе влеземе во системските преференции, ќе треба да ја избереме опцијата: «Обвинителна клупа»И ќе добиеме пристап до конфигурацијата на пристаништето на нашиот Mac

Ефект - пристаниште

Промена на пристанишни анимации во OS X Маверикс

Откако ќе влеземе во системските преференции на нашата пристаниште, ќе видиме опција што вели: Минимизирајте ги прозорците користејќи. Оваа алатка ни нуди 2 различни анимации со кои можеме да ги разубавиме нашите прозорци кога ќе се отворат или затворат. Добро, кога минимизираме прозорец, тој оди на дел од пристаништето, додека повторно го отвориме, потребно е повторно да кликнеме на него.

Секој пат кога ќе кликнеме на копчето минимизирање, се прави анимација што можеме да ја измениме. Како што веќе ви реков, имаме двајца во OS X Маверикс:

 • Ефект на Аладин: Од дадената дебелина на прозорецот, OS X го намалува до големината што ви треба за да ја прицврстите. Тоа е пофлуидна анимација и многу позабавна.
 • Ефект на скала: Едноставно, прозорецот ќе се сведе на минимум, ќе ја намали неговата големина и нема да направи ништо за да го разубави.

Мојот омилен ефект е Аладин Ефект, но како што реков, можете да го промените од преференциите на вашиот приклучок.

Други опции - Пристаниште

Други интересни карактеристики на нашата пристаниште

Да завршиме со карактеристиките на нашата пристаниште во рамките на Системските преференци, ќе зборуваме за некои карактеристики, освен за она што го видовме досега, но не помалку важно. Веднаш под опцијата: „Минимизирај ги прозорците користејќи ...“ има 5 кутии што можат да се активираат или деактивираат по наша желба ... Но, за да ги активираме или деактивираме ќе мора да знаеме што прават, нели? Ова се 5-те индивидуални карактеристики на нашиот приклучок за OS X Маверикс:

 • Минимизирајте го прозорецот со двоен клик на насловот на екранот: Појасно, вода. Ако сакаме да ги минимизираме прозорците на апликациите во долната лента со двојно кликнување на горниот дел од прозорецот каде што го ставате името на апликацијата, ние едноставно ќе ја активираме оваа функција поврзана со нашето управување со прозорецот.
 • Минимизирајте ги прозорците во иконата за апликација: Ако ова поле е активирано, кога ќе го минимизираме прозорецот, тоа ќе оди до иконата за апликација во пристаништето, така што нема да го видиме физички. Ако сакаме повторно да го отвориме, едноставно ќе треба да кликнеме на логото на апликацијата.
 • Внесете анимации по апликации: Апликациите ќе бидат максимизирани и започнаа да го користат ефектот избран на врвот
 • Скријте ја пристаништето и прикажете го автоматски: Ако сакаме нашата лента со апликациите да биде секогаш активна и видлива, оваа опција ќе мора да не биде одбрана, но ако сакаме да биде скриена за да има повеќе простор, ќе мора да ја активираме.
 • Покажете индикаторски светла во отворени апликации: Повеќе од истите, отворените апликации ќе бидат претставени со светло на дното на иконата за приклучоци.

За да ги активирате или деактивирате, едноставно кликнете на полето за активирање или деактивирање (во зависност од тоа дали е активно или не).

Повеќе информации - Како да измените некои кул аспекти на приклучокот за OS X? (Јас)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.