Како да најдете некој преку Интернет?

Пронајдете некого на Интернет

Кога треба да бараме личност, наидуваме на различни методи. Во минатото моравме да прибегнеме кон белите страници, кои не секогаш го даваа очекуваниот резултат. Всушност, кога сакаме да најдеме некого, тоа го правиме со пребарување на Интернет. Особено ако го имаме само името на таа личност, но не знаеме повеќе.

Како да најдете некого на Интернет? Денес имаме неколку достапни опции, со кои можеме да најдеме личност што ја баравме, така што овој процес е што е можно поедноставен и јасен. Постојат неколку веб-страници што може да биде корисно во овој процес на пребарување.

Facebook

Фејсбук паметни звучници јули 2018 година

Социјалната мрежа стана еден од најдобрите начини да барате некого на Интернет. Во многу случаи можеме да го користиме името на оваа личност, покрај тоа што можеме да додадеме град, во случај да ги знаеме овие информации. Претставен е како една од најудобните опции кога барате луѓе, поради големиот број луѓе ширум светот кои имаат профил на популарната социјална мрежа.

Треба само да бараме во рамките на Фејсбук Користејќи го името на оваа личност, ако имаме дополнителни податоци како што е градот во кој живее, можеме да ги додадеме веднаш по неговото име. Потоа ќе ги најдеме сите резултати што одговараат на тоа име, во некои случаи се прикажани и варијации на името (со друга буква или ако е скратено). Значи, можно е да ја најдеме таа личност.

Бели страници

Можеме да продолжиме да ги користиме белите страници како во минатото, но сега на Интернет. Бидејќи тие имаат своја веб-страница, до кои ќе пристапите на оваа врска. Тоа е класичен метод, но сепак е корисен кога сакаме да најдеме некого. За да биде можно, од нас се бара да пополниме барем едно од овие три полиња: име, прво презиме и / или второ презиме. На овој начин, ќе ни бидат прикажани резултатите што одговараат.

Базата на податоци што ја имаат белите страници е сè уште доста обемна. Значи, во случајот на Шпанија, особено ако бараме некој што нема присуство на Интернет, тогаш тоа може да биде прилично удобен метод. Често се обезбедуваат информации за тоа како да бидете во контакт со оваа личност, како што е телефонски број. Затоа, можеме да ги користиме во секое време без премногу проблем.

Пипл

Пипл

Оваа веб-страница е една од најмасовните луѓе кои трагаат по луѓе. Бидејќи има огромна база на податоци, што според мрежата е околу 3.000 милиони луѓе. Затоа, тоа е добра опција кога станува збор за наоѓање некому на Интернет, бидејќи постои голема веројатност дека ќе ја најдеме оваа личност. Работата на мрежата е слична на онаа на традиционалниот пребарувач, ќе мора да користиме некои од податоците на оваа личност (име, презиме, град, итн.). Значи, имаме доста опции за да го најдеме.

Добрата работа е тоа ви овозможува да внесувате многу филтри во вашите пребарувања, така што ќе добиеме подобри резултати кога ќе го користиме. На овој начин, можеме да бидеме поуспешни кога треба да бараме некого, особено ако тој има многу заедничко име. Таа е една од најкомплетните, лесни за употреба и најефикасните опции, така што ќе можете да ја пронајдете таа личност што ја баравте на Интернет. Можете да пристапите до Pipl во оваа врска.

Ловец

Оваа алатка е различна, бидејќи се фокусира на оние случаи во кои имате е-пошта од личност или барате А. лице кое работи во одредена компанија. Ако ги имате овие информации, тогаш можете да се обратите до Хантер, што е една од најцелосните опции во тој поглед. Особено во случај на големи компании, може да биде од интерес да најдете податоци за некоја личност, а со тоа да знаете како да имате контакт со него. Тие имаат на располагање многу голема база на податоци.

Затоа, тоа е добра веб-страница кога станува збор за наоѓање некого, но на поинаков начин. Бидејќи во овој случај започнуваме од различни информации, како што е е-пошта во оваа смисла. Можеме да бараме луѓе во сите видови компании, од целиот свет, што е несомнено уште една предност што ни ја дава користењето на оваа веб-страница. Ако сакате да влезете, можете да го направите на овој линк.

QDQ

QDQ

Како белите страници, друга класика што ја имавме дома, но што сега можеме да го користиме на Интернет, е QDQ. Тоа е водич до кој можеме да се обратиме за да најдеме информации за компаниите, иако може да се користи и доколку сакаме да имаме информации за поединци. Така, можеме да бараме одредена личност, да го добиеме нивниот телефонски број или адреса, на пример. Класична опција, која останува актуелна.

Пребарувањето на поединци во овој случај треба да се користи на поинаков начин, на овој линк. Од нас се бара да внесеме одредени информации за лицето Што бараме. Како што е логично, ние мора да ги воведеме оние што ги имаме на располагање, за да добиеме што е можно попрецизни резултати во врска со ова. Тогаш ќе бидат прикажани оние резултати од луѓе што одговараат на вашите поими за пребарување. Друг добар начин да пронајдете личност на Интернет и да имате пристап до неговите детали за контакт.

Скопје

На последно место, можеме да се свртиме кон друга социјална мрежа, во овој случај на трудот. Можеби лице што го бараме на Интернет е некој што сме го запознале преку работа или со кој сакаме да контактираме од работни причини. Затоа, можеме да се обидеме да откриеме дали имате профил во добро познатата социјална мрежа за работа. Исто така, пребарувањата во овој случај можат да бидат точни.

Од кога пребарувавте на LinkedIn, можеме да користиме филтри, како што се додавање на град, сектор на активности (идеално ако ја знаеме компанијата или секторот во кој работи ова лице), како и други податоци. Сè што ни треба за да можеме да ја најдеме таа личност на наједноставен можен начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.