Како да ги обоите црно-белите фотографии

Боење на црно-бели фотографии

Сите ние имаме постар роднина, без разлика дали се баба и дедо или главно чичковци, кои треба да се сретнат со посебен датум, било да е тоа годишнина од венчавката, роденден или која било причина што морално не принудува да направиме подарок. Ако сакаме нашиот подарок да биде посебен, нема ништо подобро од фотографиите.

Бидејќи се постари луѓе, најверојатно голем број од овие фотографии, особено кога биле млади, се црно-бели. Иако тие видови на фотографии тие имаат посебен шарм, можеме да му дадеме посебен и многу емотивен допир со тоа што ќе одмориме неколку години, давајќи им боја.

Очигледно, не мислам дека се посветуваме со Фотошоп за да одиме боење на секоја од областите на фотографиите кои ги замислуваат боите што може да ги претстави сликата во боја, метод што се користеше пред многу години за обојување на црно-бели филмови, досадна задача што вклучуваше сликање на сите рамки на филмот (во кино 1 секунда е 24 рамки) .

За да можете да ги обоите фотографиите во црно-бело, како и црно-белите филмови, тоа во моментов е можно на многу брз начин, бидејќи е порачано во обучен софтвер (длабоко учење) за автоматско откривање на сивите нијанси на сликата и нивно преведување во боите на спектарот (вештачка интелигенција).

Дигитализирајте ги сликите

Постојат многу апликации / услуги за боење стари фотографии, како во форма на веб-услуги, така и во форма на апликации и за десктоп и за мобилни уреди. Но, прво и најважно, ако ги немаме скенирани фотографиите Она што сакаме да го конвертираме е да ја искористиме апликацијата FotosScan на Google, апликација што е достапна и за iOS и за Android.

FotoScan од Google, ни овозможува скенирајте стари фотографии со нашата камера за паметни телефони, врамувајќи ги, без додавање рефлексии и враќајќи ги што е можно повеќе (без да прават чуда). Оваа апликација е достапна за преземање целосно бесплатно преку врските подолу за iOS и Android.

FotoScan од Google Photos (врска со AppStore)
FotoScan од Google Photosслободен
FotoScan од Google Photos
FotoScan од Google Photos
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Ако исто така користиме Google Photos, сите фотографии автоматски ќе бидат поставени на „Фотографии на Google“, што ќе ни овозможи брз пристап до нив од нашиот компјутер, ако планираме да користиме веб-услуга или десктоп апликација, без да мора да ги испраќаме по пошта, Bluetooth, преземајќи ги со кабел на нашиот компјутер ...

Обојте ги црно-белите фотографии преку веб со Colourise

Боење на црно-бели фотографии

Како и повеќето услуги / апликации што ни овозможуваат да обоиме црно-бели фотографии, ние секогаш ќе добиеме подобри резултати ако ги користиме сликите во највисока можна резолуција. Важен аспект поврзан со приватноста, го наоѓаме според тоа што сликите што ги поставуваме на оваа веб-страница не остануваат зачувани на серверите, еден од вообичаените проблеми на овој тип апликации.

Бојата работи многу лесно. Треба само да ја повлечеме сликата што сакаме да ја претвориме во правоаголникот што е прикажан на вашата веб-страница и почекајте неколку секунди сè додека не се постави и обои автоматски.

Обојте црно-бели фотографии од вашиот мобилен телефон

MyHeritage

Боење на црно-бели фотографии

MyHeritage е апликација достапна и за iOS и за Android која автоматски ги претвора нашите црно-бели фотографии во боја. Ова не е главната функција на оваа апликација, апликација дизајнирана да создава семејни стебла, дрвја каде што можеме да ги користиме сликите што ги обојуваме преку неа.

Сите слики што ги конвертираме, можеме да ги извеземе во нашиот албум со слики да може да ги користи за која било друга цел што не е поврзана со апликацијата. Единствено е тоа што вклучува мала легенда со името на апликацијата е долниот десен агол на сликата што ја обојува.

Боење на црно-бели фотографии

 • Откако ќе ја отвориме апликацијата, од сите опции што апликацијата ни ги става на располагање, кликнете на Слики.
 • Следно, кликнете на Додадете фотографии и од нашиот албум со фотографии избираме која слика сакаме да ја обоиме.

Ако претходно не го скениравме, можеме да го сториме тоа директно од апликацијата со кликнување на Скенирајте фотографии и документи (Иако најдобрите резултати ќе се добијат со Google's FotoScan.

Боење на црно-бели фотографии

 • Откако сликата што треба да се обои се најде на ролната на апликацијата, кликнете на неа.
 • Конечно, треба да кликнеме на обоениот круг кој се наоѓа во горниот централен дел на екранот и секунди подоцна ќе биде извршена конверзијата.

За да можеме да го провериме резултатот, апликацијата ни покажува подвижна вертикална линија што можеме движете се одлево надесно за да видите како било пред да го обоите и како сте по промената. За да го зачуваме во нашиот албум со фотографии, само треба да кликнеме на копчето за споделување, копче со кое исто така можеме да го испратиме преку е-пошта, WhatsApp или која било друга апликација што сме ја инсталирале на нашиот уред.

MyHeritage
MyHeritage
Развивач: MyHeritage.com
цена: слободен

Обојување (iOS)

Боење на црно-бели фотографии

Colorize е уште една од апликациите што се фокусираат на тоа да ни овозможат да додадеме боја на црно-бели фотографии, стари фотографии исто како и претходната апликација. Во App Store можеме да најдеме други апликации кои ни овозможуваат да обоиме црно-бели фотографии, но крајниот квалитет што го нудат е толку низок што Не се потрудив да го вклучам во овој напис.

Боење на црно-бели фотографии

 • Откако ќе ја отвориме апликацијата, кликнете на Скенирајте или поставете фотографија.
 • Потоа кликнуваме на Увоз и ја избираме сликата од библиотеката што сакаме да ја користиме.
 • По неколку секунди, потребно е долго време во споредба со другите апликации / услуги што ви ги прикажав погоре, тоа ќе ни го претстави резултатот.

Таа слика можеме зачувајте го на нашата ролна или споделете го директно преку е-пошта, WhatsApp или која било друга апликација што сме ја инсталирале на нашиот компјутер.

Фотоминско обојување (врска со AppStore)
Фотомински обоенислободен

Обои ги сликите (Андроид)

Боење фотографии во црно-бело Андроид

Colorize Images е уште едно од решенијата со кои располагаме на Андроид додадете попрскана боја на црно-белите фотографии. Ова е единствената апликација што ни овозможува да измениме некои вредности за да ја обоиме сликата, како што е факторот на рендерирање и контрастот, кои иако се точни, не прават чуда, ако ни овозможи да добиеме подобар конечен резултат што сме не сум задоволен од првичната конверзија што ја создадовте апликацијата.

Сликајте ги сликите
Сликајте ги сликите
цена: слободен

Обојте ги црно-белите фотографии со Фотошоп

Обојте ги црно-белите фотографии со Фотошоп

Боење фотографии во црно-бело и многу едноставно со апликациите / услугите што ги коментирав погоре. Иако во повеќето случаи, резултатот е повеќе од прифатлив, понекогаш може и да не биде. Во тие случаи, ние треба изменете ја сивата скала на фотографијата и повторно користете ги овие услуги.

Ако имаме време, многу време, трпеливост и знаење за Фотошоп, можеме да ја искористиме оваа фантастична алатка за уредување на Adobe, макотрпен и комплициран процес што нема да го објасниме длабоко во овој напис. Но, за да ви дадам идеја, за црно-бели обоени фотографии, треба да ги избереме еден по еден сите делови од фотографијата што сакаме да ги обоиме.

Откако ќе ги избереме сите објекти што ќе имаат иста боја, мора да создадеме нов слој за пополнување солидна боја (оној што сакаме да го користиме во таа област). За прилагодете ја бојата на сенките на сликатаВо панелот за слоеви мора да избереме режим на мешање на бои, така што бојата да одговара на елементот што го избравме.

Конечно, ние треба да го прилагодиме контрастот на сите области што ги избравме и применивме слој во боја преку Кривите до прилагодете ги црнците, најважниот дел од старите црно-бели фотографии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.