Како да направите резервна копија во Windows 7?

Како да направите резервна копија во Windows 7 е едно од оние прашања со кои се соочуваме кога имаме важни информации на нашите компјутери. Ова е процес што сите мора да го знаеме, бидејќи создавањето резервни копии е една од оние добри практики што мораме да ги одржуваме како корисници.. За да го постигнете ова, постојат неколку алтернативи и тука ќе коментираме за некои од нив за да можете да ја изберете онаа што најмногу одговара на вашите потреби.

Идејата за извршување на оваа задача е секогаш при рака да имаме ажурирана верзија на сите наши датотеки. заради нивно обновување во каква било непредвидена состојба.

4 начини за резервна копија во Windows 7

Копирање на корисничката папка

Првата алтернатива што ќе ја разгледаме се заснова на природните опции на оперативниот систем, така што нема да ви треба повеќе од уредот за складирање каде што ќе направите резервна копија.

Во рамките на дрвото на директориуми на Windows, постои папка наречена Users и во неа се чуваат податоците на секој од луѓето кои се логираат на компјутерот. Во таа смисла, Ако барате како да направите резервна копија во Windows 7, тоа е едноставно како да ја копирате оваа папка или онаа што одговара конкретно на вашиот корисник.

Патеката на папката за која станува збор е како што следува: В:\Корисници

Корисничка папка

Внатре во него ќе ги најдете поддиректориумите на секој корисник на системот. Како што споменавме претходно, можете да ја копирате целата папка, да ја изберете само онаа од вашата сесија или дури да бидете поселективни, избирајќи ги конкретно Desktop, Documents, Music или што и да ви треба.

Важен факт во овој процес е дека ќе потрае многу подолго ако ја изберете целата папка што одговара на корисникот. Ова е затоа што исто така ќе пренесувате скриени директориуми кои често содржат непотребни датотеки, кеш-датотеки и информации за програмата.

Од волшебникот за резервна копија

Горенаведениот процес е она што би можеле да го наречеме „рачен“, бидејќи нема ништо повеќе вклучено од дејствата за копирање и залепување. Сепак, Windows 7 има малку поавтоматизиран процес, преку асистент кој ни го олеснува избирањето на она што сакаме да направиме резервна копија. Овој модалитет, дополнително, во голема мера ја намалува маргината на грешки што можеме да ги направиме за време на задачата.

За да пристапите до волшебникот за резервна копија, одете во Контролен панел и одете во „Систем и безбедност“

Контролен панел

Сега, одете во делот „Резервна копија и обновување“.

Резервирајте и вратете

Де иницијатио, ќе отидете во прозорец каде што ќе ги видите податоците за складирање на вашиот хард диск и копче до него, ориентирано да се изврши реализација на резервна копија. Кликнете на него за да го стартувате волшебникот.

Направете резервна копија

Во прозорецот што се отвора, ќе ги видите сите единици за складирање поврзани со вашиот компјутер. Изберете го оној што сте го избрале за да ја зачувате резервната копија и кликнете „Следно“.

Изберете единица за складирање

Тогаш волшебникот ќе праша дали сакате сами да ги изберете директориумите за правење резервна копија или дали ќе дозволите Windows да го прави тоа автоматски.

Ако дозволите Windows да го прави ова автоматски, ќе направи резервна копија од вашите таканаречени библиотеки, работна површина и стандардни системски папки. Ако изберете да го направите изборот рачно, тогаш ќе бидете однесени во прозорец каде што можете да изберете конкретно што сакате да копирате.

Изберете папки

Конечно, ќе се прикаже резиме со она што сте го конфигурирале за резервна копија. Ако сè е точно, кликнете на копчето „Зачувај ја конфигурацијата и излези“ за да започне процесот на резервна копија. Ова ќе ве врати на екранот „Резервна копија и обновување“ каде што можете да го видите напредокот на задачата.

Копирај напредок

Кога ќе ја подготвите вашата резервна копија, можете да ја вратите во секое време од делот „Врати“ од истото мени.

Со апликации од трети страни

Cobian резервна копија

На почетокот споменавме дека има неколку алтернативи за да одговориме на прашањето како да направите резервна копија во Windows 7. Веќе видовме неколку опции со матичните функции, но можеме да работиме и со апликации од трети страни.

Во таа смисла, еден од најпопуларните во оваа област поради различни причини е Cobian резервна копија. Најпрво, можеме да споменеме дека се работи за целосно бесплатен софтвер. На овој начин, зборуваме за решение на кое можеме да се потпреме, без да се грижиме за плаќањата за лиценци. Дополнително, тоа е многу лесна за употреба апликација каде што, дополнително, можете да програмирате креирање резервни копии. Така, секогаш ќе имате ажурирана копија која секогаш ќе се генерира во конфигурираното време и датум.

За да направите резервна копија на Windows 7 од Cobian Backup, стартувајте ја програмата и кликнете со десното копче на празното место на интерфејсот, а потоа изберете „Нова задача“.

Создадете нова задача

Сега, одете во делот „Датотеки“, изберете ги датотеките за копирање и дестинацискиот директориум или единицата за складирање.

Изберете папки Cobian

Потоа одете во „Распоред“ и изберете колку често сакате да правите резервна копија.

Распоред на задачи во Cobian

Треба да се напомене дека програмата има и други опции кои можете да ги прегледате за да прилагодите сè на вашите барања. Конечно, кликнете „Ок“ и ќе имате креирано рутина за резервна копија за вашиот систем Виндоус 7.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->