Како да откриете дефекти во нашата видео картичка со или без Windows

структура на видео картичка

Ако во денешно време видео картичките се синоним за голема ефикасност и работат во секаков вид апликации што работат на Windows, Зошто не успеваат кога се најпотребни?

Никој не мора да ја објасни причината зошто се случи ова, бидејќи и покрај фактот дека Виндоус е инсталиран со соодветните драјвери и неколку дополнителни ажурирања, компјутерот се распаѓа со типичен син екран, кога ќе започнете да вршите „екстремна работа“ со Adobe Photoshop или во видео игра за која се потребни сите ресурси на оперативниот систем. Многу лесен и едноставен начин да откријте неуспеси во нашата видео картичка се потпира на едноставна алатка, која го носи името „Тест за стрес на видео-меморија“.

Можни причини за откажување на видео картичката

Првата ситуација што треба да ја разгледате пред да го тестирате вашиот персонален компјутер со оваа алатка е да знаете дали сте го инсталирале точни верзии на драјвери за тој додаток. Постојат моменти кога Microsoft обично ги предлага компатибилните драјвери за видео картичката што тој го нашол на персонален компјутер, а тоа не се точните, туку „генеричките“. Ако имате инсталационен диск, користете го и конфигурирајте ја видео картичката според опциите на производителот.

Користење на „Тест за стрес на видео-меморија“ во Windows и надвор од него

Колку и да изгледа неверојатно, едноставна алатка со име «Тест за стрес на видео меморија»Има способност да тестирајте ја видео картичката, успевајќи да добие како резултат, ако е во добра или лоша состојба. Според инвеститорот, неговиот мал извршен од само неколку мегабајти има капацитет да и даде голем „стрес“ на видео картичката, што значи дека ќе ви наплати дополнителна работа за да знаете колку далеку поддржува.

Откако ќе отидете на URL-то на неговиот развивач, ќе најдете две верзии што треба да ги користите, едната е на почетокот на страницата, а другата во последната промена. Ако го изберете првиот пакет и го отпакувате на вашиот персонален компјутер Виндоус, можете да кликнете двапати на извршната и да започнете да ги гледате резултатите. Екранот многу сличен на оној што ќе го поставиме подолу е оној што може да го видите, каде што корисникот ќе мора одлучете која видео картичка сакате да ја тестирате.

Тест за стрес на видео меморија

За нашиот случај, алатката ни најде две видео картички, се едни од нив примарни, а другите секундарни затоа што моделот за персонален компјутер HP ги има и двете. Тестовите ќе предизвикаат големината на резолуцијата и ќе започнат да се појавуваат неколку прозорци за работата што алатката ја прави на додатокот.

Верзии за употреба со „Тест за стрес на видео-меморија“

Инвеститорот споменува дека тестовите можат да се вршат додека работи Виндоус, и ова не е најдобра опција видео картичката го прима товарот во истиот момент од сите апликации и ресурси на оперативниот систем. Поради оваа причина, мора да отидете на една од нејзините внатрешни папки за да ја пронајдете неговата ISO-слика, на која можете транспорт до USB pendrive со соодветната алатка.

Ако се одлучите за оваа алтернатива, тогаш ќе морате рестартирајте на компјутер со вметнат USB pendrive соодветното пристаниште. Ова е најдобриот начин за тестирање на видео картичката, бидејќи компјутерот и графичката картичка не добиваат никаков вид на оптоварување од оперативниот систем.

Тестирање на постари компјутери за видео картичката

И покрај тоа што е многу оддалечена ситуација, но развивачот во последниот дел од својата веб-страница стави верзија што можете да го користите со флопи диск; тука се датотеките потребни за извршување на алатката и нивните библиотеки, кои ќе ја анализираат состојбата на видео картичката во овој тип на компјутер.

Од наша страна, можеби ќе препорачаме да се обидете инсталирајте ги точните драјвери за вашата видео картичка, бидејќи ако имате инсталирано некои што припаѓаат на друг модел, тогаш постојано ќе добивате грешки во нестабилност во вашиот персонален компјутер и во работата на секоја од вашите апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.