Како да направите резервна копија во Windows кога нема да се рестартира

резервна копија во Виндоус

Причината зошто компјутер Виндоус не се рестартира нормално може да биде затоа што компјутерот сте биле заразени со датотека со малициозен код, што практично спречува оперативниот систем да работи правилно.

Под такви околности постојат неколку алтернативи што би можеле да ги искористиме кога се обидуваме вратете го „подигањето“ на Виндоус, иако ако ова не е можно ефикасно да се изврши, ќе мора да се обидеме да ги вратиме најважните информации со помош на неколку трикови што ќе ги споменеме подолу.

Прелиминарни чекори за да се обидете да го вратите подигнувањето на Виндоус

Постојат голем број на алтернативи што можеме да ги користиме, кога се обидуваме вратете го ова подигнување на ВиндоусЗа ова, постојат многу алатки во стилот на „ЦД-а во живо“ кои можат да ни помогнат во оваа задача. За да го направите ова, треба само да отидете на страницата каде што се наведени сите овие дискови и да ја изберете правилната алатка. Со ова ќе мораше рестартирајте го компјутерот со вметнатиот медиум и подоцна, обидете се да отстраните било кој вирус или датотека со малициозен код што спречува нормална работа или рестартирање на Windows.

Ако ова не работи, постои можност да се отстрани тврдиот диск од компјутерот и да се постави како секундарен (роб) на друг компјутер. Од таму ќе имаме можност да ги повратиме сите информации или барем најважните од нив. Иако ова е одлична алтернатива што може да ни понуди добри резултати, но целиот процес на разоружување на компјутерот може да биде нешто досаден, па дури и опасен ако не го сториме тоа на правилен начин. Поради оваа причина, подолу ќе предложиме неколку трикови што можете да ги користите од истиот компјутер да ги добиете најважните информации во надворешен медиум.

Користење на дискот за инсталација на Виндоус 7

Ние упативме на Виндоус 7, иако методот може да работи и во други оперативни системи. Ако немате диск за инсталација на Виндоус 7, можете да ја користите алатката за поддршка, односно нејзиниот "диск за обновување". Претпоставувајќи дека имате диск за инсталација на оперативниот систем, предлагаме да ги следите следниве чекори.

 • Вметнете го вашиот диск за инсталирање на Виндоус 7 во вашиот компјутер.
 • Вклучете го компјутерот и почекајте да се појави пораката за да го користи дискот како средство за стартување на оперативниот систем.

резервна копија во Виндоус 01

 • Волшебникот мора да го следите на конвенционален начин, но само до прозорецот каде што е предложено «опрема за поправка".
 • Во тој момент мора да ја изберете таа опција, со која ќе скокнете на прозорец многу сличен на следниов.

резервна копија во Виндоус 02

 • Од истата ќе треба да ја изберете последната опција, која ќе ви помогне да отворите прозорец за команден терминал.
 • Кога ќе се отвори, мора да напишете «бележник»Како што сугерира сликата што ќе ја поставиме подоцна.

резервна копија во Виндоус 03

Колку и да изгледа неверојатно, ова е најинтересниот дел од триковите за кои досега споменавме вратете ги најважните информации од Виндоус 7. По притискање на «Внесете»На«меморија рампа»Виндоус, каде што треба да симулирате, дека ќе отворите нов документ.

резервна копија во Виндоус 04

 

Веднаш ќе се отвори истражувач на датотеки, треба да избере од последниот дел до «Сите формати« Со ова, ќе имате можност да ги видите сите датотеки во која било папка што е дел од хард дисковите на вашиот компјутер.

резервна копија во Виндоус 05

Овој прозорец доаѓа да дејствува како конвенционален истражувач на датотеки, од која причина и без никаков проблем ќе мора да го вметнеме нашиот USB pendrive или надворешен хард диск.

резервна копија во Виндоус 06

Willе се препознае веднаш, а потоа мора да започне да се движи кон местото на нашиот локален хард диск, сè додека најдете датотеки и информации направи да биде поважно да се врати.

резервна копија во Виндоус 07

На претходната слика од екранот предложивме мал пример и каде, решивме изберете и копирајте во папката Hewlett-Packard.

резервна копија во Виндоус 08

Подоцна треба само да избереме «Компјутер»Од левата страна и одете некаде на нашиот УСБ-стик, со цел да го залепите она што претходно го копиравме.

Несомнено, ова е еден од најдобро скриените трикови од „Мајкрософт“, иако стануваше збор само за мала анализа за тоа што би можеле да правиме во секој момент со правилни алатки. На овој начин и ако во одредено време вашиот компјутер Виндоус 7 нема да се рестартира и вие сте принудени да го форматирате хард дискот за да извршите целосна преинсталација, предлагаме да го следите овој метод со предложените трикови за да можете да ги вратите барем информациите што ви се најважни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.