Како да направите групни видео повици на WhatsApp сега кога тие се достапни

време да се избрише WhatsApp

WhatsApp стана платформата за пораки владее низ целиот свет, делумно благодарение на фактот што прв стигна до пазарот, како што се случи со Фејсбук. За да се обиде да ги задржи задоволни сите корисници на платформата, во текот на последните неколку години, WhatsApp додава нови функции како што се повици и видео повици, како и нуди шифрирање од крај до крај на сите пораки што ги испраќаме.

Најновата новина што веќе започна да им е достапна на голем број корисници се групни видео повициКарактеристика што компанијата ја објави минатиот мај, но не беше објавен очекуван датум на лансирање меѓу над 1.500 милијарди корисници кои ја користат апликацијата секој месец.

За сега, додека платформите како што се Скајп или ФаеТим на Епл ни овозможуваат да додадеме до 16 учесници на видео повици, оваа платформа за пораки многу поретко е во оваа смисла, бидејќи тоа ни овозможува само да ги видиме лицата на уште тројца соговорници, така што можеме да остваруваме само видео повици со најмногу 4 лица, ограничување што нема смисла ако се земе предвид дека таа е најкористената комуникациска платформа во светот и на Skype на Microsoft и на FaceTime на Apple.

Оваа нова услуга за групни повици е исто така енкрипција од крај до крај, како пишаните комуникации, па затоа, доколку се пресретнат на патот, тие никогаш не можат да се дешифрираат, а доколку се направат, што е можно, може да траат подолго време.

За да оствариме групни повици на WhatsApp, треба само да оствариме прв видео повик до соговорник. Кога ќе излезе од кука, ние само треба да притиснеме Додадете учесници, копче лоцирано во горниот десен агол на екранот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.