Како да остварите приватни и анонимни видео повици со Грувео на Интернет

Грувео за анонимни повици

Грувео е интересно апликација што можеме да ја искористиме за да оствариме анонимни повици и на тој начин, разговарајте тивко со член на семејство, пријател или деловни контакти; Системот работи на Интернет и преку споделување на податоци во самиот стил на P2P, ситуација што нуди да биде една од најбезбедните (според развивачот) бидејќи само 2 лица можат да се поврзат на овој видео повик.

Поради системот за шифрирање што го нуди неговиот развивач, веб-апликацијата наречена Грувео никогаш нема да дозволи трето лице да се приклучи на разговорот, за да имате долги разговори сосема безбедни и приватни; Бидејќи ова е една од најбараните активности од страна на голем број луѓе ширум светот, во оваа статија ќе го споменеме процесот што мора да се спроведе за да се работи со овој интересен систем.

Како работи Грувео во мојот интернет прелистувач?

Грувео е веб апликација, што значи дека би можеле да го користиме на која било платформа сè додека истиот, имате добар Интернет прелистувач. За да можете да пристапите до оваа услуга, само треба да отидете на нејзината официјална врска, која ќе ја оставиме на крајот од статијата.

Грувео 01

Откако таму, ќе најдеме многу лесен за употреба интерфејс во кој се присутни следниве:

 • Број. Тука мора да поставиме кој било број што го сакаме, што треба да биде што е можно подолг за да избегнеме некаков вид грешка или пречки во комуникацијата.
 • Видео повик. Ако имаме веб-камера, тогаш можеме да оствариме видео повик со кликнување на ова копче.
 • Гласовен повик. Ако наместо тоа, немаме веб-камера, тогаш би можеле да го користиме микрофонот само за да оствариме конвенционален повик.

Сите јазици се достапни долу десно, затоа треба да го избереме оној со кој најмногу се идентификуваме. Она што го споменавме е само конфигурацијата на оваа веб-апликација, иако во нејзиниот прв дел, бидејќи има и други чекори што треба да ги преземеме за да биде ефективна нашата комуникација.

Грувео 02

Телефонскиот број што мора да го напишеме во соодветниот простор, ќе треба да го испратиме до нашиот колега, Ова така што исто така го прави истиот процес што ќе го спроведеме во овој момент и на тој начин, постои паритет во комуникацијата; откако веќе го сторивме ова, ќе треба да избереме само помеѓу видео повик или говорен повик.

Грувео 03

Мал прозорец што се однесува ќе се појават поставките на Adobe Flash Player веднаш, каде што се присутни 3 опции и од кои, ќе треба да ја избереме онаа што вели «Дозволи«; после тоа, ќе треба само да ја избереме опцијата «Затвори»И voila, со оваа постапка го заклучивме 2-от дел од конфигурацијата во Грувео.

Веднаш ќе се појави нов прозорец, кој ќе ја покаже нашата слика за видеоконференција (во случај на избрана видео повик со веб-камера), телефонскиот број што го доделивме за разговорот и државата во која се наоѓаме. Сè додека нашиот колега не се поврзе, оваа порака ќе покаже дека сме "Чекајќи ја другата личност ...".

Грувео 04

Ако поради некоја причина другата личност сè уште не може да се поврзе, тогаш треба да користете го копчето за копирање присутно во интерфејсот, да добиете директна врска до нашиот говор; Willе мора да го споделиме истото со лицето со кое сакаме да разговараме, ситуација што добро би можеле да ја направиме преку е-порака.

Тоа е сè што треба да сториме за да можеме имајте целосно анонимен разговор користејќи ја оваа веб-апликација Грувео, имајќи неколку елементи што се наоѓаат на дното, што ќе ни овозможи:

 • Зголемете ја или намалете ја јачината на звукот во нашиот разговор.
 • Вклучете или исклучете го микрофонот.
 • Вклучете или исклучете ја камерата.
 • Прегледајте сè на цел екран.
 • Заврши го разговорот.

Откако нашиот колега ќе се поврзе, просторот каде што можат да се испраќаат напишани пораки ќе се активира; Како што можеме да му се восхитуваме, Грувео ни нуди одлична алтернатива за да можеме да разговараме на приватен начин и без никој да знае со што се занимаваме, нешто што другите услуги како што е Скајп не го нудат, што наместо тоа се плаќа и за кое е потребно поврзано Мајкрософт сметка.

Веб - Мрморам


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.