Како да направите кратенка до вашата омилена веб-страница

Дома на GoogleGoogle Chrome, покрај тоа што е еден од најбрзите веб-прелистувачи во моментот, се карактеризира и со неговата висока конфигурабилност и со широкиот асортиман на апликации и екстензии достапни во неговата онлајн продавница.

Следно ќе ве научам креирајте икона на вашата работна површина, менито за стартување или нашата лента со задачи за Windows, со веб-страницата што ја сакате како апликација, да имате непосреден пристап без отворање на веб-прелистувачот.

Првото нешто што ќе треба да го направиме е отворете го прелистувачот Chrome и одете на страницата што сакаме да ја создадеме кратенка Како апликација, откако оваа страница е отворена, ќе одиме во менито за поставки на Chrome, што е претставено со фиксен клуч.

Кога ќе го отвориме ќе ја избереме опцијата алатки, и во паѓачкото што ќе се појави ќе ја избереме опцијата Креирај кратенка.

Поставки / алатки / кратенка за опциите на Google ChromeОткако ова ќе биде направено, ќе ни биде прикажано a прозорец за потврда, прашувајќи не каде сакаме да ја создадеме предметната кратенка.

Создадете опција за кратенка

Откако ќе ги избереме опциите што ги сакаме, ќе го имаме само тоа кликнете на копчето за создавање така што нашиот директен пристап до веб-страницата е креиран како апликација.

Кратенка за работна површина на Виндоус до веб-страницаБидејќи ја избрав само опцијата за креирајте кратенка за работна површина, Јас само го создадов пристапот на тоа место, исто така, бидејќи го избрав Почетната страница на Google, затоа ја добивам иконата со лого на Google.

Повеќе информации . Како да се најавите на Chrome


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.