Како да отворите пристаништа и да ја подобрите вашата врска во видео игрите

Одлични видео игри како Fortnite, Call of Duty: War Zone или PUBG меѓу другите, тие го темелат својот успех токму на фактот дека тие се тотално бесплатни. Како и да е, бидејќи тие бараат добар дел од корисници кои играат истовремено, а во некои случаи дури и корсплај, односно различни платформи играат во едно сценарио. Ова го прави квалитетот на врската особено важен во овие типови на игри каде што смета секоја секунда. Објаснуваме како можете да го користите домаќинот DMZ за да ги отворите сите пристаништа и значително да го подобрите квалитетот на вашата врска кога играте видео игри. Beе можете лесно да ги тестирате своите вештини.

Што е DMZ домаќин и за што служи?

Кога поминуваме содржина преку нашиот рутер, таа поминува низ низа филтри кои ја прават нашата врска и од ден на ден посигурна. Ова очигледно генерира „пинг“ или она што корисниците на видео игри понекогаш го нарекуваат „заостанување“. Ние не мора да ја најдеме оваа пречка во сите случаи, но скоро секогаш DMZ помага да се направи врската побрза и затоа се подобрува нашето искуство со видео игри, особено сега кога многу корисници се поврзани на истата мрежа и дека имаме толку многу уреди со WiFi дома.

Функцијата DMZ овозможува директна врска помеѓу внатрешната и надворешната мрежа. Кога го доделуваме FMZ на IP, можеме да работиме побрзо бидејќи сите порти се стандардно целосно отворени (освен некои што ги резервира операторот или производителот). Во теорија, ДМЗ носи низа безбедносни ризици, но се сеќаваме дека во овој случај ќе се фокусираме само на врски за видео игри, кои затоа тие ќе работат истовремено со нашата конзола за игри, така што треба да бидеме малку ограничени во однос на предизвикување безбедносни грешки.

Како да го поставите DMZ да го подобри заостанувањето

Важно е да користите правилно DMZ, се препорачува да имате врска преку LAN кабел.

Првото нешто што ќе ни треба е да пристапиме до конфигурацијата на рутерот, за ова ќе влеземе една од овие две адреси во веб-прелистувачот на нашиот мобилен телефон или компјутер:

 • http://192.168.0.1 > Algunos routers de otras compañías como Vodafone, Orange, Jazztel…etc.
 • http://192.168.1.1 > Routers de Movistar.

Најчесто е тоа што тие од нас бараат корисничко име и лозинка за пристап до рутерот на нашата компанија, Овие податоци се во основата на нашиот рутер, иако генерално може да бидат следниве:

 • администратор / администратор
 • 1234 / 1234
 • администратор / 1234
 • 1234 / админи
 • лозинка / лозинка
 • admin / password
 • корен / корен
 • суперкорисник / суперкорисник

Откако ќе влеземе, ќе ја побараме опцијата за „напредна конфигурација“ или слично за да можеме да пристапиме до традиционалниот интерфејс на рутерот. Кога успеавме да пристапиме, ја следиме следнава рута: Напредно поставување> NAT> DMZ домаќин.

Овде ќе видиме поле за содржина во кое мора да доделиме IP, за ова ќе доделиме бесплатна IP што одговара на бројот што се користи за пристап, се препорачува да се додели 192.168.1.XX каде што "XX" ќе биде IP на вашата конзола за игри, Подоцна ќе ве научиме да доделите фиксна IP-адреса на вашата конзола, така што DMZ секогаш одговара на конзолата за игри. Откако ќе доделиме IP, кликнете на "Зачувај / Примени" и го активиравме DMZ.

Како да доделите DMZ на вашиот PlayStation 4 или Xbox One

Доделете фиксна IP на нашиот PS4

Одиме во делот Поставки и ја следиме следната патека: Мрежа> Конфигурирај Интернет врска. Препорачувам да одите во Поставки> Мрежа> Статус на врска и да земате белешки или фотографија на податоците во случај да треба да ја промените ситуацијата.

 1. Како сакате да се поврзете на мрежата? > Ја избираме нашата опција
 2. Како сакате да ја конфигурирате интернет-врската? >> Обичај
 3. Поставки за IP адреса> Рачен
 4. Во следната табела ќе ги внесеме податоците 
  1. Нашата фиксна DMZ IP: 192.168.1.xx / 192.168.0.xx
  2. Маска за подмрежа: 255.255.255.0
  3. Стандарден портал: 192.168.0.1 / 192.168.1.1
  4. Примарен ДНС: 80.58.61.250
  5. Секундарен ДНС: 80.58.61.254
 5. Поставување на MTU> Automático
 6. Прокси-сервер> Не користете
 7. Тестирајте ја интернет-врската

Сега потврдуваме дека врската е точна, чекаме да ни даде резултат на «НАТ 2» и добра брзина на поврзување според брзината што ја договоривме. Сега секогаш ќе се поврзе автоматски со DMZ.

Доделете ја фиксната IP на Xbox One

Јазиче Генерално, Изберете Мрежни поставки и после Напредни опции земете белешки или фотографии од прикажаната информација пред да продолжиме да доделуваме фиксна IP-адреса на нашиот Xbox.

 1. IP поставувања> Прирачник
 2. Во следната табела ќе ги внесеме податоците 
  1. Нашата фиксна DMZ IP: 192.168.1.xx / 192.168.0.xx
  2. Маска за подмрежа: 255.255.255.0
  3. Стандарден портал: 192.168.0.1 / 192.168.1.1
  4. Примарен ДНС: 80.58.61.250
  5. Секундарен ДНС: 80.58.61.254
 3. Притиснете «B» за да се вратите на екранот за мрежни поставки и тој автоматски ќе ја провери интернет-врската

Важно е да се прикажат сите точни податоци, затоа мора да бидете сигурни дека ги внесувате правилно. Н.или ништо не се случи ако не успееме затоа што секогаш можеме автоматски да ги ресетираме мрежните поставки и тоа ќе ги поправи сите грешки.

Како да ја подобрам мојата врска во видео игрите

Toе ви оставиме тука неколку совети за да можете да ја подобрите вашата врска во видео игрите и со тоа да ги искористите слободните часови каде и да сте:

Ps4 воена зона

 1. Проверете дали вашиот оператор има „режим на игра“, За да го направите ова, јавете се во службата за клиенти или проверете ја конфигурацијата на рутерот во потрага по овој режим, кој често се нарекува „Брз пат“.
 2. Идеално, да се избегне губење на информации и да се минимизира ЛАГ секогаш е да се користи кабелска врска, WiFi е нестабилен и лесно се заситува, ако можете да ја поврзете вашата конзола за игри преку кабел, секогаш ќе имате подобри резултати.
 3. Обидете се да ги замрзнете или ограничите преземањата правите додека играте видео игри, преземањата на пропусниот опсег го заситуваат рутерот.
 4. Минимизирајте го бројот на уреди што се поврзани со вашата мрежа преку WiFi.

Исто така е можно дека сте едноставно доста неквалификувани во оваа видео игра и врската е само изговор што често ставате кога правите „Брзи“ во Call of Duty, за тоа во моментов немаме решение, само треба да вежбате, вежбате и вежбате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.