Како да остварите видео повици на WhatsApp

WhatsApp видео повици

WhatsApp беше една од ретките апликации за размена на инстант пораки, кои до вчера не нудеа можност за остварување видео повици. Точно е дека веќе неколку дена, корисниците на бета верзијата на популарната апликација може да ја искористат оваа функционалност, но сега е достапна за сите корисници на апликацијата, без оглед на мобилниот оперативен систем што го користат и тие веќе се достапна дури и за Windows 10 Mobile, верзија на WhatsApp што е обично два или три чекори зад онаа на Android или iOS.

Преку овој напис ќе ви објасниме на едноставен и многу комплетен начин како да остварите видео повици на WhatsApp и извлечете го максимумот од оваа нова функција што ја става на располагање најкористената апликација за размена на пораки во светот денес.

Пред да објасниме како да остварите видео повик во WhatsApp, прво мора да ви кажеме што мора да направите за да пристапите до нив, а тоа е дека нема да ги најдете стандардно и без да правите ништо во тековната верзија што ја имате на WhatsApp, освен што вие веќе сте ажурирани или е направено ненамерно.

Ажурирајте ја WhatsApp за да можете да остварувате видео повици

Видео повиците на WhatsApp, како што веќе рековме, веќе беа присутни во најновата верзија на добро позната услуга, но за да ги активираме и со тоа да започнеме да ги користиме мора да ажурирајте ја апликацијата со новата верзија објавена вчера. Ова е веќе достапно преку Google Play и App Store, до кои можете да пристапите преку следниве врски.

WhatsApp Messenger (врска со AppStore)
WhatsApp Messengerслободен
WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Развивач: WhatsApp ДОО
цена: слободен

Откако ќе ја ажурирате апликацијата, секој пат кога ќе влезете во разговор со пријател, познаник или член на семејството, Треба да имате можност да видите во горниот десен агол икона како онаа што можете да ја видите на следната слика;

WhatsApp

Во случај да не ја видиме иконата на сликата, тоа е затоа што немаме ажурирано WhatsApp до најновата верзија, нешто што мора да го направите на суштински начин за да можете да започнете да користите видео повици. Ажурирањето е веќе објавено низ целиот свет, така што опцијата дека не би ја добиле е тотално исклучена.

Ако еднаш WhatsApp е ажуриран и бидете свесни дека ја имате инсталирано најновата верзија на апликацијата, можеби нешто не е во ред. Наша препорака е да ја деинсталирате апликацијата од вашиот уред и да ја преземете и инсталирате повторно за да се инсталира чисто. Со ова, иконата веќе треба да ви се појави и со тоа да имате можност да ги направите достапни видео повиците.

Како да направите видео повик чекор по чекор

За да остварите видео повик на WhatsApp, мора да ја притиснете иконата што сме ја виделе претходно или да ги внесете информациите за контакт од каде порано можевме да испратиме порака или да оствариме повик, преку самата апликација. Сега се појавува и иконата за остварување видео повик.

Откако ќе го започнеме видео повикот, ќе видиме нешто слично на ова што ќе ви го покажам подолу. Од причини што сите сигурно ги разбирате, го покрив телефонскиот број на контактот што го остварил видео повикот.

WhatsApp

 

Веднаш штом контактот што го повикуваме ќе се оддалечи, ќе бидат потребни неколку секунди за да започне да се прикажува сликата на лицето што го повикуваме. Во првите моменти и во зависност од врската што ја имаме со мрежата на мрежи ќе се прикаже фотографијата што ја има контактот стандардно или директно неговата слика.

Нашата слика ќе се појави во горниот десен агол, како што ви покажувам на следната слика. Ако сте пробале ваков вид услуга во други апликации, таа работи точно исто, покажувајќи ја вашата сопствена слика во мала кутија и сликата на другата личност на остатокот од екранот.

WhatsApp

 

Исто така, меѓу опциите е исто така достапен и можност да ставите каков било повик на чекање;

WhatsApp

Работата на видео повиците на WhatsApp е прилично едноставна и нема да ви треба премногу време да научите како да се справите со оваа нова функционалност, иако да, веднаш штом ќе ги испробате, ќе сфатите дека има уште многу работи за подобрување на развивачите на примена на најкористените инстант пораки во светот, така што секој е задоволен или барем личи на она што го ветува со својата промотивна слика за овој вид повици.

WhatsApp видео повици

Бидете внимателни, потрошувачката на податоци е многу голема и квалитетот е многу низок

Вчера додека тестирав видео повици, за денес да можам да ја направам оваа статија што сега ја читате, една од работите што најмногу ми привлече внимание беше слаб квалитет на видео повици остварени преку WhatsApp. Тестот го направив во мојот дом, и двајцата беа поврзани на WiFi мрежа, квалитетот беше доста лош и на iOS и на Android.

Замислувам дека ако сме поврзани со мрежата на мрежи преку на пример 3G или 4G, тоа ќе биде многу помало, нешто што е навистина тешко да се разбере, кога и потрошувачката на податоци е доста голема.

И, тоа е дека видео повиците што ги остваруваме преку WhatsApp трошат до пет пати повеќе од другите апликации што ја дозволуваат оваа функционалност, на пример FaceTime. Преку едноставен метод, успеавме да го потврдиме тоа во нормален повик не сме потрошиле ништо повеќе и ништо помалку од 33 MB во минута, што не е релевантно ако сме поврзани на WiFi мрежа, но се случува да биде доста сериозно ако ја користиме нашата врска со податоци.

Во моментов, видео повиците на WhatsApp се во фаза на развој, па затоа е повеќе од веројатно дека со текот на времето тие не само што ќе го подобрат нивниот квалитет, туку и ќе ја намалат потрошувачката на податоци.

Дали веќе сте пробале видео повици на WhatsApp што се достапни од вчера?. Кажете ни за вашето искуство со користење на просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.