Како да отворите апликации со вклучено заклучување на Виндоус 7

заклучен екран

Целосно анегдотска и интересна ситуација е онаа во која би можеле да уживаме во Виндоус 7, нешто што точно го опишавме во претходниот наслов. Но, можеби сè уште се прашувате Што точно ќе направиме со мали трикови во Windows 7?

Како што знае секој добар корисник на Виндоус 7 или различен оперативен систем, за да го блокираме оперативниот систем привремено, ни требаат само извршете комбинација на копчиња (Win + L), Ова со цел никој да не може да влезе во нашето работно опкружување без претходно да ја внесете лозинката. Сега, она што ќе се обидеме да го направиме преку неколку трикови е можноста за отворање на игра или лесна апликација инсталирана во Виндоус 7, но без да мора да ја отклучуваме за да влезе во системот. Како ќе го сториме тоа? Па, продолжете да го читате овој напис и ќе дознаете за тоа.


Основни принципи на "Тотална контрола" во Windows 7

Она што го опишавме погоре, нужно мора да се потпира на мала алатка која доаѓа од трети лица-развивачи, кои се добро познати поради секој од предлозите што се презентирани главно за оние кои работат со мобилни телефони. Се повикуваме на,вие момци од XDA, кои понудија мала алатка што можеме да ја преземеме потполно бесплатно. Единствениот проблем е што оваа алатка треба да биде копирана во системскиот директориум Windows 7, што е „System32“.

Како што добро знаеме, за да се заштити безбедноста и стабилноста на овој оперативен систем (или кој било друг од „Мајкрософт“), практично е невозможно да копирате било каков вид елементи во наведениот директориум. Поради оваа причина, кој и да ја изведе оваа мала финта, треба имаат "целосна контрола" на папката "System32", исто што ќе го најдеме внатре во директориумот Windows и генерално во уредот "C: /".

Добијте „Целосна контрола“ на системскиот директориум во Виндоус 7

Сега, она што го предложивме погоре е една од најлесните задачи за извршување ако знаеме некои специјализирани компјутери; имајќи „целосна контрола“ на оваа папка и директориум (System32) ќе ни овозможи да мораме направете одредени измени во вашето опкружување. Во нашиот случај, ќе се отвори врата за да ја копираме папката што ќе ја добиеме од преземањето што го предложивме за овој напис и со наведената цел. Општо земено, да се добие „целосна контрола“ значи да се направи следново:

 • Отворете го истражувачот на датотеки Виндоус 7.
 • Одете во папката System32 во директориумот Windows.
 • Кликнете на оваа папка со десното копче на глувчето.
 • Контекстното мени изберете Својства.
 • Сега ќе одиме на јазичето «безбедност".

заклучен екран 01

Прозорецот ќе ни покаже неколку карактеристики со кои мора да управуваме, што е поделено на 2 специфични области. Едно од нив се однесува на можноста за «уредување»Имиња на групи или корисници, кои би можеле да дејствуваат како администратори во рамките на овој оперативен систем. На дното, наместо тоа, ќе ја најдеме «напредни опции«, Каде што можеме да ги модифицираме овие параметри за да имаме„ целосна контрола “на директориумот System32.

Инсталирајте ја апликацијата од трета страна во Windows 7

Ако сме сигурни дека имаме „Тотална контрола“ на папката предложена погоре, тогаш можеме да продолжиме со чекорите што ќе ни помогнат да ја постигнеме поставената цел од самиот почеток:

 • Главата кон врска со овој форум за преземање на софтверот CPRU.
 • Отпакувајте ја содржината со употреба на една од специјализираните апликации за оваа намена.
 • Haveе мора да ја копираме папката добиена од датотеката CPRU во директориумот System32, од кои претходно добивме „целосна контрола“.

заклучен екран 02

 • Внесуваме во оваа нова папка и ја бараме датотеката CPRU_1.1_Enable.
 • На оваа датотека кликнуваме на десното копче на глувчето и ние го извршуваме со Административни дозволи.

заклучен екран 03

Ова се единствените чекори што треба да ги направиме, по што мораме рестартирајте го нашиот оперативен систем за промените да стапат на сила. Сега, со цел да го набудуваме трикот што планиравме да го извршиме во овој Виндоус 7, можеме намерно да го блокираме екранот. Единственото нешто што ќе треба да го направиме во овој момент е да кликнеме на малото копче што се наоѓа во долниот лев дел (опции за пристапност), со кое нашата „командна линија“ ќе се појави во рамките на неговите опции, со што ќе можеме да отвориме прозорец команден терминал.

Таму ќе треба да ја напишеме само командата што извршува одредена апликација, со тоа што ќе можеме да користиме, на пример, „calc.exe“ за да го стартуваме калкулаторот или „start iexplorer.exe“ за да го отвориме прелистувачот Internet Explorer.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.