Како да направите целосна резервна копија на вашиот телефон

Бекап за паметни телефони

Треба да биде еден од предметите што треба да се бараат во училиштата, особено сега во кој повеќето информации се дигитални бекап. Бекапот е она што отсекогаш сме мислеле да го направиме, но дека од различни причини, многу корисници не го прават тоа и длабоко жалат кога ќе ги изгубат своите податоци.

Многумина од нас секојдневно ги користат нашите мобилни телефони практично за сè, без разлика дали е тоа да се консултираат банкарски сметки, да испраќаат е-пошта, да скенираат документ, да ги проверуваат социјалните мрежи, времето ... Ова се должи на фактот дека и технологијата и оперативните системи еволуирале со оваа цел. За сето ова и многу повеќе, тоа е многу важно направи резервни копии на нашиот мобилен телефон редовно.

Фотографиите и видеата што ги правиме со нашиот терминал се исто така нешто еднакво или повредно од дополнителната содржина што може да ја имаме на нашите уреди. Не можеме да ја заборавиме WhatsApp, најкористената апликација за пораки не само во светот, туку и lнајкористената апликација практично на кој било мобилен уред.

И iOS и Android дозволете ни да направиме целосни резервни копии на нашиот терминал, така што ако се изгуби, украде или престане да работи, можеме да ги вратиме сите податоци на кој било друг терминал. Ние исто така можеме да избереме, да го направиме процесот побрз, да направиме резервни копии само од информациите што најмногу нè интересираат, а кои веројатно се поврзани со слики и видеа.

Како да направите резервна копија на Андроид

WhatsApp

Резервна копија на WhatsApp Android

Whatsapp. Google постигна договор со WhatsApp за да можат корисниците чувајте резервна копија од WhatsApp на серверите на GoogleАко просторот што го зафаќа е одземен од она што го имаме на располагање (15 GB). За да утврдиме колку често сакаме да правиме резервна копија на целата содржина зачувана во WhatsApp, мора да пристапиме до Поставки> Разговори> Бекап. Достапните опции се: дневно, неделно и месечно. Процесот на копирање секогаш ќе се прави навечер кога терминалот се полни.

Контакти и календар

За да можете да користите паметен телефон Андроид, потребно е, да или да, сметка на Gmail. Преку оваа сметка на Gmail, секогаш ќе имаме копија од контактите во нашиот терминал и состаноците во нашата агенда, покрај очигледните е-пошта, бидејќи тие секогаш се чуваат на серверите на Google, а не на нашиот терминал. Поради ова, не е потребно да направите дополнителна резервна копија или на контактите или на календарот, бидејќи секоја промена што ја правиме во нашиот терминал, тоа автоматски ќе се рефлектира во нашата сметка на Gmail.

Фотографии и видеа

Google Слики

Сега останува на фотографиите. Google Photos е најдобрата бесплатна опција што денес ни овозможува да направиме автоматска копија на сите фотографии и видеа што ги правиме со нашиот мобилен уред. Оваа бесплатна услуга од Google зачувува висококвалитетна копија (не оригинален квалитет) на сите наши слики и видеа кога се поврзани на WiFi мрежа, затоа не е потребно да се прави периодична дополнителна копија освен ако не сакаме да го задржиме оригиналниот квалитет ( разликата е тешко забележлива). Оваа апликација е вклучена природно во Андроид.

Резервна копија на целиот уред

Андроид за резервна копија

Сега кога ви е јасно како функционираат самиот оперативен систем и апликациите на Андроид, мора да процените дали навистина се исплати да се изгуби времето потребно за правење резервна копија. Ако не сакате да си го комплицирате животот и повеќе сакате направете резервна копија директно од вашиот уредЕве ги чекорите што треба да ги следите:

 • Прво, пристапуваме до подесувања на нашиот уред и побарајте го менито Google.
 • Следно, ја бараме опцијата Направете бекап.
 • Конечно, ние само треба да вклучете го прекинувачот Резервна копија на Google Drive и изберете на која сметка сакаме да ги зачуваме податоците на нашиот терминал. Овие податоци се:
  • Апликации и податоци за апликации.
  • Историја на повици
  • Контакт
  • Поставки на уредот (вклучително и лозинки и дозволи за Wi-Fi)
  • СМС

Вратете ја целата резервна копија на уредот

Вратете ја резервната копија што претходно ја направивме на Андроид во нашиот нов терминал, само треба изберете ја оваа опција кога ќе го започнеме нашиот терминал за паметни телефони, бидејќи од опциите за конфигурација на Андроид, ја немаме таа опција, само ни овозможува да правиме резервни копии, а не да ги обновуваме.

Како да направите резервна копија на iOS

iCloud Apple

Кога станува збор за правење бекап на iOS, имаме две опции, за разлика од Android. Од една страна, ако имаме договорено простор во iCloud, можеме да направиме резервна копија на целиот терминал во облакот на Apple. Ако ги имаме само 5 GB што ни ги нуди бесплатно, можеме да зачуваме копија, синхронизирана во секое време, од нашиот календар, контакти, задачи, лозинки за Wi-Fi, белешки, пораки, обележувачи на Safari, Дома, Здравје, Паричник , Центар за игри и Сири.

Контакти и календар

Просторот од 5 GB што ни го нуди Apple само за користење на еден од своите уреди е повеќе од доволно за да зачуваме резервна копија од сите наши контакти и целосниот календар, затоа мора да активирајте ги двете јазичиња во опциите iCloud.

Фотографии и видеа

Ако имаме договорено простор во iCloud, сите фотографии и видеа што ги правиме на нашиот уред, автоматски се поставуваат на облакот Apple во неговата оригинална резолуција. Ако немаме договорен простор за складирање во облакот (бесплатните 5 GB важат за многу малку), најдобрата опција секогаш да имате копија од таа содржина е да користите Google Photos.

Google Photos, како верзија за Android, автоматски испраќајте копија со висок квалитет од сите фотографии и видеа што ги правиме на нашиот iPhone, iPad или iPod touch, затоа не е потребно да се направи дополнителна копија освен ако не сакаме да ги чуваме во нивната оригинална резолуција.

WhatsApp

Резервна копија на WhatsApp Тоа е ограничено на просторот за складирање што го имаме во iCloud. Ако просторот што го имаме е ограничен, мора да конфигурираме WhatsApp така што резервната копија што ја прави не вклучува фотографии или видеа, бидејќи во спротивно, резервната копија нема да биде направена и нема да можеме да вратиме ниту еден од разговорите што ги имаме во моментов.

Резервна копија на целиот уред

Од iPhone

Резервна копија на iPhone на iCloud

За да можете да направите резервна копија од самиот iPhone, единствената опција е да имате простор за складирање на облакот. Ако ова е ваш случај, мора да ги извршите следниве чекори:

 • Ние пристапуваме подесувања
 • Во рамките на Поставките, кликнете на icloud.
 • Конечно, ја бараме опцијата Копија на ICloud и го активиравме прекинувачот.

до врати резервна копијаТреба да го специфицираме само кога за првпат ќе ги стартуваме iPhone, iPad или iPod touch каде што сакаме да ги вратиме сите податоци што сме ги зачувале во резервната копија на iCloud.

Од компјутер со Windows / macOS 10.14

Направете резервна копија на iPhone со iTunes

Ако немаме простор во iCloud и не планираме да го ангажираме, можеме да направиме резервна копија на нашиот iPhone, iPad или iPod touch на нашиот компјутер. Процесот да се врати на Mac, зависи од верзијата на оперативниот системКако и со macOS 10.15, Apple го отстрани iTunes од системот.

Ако со вашиот компјутер управуваат Windows или macOS 10.14 или пониско, ќе користиме iTunes да се направи бекап. Откако ќе го отвориме iTunes, мора да го поврземе нашиот уред и да кликнеме на иконата што ги претставува, што е прикажано во апликацијата.

Следно, во левата колона, кликнете на Краток преглед и на десната страна, ја обележуваме кутијата Овој компјутервнатре бекап. За да ја започнеме резервната копија, мора да го притиснеме копчето Направете копија сега.

Од Mac со macOS 10.15 или повисок

Направете резервна копија на iPhone со iTunes

Со macOS 10.15, iTunes повеќе не е апликација во екосистемот, сепак, сепак можеме да продолжиме да правиме резервна копија на нашиот iPhone, iPad или iPod touch. Само треба поврзете го нашиот уред со Mac и отворете го Пронаоѓачот, избирање на уредот од кој сакаме да направиме резервна копија.

Во десниот дел од Пронаоѓачот, практично ќе бидат прикажани истите опции што ни ги понуди iTunes. Треба само да одиме во Бекап и да го провериме полето Зачувајте резервна копија од сите податоци на iPhone на овој Mac. Конечно, мора да кликнеме на Назад сега за да го започнеме процесот.

Процесот за извршување резервна копија и на Mac и на Windows ќе трае во зависност од количината на податоци што ги има нашиот терминал. За разлика од резервната копија што можеме да ја направиме на Андроид, онаа што ја правиме на iPhone, iPad и iPod touch ги зачувува сите податоци достапни во тој момент во уредот, вклучувајќи слики и видеа, без оглед дали користиме „Фотографии на Google“ за да чуваме копија од нашите фотографии и видеа во облакот на Google.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.