Како да направите фото колаж во Photoshop

Направете фото колаж во Adobe Photoshop

Создавањето колаж со фотографии е забавен начин за споделување многу слики на едно место. Совршено е да му ги покажете на светот фотографиите од тоа патување што сте го направиле, од имотот што сакате да го продадете или дури и за оние забавни семејни фотографии.

Без разлика дали штотуку се вративте од одмор или сакате да споделите спомени од семеен настан, колажите го олеснуваат презентирањето на главните моменти. Тоа е исто така тип на дизајн што се користи во постери, корици на албуми, меѓу другото.

Повеќето од нас се запознаени со разновидноста на онлајн или мобилни апликации кои ви дозволуваат да правите колажи. Но, дали некогаш сте се запрашале како да направите колаж во Adobe Photoshop? Полесно е отколку што мислите и ние ќе ви покажеме како да го направите тоа.

Најлесен начин да направите колаж во Photoshop

Најлесен начин да креирате колаж во Photoshop

Со следните чекори за создавање колаж во Photoshop, секоја фотографија ќе биде додадена на посебен слој. Потоа ќе можете да манипулирате со секоја слика поединечно, менувајќи ја големината и поместувајќи ги слоевите. Постојат и други начини да го направите тоа, но ова е најлесниот.

Изберете ја големината и изберете ги сликите

Значи, време е да отворете Adobe Photoshop на вашиот компјутер. Притиснете „Датотека > Ново“ да креирате празна слика. Ако колажот е за печатење, можете да изберете стандардна големина на фотографија (10 x 15 cm), но ако е за социјална мрежа, можете да изберете која било друга големина и сооднос.

Откако ќе ја изберете темата на вашиот колаж, треба да ги изберете фотографиите што ќе ги вклучите. Запомнете дека целта е да се раскаже приказна со повеќе фотографии, онаа што би било потешко да се каже со една слика.

Премногу фотографии ќе резултираат со неуреден фото колаж, но премалку нема да ја разберат вашата приказна правилно. Помеѓу 5 и 7 слики обично се доволни, доколку сакате да изберете уште некоја. Комбинирањето на широки, средни и блиски слики го олеснува создавањето на хармоничен колаж.

Затоа изберете „Датотека > Отвори“, и отворете ја првата слика што ќе го додадете во колажот и ќе го повторите процесот со останатите слики. На крајот ќе завршите со сите слики и колажот отворени во исто време, но во различни јазичиња.

Преместување на фотографиите во колажот

Изберете го „Алатка за движење“ и направи кликнете каде било на првата фотографија додадена. Без да го ослободите копчето на глувчето, повлечете ја сликата до јазичето колаж а потоа ослободете го. Фотографијата ќе се појави во прозорецот за колаж и ќе биде на нов слој, Слој 1.

Сега можете да го затворите прозорецот на првата фотографија и повторете ја постапката со другите, влечејќи ги на колажот. Ако сакате, можете да го промените името на новите слоеви во нешто поописно. Сите слоеви може да се видат во „Панел со слоеви“.

Сите фотографии во колажот во Фотошоп

На крајот ќе имате единствена слика (онаа во колажот) која содржи слој на позадина и слој за секоја додадена фотографија до фото колажот. Изгледот на колажот не е важен во овој момент, бидејќи следната ќе се занимаваме со уредување и промена на големината на секоја фотографија.

Променете ја големината и положбата на сликите

Сега ќе започнеме да ги редиме нашите слики во рамките на фото колажот во Photoshop. Во Панел со слоеви, кликнете на слојот што ја содржи сликата со која сакате да започнете со уредување. Откако ќе се избере саканиот слој, кликнете на опцијата „Уреди > Бесплатна трансформација“ .

На сликата можете да видите поле што ја разграничува и целосно ја опкружува избраната фотографија. Исто така, ќе ги видите, на секој агол и страна, точките за прицврстување што може да се користат за трансформирање на нашата фотографија.

Можете големината со влечење на која било од 8-те точки за прицврстување, или промена на позиција со кликнување во внатрешноста на рамката и слободно влечење. Ако сликата е поголема од колажот, влечете додека не видите агол и не можете да ја прилагодите големината.

Фотографии од колаж на Adobe Photoshop со раздвојување и граници

Исечете и ротирајте фотографии

Ако сакате да ротирате некоја од фотографиите, само изберете „Уреди > Трансформирај > Ротирај“ и поместете го курсорот веднаш надвор од рамката за ограничување. Покажувачот ќе се смени во крива со двојни стрелки, а вие само треба да кликнете и задржете додека ја ротирате фотографијата.

Можеби ќе сакате да исечете дел од сликата, во тој случај само изберете „алатка за сечење“. На рабовите ќе се појават некои ознаки со кои можете слободно да се движите додека не ја пронајдете саканата култура. За прифатете го сечењето, само треба да го притиснете копчето Внесете или кликнете на симболот провери на горната лента.

Повторете ја постапката со секоја од фотографиите од колажот во Photoshop. Може да потрае онолку долго колку што сакате да ја поставите секоја слика на саканото место, со наведената големина и ротацијата што ја сметате за соодветна. Ослободете ја вашата креативност.

Колаж од пет фотографии во Photoshop со заоблени рабови

Зачувување и извоз на колажот

Во овој момент треба да го имате вашиот колаж онака како што сакате, што значи дека сте подготвени да ги споите сите слоеви. Едноставно изберете „Слој > Спојување видливо“ и сите слоеви ќе се спојат во еден прекрасен фото-колаж од Photoshop.

Пред да го извезете вашиот колаж, ви препорачувам да го скратите дополнителниот бел простор околу рабовите, така што распоредот изгледа униформен. Во случај да ви треба ова, можете повторно да го користите алатка за клипинг да се отстрани границата.

Последно, но не и најмалку важно: Заштедете и извезете! Мора да изберете „Датотека > Зачувај како“ да го зачувате вашиот колаж. Изберете локација и име на датотека, проверете дали типот на датотека е поставен на JPEG и притиснете Зачувај.

Можете изберете квалитет на сликата сакате или оставете го на стандардните поставки. Со притискање на ОК, вашиот колаж веќе ќе биде зачуван и подготвен да го користите каде и да сакате.

Фотографии на подот, формирајќи фото колаж

Осмелете се да го направите вашиот прв колаж во Photoshop

Користењето на Photoshop за создавање колаж со фотографии на почетокот може да изгледа огромно. Но, штом ќе ги научите деталите за процесот и ќе вежбате малку, ќе откриете дека чекорите се прилично јасни и лесни за разбирање.

Она што го издвојува Adobe Photoshop од која било друга апликација за правење колажи е тоа што е бескрајно приспособлива. можете да креирате секакви варијации на колаж и не грижете се да го видите истиот дизајн на друго место. Затоа, пробајте го.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.