Како да најдете Wi-Fi мрежа во близина на мојот компјутер

најдете бесплатна Wi-Fi мрежа

Во моментов има голем број на мобилни телефони кои имаат можност за поврзете се на Интернет безжично користејќи Wi-Fi мрежа, секогаш ќе има потреба да се најде оној кој е многу близок до нас за да сурфаме на Интернет во секое време.

Ако одиме во Трговски центар (трговски центар), во парк или едноставно да одиме по улицата со нашиот мобилен телефон, можеби ќе сакаме да знајте дали има некаква бесплатна Wi-Fi мрежа на тоа место. Со употреба на интересна алатка ќе имаме можност да ги знаеме овие информации, нешто што ќе ни користи неизмерно ако сме секогаш свесни за секоја новост што ќе стигне до нас на мобилниот телефон.

Веб-апликација за наоѓање одлична Wi-Fi мрежа

RottenWiFi е името на оваа веб-апликација, која според инвеститорот компатибилен е со голем број мобилни уреди и платформи; На директен начин, ова може да вклучува мобилни телефони со оперативни системи Андроид, iOS, Виндоус Телефон и секако, на различни компјутери каде што може да се работи добар прелистувач, што е можно и на Windows и на Mac и Linux. Откако отидовме на официјалната веб-страница на нејзиниот развивач, ќе најдеме целосен и комплексен интерфејс во исто време.

најдете бесплатна Wi-Fi мрежа 01

На прв поглед ќе можеме да се восхитуваме на голем број елементи со разни бои, нешто што може да звучи привлечно во прв степен и збунувачки ако не знаеме како да ја толкуваме номенклатурата со која е развиена оваа веб-апликација од нејзиниот менаџер.

Првиот пат кога одиме на оваа веб-алатка ќе се најдеме на место на картата што можеби не ја претставува локацијата каде што сме; Кога ќе започнеме да се справуваме со секоја од функциите на оваа онлајн алатка, ќе ни биде предложено да ја „споделиме локацијата“ на местото каде што се наоѓаме. Важно е да прифатиме таква покана, бидејќи тоа е единствениот начин алатката да ни помогне да идентификуваме дали постои или не Wi-Fi мрежа што можеме да ја користиме за да се поврземе на Интернет. Откако ова ќе биде готово, картата ќе започне да ја покажува секоја од улиците што ја опкружуваат нашата локација.

Постојат голем број на елементи што можеме да ги користиме во прв степен, кои мора да бидат избрани на уреден начин за да не се збуниме при навигација по нив.

На пример, кон горниот дел ќе најдеме 3 копчиња, главно, тие:

  • NetWorks. Ова копче ќе ги прикаже сите мрежи достапни во нашиот регион и во другите на планетата.
  • Забрза Тест. Оваа функција ќе ја измери брзината на Wi-Fi мрежата што ја избравме.
  • Мои скенирања. Сите оние Wi-Fi мрежи што ги анализиравме ќе бидат регистрирани во ова поле.

Мерачот на брзина може да покаже одредена нестабилност, бидејќи наместо да ја анализира Wi-Fi мрежата за која сме заинтересирани, тој може да ја покаже брзината на оној со кој сме поврзани во тој момент. Што ако тоа ќе го искористиме на интересен начин, е секоја од иконите за Wi-Fi што се прикажани во близина на местото каде што сме.

Beе има некои жолти, други со црвена и исто така некои со темно сина боја (многу слична на црна). Овие бои се поврзани со оние што се гледаат надесно на мерачот на брзина. На пример, црвената икона за Wi-Fi ќе претставува релативно слаба интернет-врска.

Кон горната лева страна има неколку опции што можеме да ги користиме како филтри, бидејќи таму можеме да го видиме типот на мрежата што се обидуваме да ја најдеме (Wi-Fi, 3G или кабел). На дното на оваа опција има неколку други, што ќе ни помогне да најдеме бесплатна Wi-Fi мрежа, некои бесплатни со клуч за пристап, некои за плаќање, како и некои приватни.

Благодарение на тоа што инвеститорот спомена дека компатибилноста на оваа апликација е повеќекратна, треба да се обидеме хостирајте ја оваа веб-апликација во обележувачи да го користиме во кое било време и на тој начин, да знаеме дали постои Wi-Fi мрежа што треба да ја користиме кога ќе излеземе од дома.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.