Како да "пронајдете и замените" зборови во повеќе документи со еден клик

најдете и заменете зборови во повеќе документи

Кога ни треба најдете и заменете збор во документ специфично што го отворивме, функцијата за употреба се потпира на кратенка на тастатура која работи практично во повеќето уредници на текст. Се однесува на „CTRL + F“ или „CTRL + B“, што зависи од апликацијата во која ја извршуваме оваа задача.

Ако нашето пребарување е насочено кон еден документ, можеме да го користиме традиционалниот метод или да ја искористиме соодветната опција што се појавува во менито за опции на соодветната алатка. Сепак, Што е со наоѓање и замена на збор во повеќе текстови истовремено? Тоа е она што ќе го сториме во оваа статија, споменувајќи неколку алтернативи што можат да ви помогнат при оваа задача.

Зошто да барате збор во повеќе текстови истовремено?

Да претпоставиме за момент, дека имате голем број документи зачувани на вашиот компјутер (на пример, околу 100) и во нив сте го поставиле вашиот потпис и сега, сакате да го промените во сосема друго име. Да се ​​отвори секој од овие документи за да се изврши оваа измена е премногу обемна задача оттогаш Вие нема да знаете точно, кој документ го има вашиот потпис, а кој не. Со алтернативите што ќе ги споменеме подолу, ќе имате можност да знаете кои документи се тие што имаат специфичен збор и оттаму, можеби ќе имате можност да ги промените за друг.

Пронајдете и заменете (ДАЛКУ)

Алатка со име «Пронајдете и заменете (ДАЛКУ)»Може да ни помогне при овој вид задачи бидејќи нејзиниот интерфејс е прилично едноставен и лесен за употреба. Претходно, ние мора да укажуваат на тоа дека алатката Willе ви препорача да инсталирате Java Runtime во случај да го немате во Виндоус. Откако ќе ја стартувате, ќе видите слика многу слична на онаа што ќе ја поставиме подолу.

Најдете и замени

Вие само треба да го изберете директориумот каде што се наоѓаат вашите документи, видот на датотеката што ја сакате за вашето пребарување, како и името што треба да го пребарувате. На горниот дел има три јазичиња, кои тие ќе ви помогнат „да пронајдете, замените или преименувате“, додека на десната страна ќе биде списокот со сите оние документи со зборот што го баравте на оваа локација.

WildRellace

Ако не сакате да инсталирате Java Runtime, тогаш можеби треба да користите «WildRellace»Па, оваа алатка има и многу едноставен интерфејс за работа.

WildRellace

 

Сè што треба да направите е да го ставите типот на формат во документот, зборот што сакате да го пребарувате и секако, оној со кој сакате да го замените во резултатите на вашето пребарување. На дното на овој интерфејс, ќе бидат прикажани папките каде што можете да го насочите пребарувањето, додека на десната страна резултатите ќе бидат присутни.

ТурбоССР

Иако со поедноставен и минималистички интерфејс, «ТурбоССР»Исто така, ја исполнува својата цел да најде и замени специфичен збор со друг.

ТурбоССР

 

Тука има само неопходните полиња за употреба, кои се однесуваат на видот на документот, директориумот каде што сакате да го фокусирате пребарувањето, зборот за пребарување и зборот за замена. Можете да го активирате полето така што пребарувањето да биде осетливо на зборовите напишани со големи или мали букви, а исто така и да се истражува во подпапки.

Заменете го текстот

Нешто посложена алтернатива и можеби корисна за одреден број луѓе е оваа алатка, која има име „Замени текст“ и која работи на сосема поинаков начин од оние што ги споменавме погоре.

Заменете го текстот

Тука различни типови на групи мора да бидат дефинирани за пребарување и замена и на зборовите и на фразите, нешто што може да биде многу корисно ако сме сигурни во она што сакаме да го измениме во неколку документи истовремено.

Споменавме само четири алтернативи што можете да ги користите за да замените збор што се наоѓа како дел од неколку документи, а може да се замени со сосема поинаков ако сакаме. Постојат многу повеќе алатки на мрежата со овој вид на цели, иако тие се платени и нешто посложени во начинот на користење на некои од неговите функции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.