Како да го активирате приклучокот Flash во Google Chrome

Adobe Flash на Chrome

Во најновите вести на Интернет, името на „Хакерски тим“ е слушнато со голема инциденца, нешто што на некој начин беше загриженост на многу луѓе затоа што активноста на оваа група хакери, ќе се потпреше на одреден број ранливости во секој оперативен систем.

Некои сметаат дека додатокот Adobe Flash Player е една од причините за предизвикување на овој вид ранливост, што е причина зошто Mozilla неодамна одлучи да блокира секаков вид активност во рамките на својот прелистувач Firefox. Сега, можеби во одреден момент ви треба овој приклучок во Google Chrome, треба да следите неколку чекори за да можете овозможете го тоа само под вашите услови и соодветните дозволи.

Како да го активирате Adobe Flash Player во Google Chrome?

Следно, ќе поставиме мала слика од екранот, до која ќе треба да стигнете. Како што можете да видите, постои опција активирана каде што областа на додатоци на Google Chrome (додатоци) ќе го праша корисникот дали сака да ја дозволи операцијата на овој приклучок (Adobe Flash Player).

активирајте флеш плеер во хром

 • Отворете го прелистувачот Google Chrome.
 • Одете горе десно (иконата за хамбургер) и изберете «поставување".
 • Скролувајте до дното и изберете го копчето што вели «Покажете напредни опции".
 • Сега пронајдете ја областа на «Заштита на податоци»И потоа кликнете на« Поставки за содржина ».
 • Од новиот прозорец, пронајдете ја областа „Дополнувања".

Ако сте го следеле секој од овие чекори, тогаш ќе се најдете во истиот дел што ја прикажува сликата од екранот што претходно ја поставивме. Треба само да го затворите прозорецот и да почекате да видите што ќе се случи кога некој вид алатка, апликација преку Интернет или веб-страницата ве поттикнува да користите Adobe Flash Player. Отсега натаму, корисникот е тој што ќе треба да преземе одговорност за активирање на наведената функционалност, што ќе зависи од секоја потреба што ќе се појави во дадено време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   декстер6Декстер dijo

  Не работи, јас постојано ја добивам пораката за инсталирање и овозможување на Adobe исто како порано ...

 2.   Глорија Суарез dijo

  Бидејќи тие не даваат конкретен одговор и би сакал да знам зошто Google Chome не работи правилно и има многу грешки и што го прави мојот компјутер премногу бавен и во овој момент Google Chome престана да работи, многу ти благодарам за помошта и техничка поддршка МНОГУ ВИ БЛАГОДАРАМ.

 3.   Марија dijo

  Јас пишувам додатоци за хром: // и излегува дека е оневозможен не го отвора овој глупости

  1.    Игнасио Сала dijo

   Најновото ажурирање на Chrome го отстрани пристапот до приклучоците, тој дел веќе не е достапен.

 4.   Хозе Ибара dijo

  Конфигурацијата на содржината, а потоа во блиц додавање на страниците рачно работеше за мене.
  Ви благодариме!

  1.    Кармен Роза Лујан Пачеко dijo

   Благодарам Joseозе, само стави ја адресата и таа функционираше

 5.   Андреа dijo

  Здраво. Имам пристап до поставките за содржината, но во Флеш не добивам можност за додавање на која било страница. Дури и ако е означено прашај прво или блокирај.
  Благодарам