Како да ослободите простор на вашиот iPhone со апликацијата Пошта

слободен простор на iPhone

Кога купувате iPhone или iPad, ние обично се фокусираме повеќе на цената отколку на капацитетите што ги имаат, бидејќи цените од една во друга верзија може да се сметаат за вистинска глупост. Разликата во цената честопати нè принудува да го добиеме само оној со најмал капацитет, дека ако треба да го одземеме просторот окупиран од оперативниот систем, на крајот тешко дека ќе имаме простор за други работи, иако на iOS уредите, просторот што го зафаќа оперативниот систем е многу помал во споредба со Windows Phone, Android, Windows RT за да дадам неколку примери.

Тековните апликации, барем најновата генерација игри, обично трошат GB простор за складирање, па ако сме со неколку игри од овој тип, како што се Modern Combat 5 и Asphalt 8, Едвај ќе имаме простор за складирање фотографии и музика. Денес ќе ви покажеме мал трик за сите оние кои управуваат со е-пошта од нивниот iDevice и кои не разбираат баш затоа што на уредот нема повеќе простор за повеќе апликации, музика, фотографии итн.

Ослободете простор на iPhone / iPad со пошта

Стандардната апликација што вклучува iOS за управување со пошта се нарекува пошта. Не е дека е многу интуитивна и има многу функции, туку за да се тргнеме од патот и ако не ни требаат многу повеќе, корисно е да пишуваме, читаме и да одговараме на е-пошта. Сите е-пошта што се испраќаат, добиваат и испраќаат до ѓубрето сè уште се зачувани на уредот.

до проверете го просторот што го окупира на вашиот iDevice Треба само да одите во Поставки> Општо> Употреба. По неколку секунди, ќе се појави просторот што го користат апликациите што ги инсталиравме. Во мојот случај, апликацијата за пошта зафаќа 607 MB. Ако сакаме да го ослободиме целиот тој простор одеднаш, ќе ви покажеме како да го направите тоа подолу.

 • Внесуваме Поставки.
 • Одиме во Пошта, контакти, календари
 • Кликнете на секоја сметка за е-пошта што ја конфигуриравме.
 • Веднаш на крајот, ќе се појави опцијата Избриши сметка.
 • Кликнете на Избриши сметка.

Сите податоците поврзани со таа сметка за е-пошта ќе бидат избришани со соодветно ослободување на просторот што ова повлекува. Оваа постапка мора да се изврши со сите сметки за е-пошта што ги инсталиравме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лукас Овиедо dijo

  Не ми работеше

 2.   Исус dijo

  Ги избришав сите сметки за е-пошта и сè уште ми зафаќаат 5 GB