Како да направите новата апликација на Фејсбук да ги отвори врските во прелистувачот

директен пристап до Фејсбук

Корисници на апликации Фејсбук мобилните ќе имаат забележано а неодамнешна промена во начинот на однесување на апликацијата кога ќе отвориме врска. Наместо да не испраќате до претпочитаниот стандарден прелистувач, сега врската се отвора во апликацијата.

На Фејсбук велат дека врските на овој начин се отвораат побрзо, но не е така. Можеби на побавни уреди се чини дека тие се отвораат побрзо затоа што не мора да скокате помеѓу апликациите, туку веб-страниците (особено најтешките според содржината) одвојте значително подолго време на полнење по колку чини да ги отворите во Chrome или кој било друг прелистувач.

Ако сакате да го промените отворањето на врските до вашиот стандарден прелистувач, тогаш следете ги овие едноставни чекори што ќе ви ги дадеме.

Отворете ја врската во Chrome

Facebook предупредува на оваа нова функционалност, но освен ако не обрнувате внимание нема да забележите. Предупредувањето исчезнува веднаш штом ќе започнете да ја прелистувате страницата, па затоа од вас не се бара да признаете дека сте го виделе.

Можете вратете се на хром во секое време, но ова не значи дека тој ќе биде стандардниот прелистувач за која било врска што ќе ја отворите подоцна. За да го направите ова, кога ќе отворите врска, кликнете на трите вертикални точки што ги означуваат опциите. Како што можете да видите на сликата, се појавува опција што вели „Отвори во Хром“. Ако кликнете на врската што сакате да ја видите, таа ќе се отвори во прелистувачот на Google.

мобилен прелистувач Фејсбук 1

Сепак, овој метод остава многу да се посака Затоа што мора да направиме уште еден чекор што би можеле да го зачуваме ако ја отвориме врската во Хром или во кој било друг надворешен прелистувач од самиот почеток.

Оневозможете го прелистувачот на Фејсбук

Можете оневозможете го прелистувачот на Фејсбук и вратете се во вашата посакувана апликација. Во апликацијата од Фејсбук, кликнете на копчето за навигација и движете се на екранот додека не стигнете до местото каде што пишува Поставки за апликација. Кога го имате, кликнете таму.

мобилен прелистувач Фејсбук 2

Appearе се појави список со опции. Кликнете каде пишува Aсекогаш отворајте врски со надворешен прелистувач. Опцијата ќе се активира, и од таму ќе можете да излезете од опциите или апликацијата и секој пат кога ќе сакате да отворите врска, тоа ќе го стори со вашиот стандарден прелистувач.

мобилен прелистувач Фејсбук 3

Се надеваме дека овие едноставни чекори се корисни и ви помогнаа да се вратите на вашиот претпочитан надворешен прелистувач.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио Цезар Лагуна Ц. dijo

  Ова се случува во андроид, но како да го направам тоа во коската на iOS на iPhone

 2.   Ричард Холдерленд dijo

  Одлично, најдобро е да ги отворите врските со Chrome. Ви благодарам.

 3.   Хилда солис dijo

  Тие наслови повеќе не се појавуваат во менито

 4.   Ллу броса dijo

  оваа опција за iPhone не е во менито. !!!!
  Дали некој знае како да го направи тоа?

  1.    Ана dijo

   Опцијата што ја коментирате во статијата не се појавува.

 5.   Јени dijo

  Ви благодарам, не знаев како да го коригирам ова.

 6.   Јени dijo

  Ви благодарам многу за објавувањето, веќе имав време да се обидам да го коригирам ова. Имам Android и немаше проблем да го коригирам.

 7.   Авраам dijo

  Тего Facebook_142.0.0.29.92 во конфигурацијата на апликацијата не се појавува, врските се отвораат надворешно

 8.   Чејо Рок dijo

  Благодарам