Како да најдете некого на Инстаграм

Instagram

Инстаграм стана најпопуларната социјална мрежа во моментот. Во последниве години имаше огромен раст, што доведе милиони луѓе да имаат сметка во тоа. Може да имате сметка во неа, и дека во одреден момент имате намера да побарате некој што го познавате или бренд што има профил.

Кога барате некој на Инстаграм мора да земеме предвид неколку аспекти. Бидејќи не работи на ист начин како што работат другите социјални мрежи. Затоа, добро е да знаеме што треба да сториме или што мора да разгледаме во овој поглед во популарната социјална мрежа.

Пребарувајте на Инстаграм

Лого на Инстаграм

За разлика од другите социјални мрежи, на Инстаграм тоа е вообичаено за некој отвора профил без да го користи нивното вистинско име. Наместо тоа, се користи алијас, особено во таканареченото корисничко име. Бидејќи постојат два детали што треба да ги знаеме за апликацијата, и во креирањето на профилот како кога барате некого.

На Инстаграм можеме да бараме некого користејќи го неговото корисничко име, што е името на профилот, за да се посочи на некој начин. Ако го внесете прелистувачот на социјалната мрежа, тоа е името што се појавува во URL-то. Но, кажаното корисничко име не секогаш одговара на вистинското име на оваа личност. Значи, кога бараме, не секогаш можеме да го најдеме очекуваниот резултат во апликацијата. Ако го знаеме корисничкото име, тогаш пребарувањето нема да биде сложено и нема да трае долго. Но, ако го знаеме само неговото вистинско име и тој не го користи тоа име во социјалната мрежа, тоа е нешто посложено.

Корисничко име секогаш ни дава резултат, што ќе биде оној на одреден профил на Инстаграм, па затоа знаеме дали станува збор за оваа личност или не. Вистинското име е нешто покомплицирано, бидејќи може да има многу повеќе луѓе кои го имаат тоа име, освен ако нема многу оригинално име или презиме, што јасно го стеснува пребарувањето.

Поврзана статија:
Како да ги отстраните следбениците на Инстаграм

Како да барате луѓе

Пребарувајте на Инстаграм

Ова е нешто што можеме да го направиме во сите верзии на Инстаграм, без разлика дали користиме компјутер или верзија за паметен телефон. Кога ќе ја внесеме нашата сметка, можеме да видиме дека на врвот наоѓаме поле за пребарување, со икона на лупа. Ова е местото каде што ќе го внесеме името што сакаме да го бараме во социјалната мрежа. Значи, кликнуваме на него и започнуваме да пишуваме.

Можеме да ставиме име или корисничко име, во зависност од податоците што ги имаме за оваа личност на Инстаграм. Како што пишуваме, можеме да видиме дека се појавува список подолу, кој обично станува сè помал кога внесуваме повеќе букви од името. До секој профил добиваме мала фотографија. Затоа, можно е да можеме да ја препознаеме таа личност на оваа фотографија, така што веќе ја најдовме. Иако ако профилот нема фотографија, можеби не знаеме дали е таа личност што ја бараме.

Социјалната мрежа ни овозможува да го внесуваме овој профил во секое време. Проблемот е во тоа што ако го посетиме профилот, затоа што сакаме да знаеме дали е тоа лице или не, но тогаш не беше, кога ќе се вратиме, мора повторно да го започнеме пребарувањето. Ова е една од најголемите недостатоци на социјалната мрежа во овој поглед. Значи, ако таа личност нема слика на профил и многу вообичаено име, можеби ќе потрае некое време за да завршиме со пребарувањето на овој профил.

На Google профил на Инстаграм

Пребарувајте сметка на Инстаграм на Google

Ако станува збор за сметка на Инстаграм на позната личност или компанија или бренд, исто така можеме да се свртиме кон Google. Едноставно, внесете го името на наведената марка во прелистувачот и потоа додадете го Инстаграм на крајот, за да добиеме URL-адреса што нè води до наведениот профил на социјалната мрежа. Оттаму, можеме да влеземе во сметката во прелистувачот и директно да ја следиме оваа сметка.

Пребарувањето на Google може да се тестира и со една личност, иако овој систем обично не е најефикасен во овие случаи. Но, ако барате сметка со многу следбеници, како што се профили на познати личности или инфлуенсери или брендови, тоа може да работи многу добро и навистина е едноставно. Особено ако редовно ја користиме верзијата во прелистувачот Instagram. Бидејќи можеме да ги следиме овие сметки директно на компјутерот.

Поврзана статија:
Како да испраќате фотографии на Инстаграм од компјутер

Име на Фејсбук

Тоа е детал што можеме да го земеме предвид, бидејќи на многу корисници им се поврзани профилите на Фејсбук со оние на Instagram. Затоа, можеме да ги бараме користејќи го нивното име на Фејсбук, или корисничкото име што го имаат на Фејсбук. Најнормално е што ќе биде исто и во двата случаи, за да можеме да ја најдеме оваа личност за неколку секунди и на тој начин да можеме да ја најдеме саканата личност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.