Како да направите големината на сликите со претходно поставени големини во Windows?

[вимео] http://vimeo.com/96200099 [/ вимео]

Од големиот број на апликации што постојат за да може да се менува големината на сликите, би можеле да одиме дотаму што да кажеме дека секој од нив чувајте слични карактеристики на употреба, единствената разлика е можеби во онаа во која можеме да работиме бесплатно или да плаќаме за официјална лиценца.

Алатка што може да ни помогне да ги третираме сликите на поинаков начин е онаа што го има името Paint.net, што е навистина исклучително и е предложено да работи главно во различни верзии на Windows. Со неа би имале моќна апликација со функции многу слични на оние со кои работите за графички дизајн, нешто што е исклучително ако сметаме дека оваа апликација може да се користи потполно бесплатна. Сега, ако не ви е потребна апликација што е толку професионална, софистицирана или со панели премногу комплицирани за ракување, препорачуваме да користите Останувач на слики за сладолед, што се справува практично сам кога прави големината на една или повеќе слики.

Мали трикови за промена на големината на сликите во Виндоус

Осврнувајќи се специјално на оваа апликација наречена Icecream Image Resizer, можете преземете и инсталирајте целосно бесплатно на Windows, алатка која има тежина од приближно 65 MB според нејзините развивачи. На официјалната веб-страница можете да се восхитувате на неколку карактеристики на тоа, да треба да го изберете јазикот што го сакате и да го користите копчето што се наоѓа кон горната десна страна. Ако сакавме да разговараме за оваа апликација, тоа е затоа што различните функции со кои е интегриран неговиот интерфејс, нешто што ќе ни помогне да ја промениме големината на сликите на многу лесен, едноставен начин и според она што сакаме да го направиме со нив.

Откако ќе го стартуваме Icecream Image Resizer, можеме да му се восхитуваме на комплетно модерен интерфејс, тоа е само визуелна привлечност која во ниту еден момент нема да ги потцени внатрешните карактеристики. За да можеме да објасниме малку повеќе за нив, во овој напис ќе подигнеме одредени фаќања на слики досега.

трикови за промена на големината на сликите 01

Сликата на која можете да се восхитувате на врвот е првото снимање што сакавме да го споделиме; Таму може да се восхитувате на 2 опции што треба да ги користите во прв степен, а кои се наоѓаат кон горната лева страна на овој интерфејс. Со нив имате можност да:

 • Додајте слики независно.
 • Додадете слики содржани во папка или директориум.

Со овие 2 функции можете да постигнете одлично список на слики за обработка и промена на големината во еден момент. Ако додадевте слика по грешка, треба само да кликнете на иконата во форма на „корпа за отпадоци“ лоцирана кон десната страна на секоја од овие слики, што веднаш ќе ја отстрани од оваа листа. Ако сакате да креирате нова листа со што ќе ги елиминирате сите оние што се присутни таму, тогаш можете да го користите темно сивото копче сместено на дното (што вели Clear Queue)

Следниот чекор ќе биде да ја изберете големината на добиените слики; За да го направите ова, треба само да ја изберете малата стрелка надолу што се наоѓа на десната страна.

трикови за промена на големината на сликите 02

Како што покажува сликата погоре, има неколку стандардни вредности на кои можете да аплицирате обработете ги и изменете ја големината на овие слики. На овој начин, можете да ги направите со големина на:

 1. Бидете испратени по е-пошта.
 2. Имајте сопствена големина заснована на нашите желби за работа.
 3. Тие можат да се користат како позадина на работната површина на Windows.
 4. Дека тие имаат големина според Биографијата (Timeline Cover) на Фејсбук.

Веројатно, ова е најважната карактеристика што ни ја нуди Icecream Image Resizer, поради фактот што може да се изберат сопствени големини присутни таму. така што сликите се менуваат автоматски и скоро без наша интервенција. Малку подолу ќе најдеме зелено копче на кое пишува «Промена на големина«, Која мора да ја избереме за целиот процес да започне веднаш.

трикови за промена на големината на сликите 03

Во рамките на конфигурацијата на оваа апликација наречена Icecream Image Resizer ќе имаме можност да изберете дали добиените слики треба да бидат зачувани во друга папка, заменете го името на постојните или зачувајте се во изворниот директориум.

Како што можете да му се восхитувате, оваа интересна апликација што можете да ја користите целосно бесплатна е одлична алтернатива за промена на големината на нашите слики со големина претходно дефинирана во нејзиниот интерфејс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.