Како да направите резервни копии

Направете резервни копии

Правењето резервни копии е кавга на која сите треба да се навикнеме ако не сакаме трајно да ги изгубиме сите информации што сме ги зачувале на нашиот уред или компјутер, бидејќи и покрај фактот што можеме да најдеме различни апликации на пазарот што ни овозможуваат да ги повратиме податоците, доколку штетата е физичка, тие се апсолутно бескорисни.

Во последниве години, многу корисници престанаа да користат компјутери за да се префрлат на мобилен, без разлика дали се таблети или паметни телефони за извршување на која било задача: од испраќање е-пошта со прилози до пишување и форматирање на комплексен документ, иако во овие случаи секогаш ќе биде подобро и поудобно да се направи на компјутер. Да се ​​има толку многу информации за мобилниот уред, важно е да се знае како да направите резервни копии.

Но, не само од нашиот мобилен уред, туку и од нашиот компјутер, сè додека продолжиме да го користиме или тоа е нашата главна алатка за работа. Во зависност од екосистемот што го користиме, логично методот е сосема поинаков, иако ако се определиме за услуги за складирање на облак, можеме соберете се на едно место, сите два документи, слики и видеа создадени со различни уреди.

Секој екосистем ни стои на располагање низа алатки, кои по правило обично се најдобрата опција за правење резервни копии. Во оваа статија ќе ви ги покажеме најдобрите природни опции за изведување бекап на Windows, Mac, iOS и Android.

Резервна копија во Windows

бекап во Виндоус

Иако е вистина дека верзиите пред Виндоус 10 ни дозволуваа да правиме бекап копии, до објавувањето на оваа верзија, кога процесот за нивно спроведување не бил толку едноставен.

Виндоус 10 ни овозможува да правиме периодични резервни копии на податоци што претходно ги избравме, бидејќи природно, тој е задолжен за зачувување на папките однапред утврдени од системот, како што се документи, слики, видеа ...

Резервна копија во Windows 10

 • За да активираме бекап во Windows 10, мора да ги извршиме следниве чекори:
 • Прво, пристапуваме до конфигурацијата на Windows 10 преку командата Windows + i или преку менито Start и кликнување на тркалото за запчаници.
 • Следно, кликнете на Новости и безбедност> Бекап.
 • Во десната колона, мора да кликнеме на Додади единица.
 • Го избираме дискот, каде што сакаме да направиме резервна копија на нашата опрема.

За да прилагодиме кои податоци сакаме да ги зачуваме во резервната копија, мора да кликнеме на нив Повеќе опции. Во рамките на ова мени, ќе бидат прикажани сите директориуми што сакаме да ги зачуваме во резервната копија на нашиот компјутер. Ние исто така можеме да избришеме кои природни директориуми ќе бидат зачувани во резервната копија.

Резервна копија на Mac

Резервна копија на Mac

Apple веќе неколку години ни нуди можност за правење резервни копии преку апликацијата Time Machine, временска машина, апликација која не е одговорна само за копирање на нови документи на надворешен хард диск, туку и прави копија од сите датотеки што се изменети и ги зачувува во друга копија.

Сите копии што ги правиш, тие работат како временска машина. Тоа е, ако пред една недела започнавме да работиме на документ и ги избришавме затоа што не ги сакавме само, можеме да го повратиме повторно со преместување на датумот кога го создадовме за да можеме да добиеме копија од него.

Како работи TimeMachine за да направите резервна копија од вашиот Mac

Одење зачувување на дневни копии на сите датотеки што се изменетиЗа да се стори ова, потребно е многу кратко време, како прво, ако треба подолго време, бидејќи ги чува и сите податоци на системот, податоци што по правило тешко дека некогаш се менуваат.

Работата на Time Machine е многу едноставна, како и секој производ дизајниран од Apple, па иако операцијата на почетокот може да изгледа комплексно, таа воопшто не е и враќањето стари датотеки е многу едноставен и интуитивен процес.

Резервна копија на Андроид

Резервна копија на Андроид

Google исто така ни нуди опција која ни овозможува да зачуваме резервна копија од нашиот терминал, така што во случај на загуба, кражба или расипување, немаме двојна грижа со тоа што не можеме да ги вратиме податоците што ги содржеше нашиот терминал.

Бекап на Android sи ќе биде одговорен за правење копија на сите зачувани податоциОд лозинки до мрежи Wi-Fi, вклучувајќи историја на повици. Исто така, се зачувуваат податоци за уреди и апликации, пораки, контакти, фотографии и видеа ...

За активирање на бекап на Андроид ние мора да ги извршиме следниве чекори:

Резервна копија на Андроид

 • Прво, одиме нагоре подесувања
 • Следно, кликнете на Резервна копија и реставрација.
 • Следно, кликнете на Копија од моите податоци и го активираме прекинувачот така што терминалот почнува да прави резервна копија на сите податоци зачувани во нашиот терминал.

Конечно, се враќаме на претходното мени и кликнуваме на Резервна сметка и утврдуваме за која сметка сакаме да правиме резервна копија, се додека имаме конфигурирано повеќе од една сметка во нашиот терминал. Бекапот на нашиот терминал за Android ќе биде зачуван во Google Drive, затоа мора да имаме доволно простор за да го зачуваме.

Резервна копија на iOS

Резервна копија на iOS

Apple ни ја прави достапна услугата за складирање iCloud, услуга преку која можеме да правиме резервни копии на нашиот уред кога сакаме. Apple нуди 5 GB простор целосно бесплатен на сите корисници со Apple ID, простор што генерално не е доволен за правење резервна копија на нашиот терминал.

Во овие случаи, сè додека немаме намера да плаќаме за да користиме дополнителен простор за складирање, можеме да избереме поврзете го нашиот iPhone или iPad со компјутер или Mac и направете резервна копија преку iTunes, така што во случај нашиот iPhone да биде оштетен, украден или изгубен, секогаш можеме да имаме копија од целата содржина што сме ја зачувале.

Резервна копија на iOS со iTunes

Оваа резервна копија е составена од сите фотографии, видеа, апликации и кој било друг документ внатре во терминалот. За да направиме резервни копии од нашиот терминал, мора да ги извршиме следниве чекори:

Резервна копија на iOS од iPhone

 • Прво, одиме нагоре подесувања.
 • Во рамките на подесувања, кликнете на нашиот корисник и потоа на icloud.
 • Потоа се упатуваме нагоре Резервна копија и го активираме соодветниот прекинувач.

Резервните копии што се направени од нашиот терминал во iCloud iТие вклучуваат податоци за сметки, документи, конфигурација на апликацијата Home и поставките на нашиот терминал. Овие копии се прават секогаш кога терминалот е поврзан на струјата, се полни, блокира и е поврзан на Wi-Fi мрежа.

Очигледно, колку повеќе податоци сме сочувале, повеќе простор ќе бара бекап. Ако ја вратиме резервната копија на нашиот терминал, тој ќе ги преземе сите податоци заедно со апликациите што претходно ги инсталиравме.

Совети за бекап на iOS

Ако зборуваме за оперативниот систем на Apple за мобилни уреди, прво мора да разјасниме една работа. Секоја година, момците од Купертино лансираат нова верзија на iOS која е компатибилна со сите најнови уреди кои се појавија на пазарот, дури и стануваат компатибилен со модели до 5 години.

Секој пат кога ќе се активира нова верзија на iOS, секогаш се препорачува да извршите целосно чиста инсталација на нашиот уред без да ги влечете податоците за апликациите што претходно ги инсталиравме, бидејќи овие го забавуваат корисничкото искуство и може да предизвикаат проблеми со перформансите на уредот . Откако ќе ја завршиме чистата инсталација на нашиот уред, Никогаш не треба да ја враќаме претходната резервна копија.

Совети за разгледување

Како да направите соодветна резервна копија

Повеќето од овие апликации / услуги се дизајнирани така што секојдневно прави резервна копија без корисниците да забележат, опција што не треба да ја менуваме, бидејќи никогаш не знаете кога вашиот терминал може да претрпи несреќа.

Просторот што тие го зафаќаат не треба да не загрижува ниту нас, бидејќи како општо правило, новите резервни копии ги заменуваат претходните, така просторот што првично го одвоивме за да го спроведеме, нема да се зголеми Освен ако не се посветиме на правење голем број фотографии или видеа.

Единицата што ја користиме за да направиме резервни копии, треба да го користиме само за таа цел, не користете го за други цели, како што се складирање на филмови или дневни фотографии на корисници. Колку помалку го користиме тој хард диск, неговиот животен век ќе биде поголем и нема да ризикуваме дека нашата резервна копија ќе биде оштетена.

Ако типот на датотеки што сакате да ги копирате не вклучуваат фотографии или видеа, туку се само документи, најдобрата и најбрзата опција може да биде користете услуга за складирање облак, услуга што ви овозможува да пристапувате до вашите датотеки од и како и да сакате и кои исто така се синхронизираат во секое време на компјутерите каде што се наоѓа соодветната апликација.

Во овој поглед, Google Drive е услугата што ни нуди најмногу бесплатен простор, 15 GB, и таа е компатибилна со практично секоја мобилна апликација, така што секогаш ќе можеме да отвораме или уредуваме документи директно од облакот преку нашиот уред. Ако ги уредиме датотеките од нашиот компјутер, тие веднаш ќе бидат синхронизирани со облакот, така што секогаш ќе ја имаме на располагање најновата верзија што ја сменивме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.