Како да откриете дали ја користат мојата сметка на Нетфликс

Дом на Нетфликс

Една од работите што сигурно им се случува на повеќе од една е тоа што имате несакан пристап до сметката на услугата за стриминг на Нетфликс. Ова може да ни се случи со која било услуга од ваков тип што сме ја договориле и денес ќе видиме колку е едноставна како да откријам дали ја користат мојата сметка на Нетфликс.

Можеби мислиме дека трети лица ја користат нашата сметка без наша согласност и во овие случаи постои начин да се открие. Исто така е можно доброволно да ја споделите вашата сметка за да може друго лице да ужива во услугата, но Постои голем чекор помеѓу консензуалното споделување и неовластената употреба.

Профилите на Нетфликс му овозможуваат на корисникот да споделува иста сметка и очигледно она што обично го прават корисниците на оваа услуга или барем повеќето од нив е споделување на истата сметка на Нетфликс Премиум помеѓу четири лица. Едноставно, овие четири лица треба да ги споделат трошоците за претплата и секој со својот профил може да ја види целата содржина што ја сака истовремено. Проблемот доаѓа кога немаме споделена сметка со никого и веруваме дека тие можат да ја користат нашата премиум сметка на Нетфликс, токму на тоа место ќе влијаеме денес.

IPhone на Netflix

Како да знаете дали некој пристапува до нашата сметка на Нетфликс

Ова е нешто што може да биде тешко да се најде ако никогаш порано не сте го сториле тоа, затоа ќе ги видиме чекорите што треба да се следат во овој случај. Првото нешто што треба да направите е да се најавите со вашата адреса за е-пошта и вашата лозинка.

Откако ќе се најавите тоа е едноставно како пристапот до Скорешна активност на вашата сметка, постојат специфични податоци за уредите што се поврзани за да ги гледаат вашите серии, локации на Нетфликс и исто така можете да ги видите часовите за пристап, денот, па дури и IP-адресите што се поврзани.

Со сите овие податоци, навистина е многу полесно да се открие злоупотребата на нашата сметка на Нетфликс, нешто што многу корисници веќе го знаат, но сигурно многу други дури и не знаеја дека постои. Сега, гледајќи го сето ова, знаеме дали постои стар уред што има пристап до нашата сметка и дека не бришеме или ако трета страна ја користи нашата сметка тотално бесплатно.

Сметка на Нетфликс

Одјавување од уреди е опција

Ова може да биде опција за спречување пристап на другите луѓе до нашата сметка на Нетфликс и едноставно се состои од одјавете се од уредите. Ова може да се направи директно со пристап од услугата за управување со вашите уреди дека Нетфликс веќе еднаш сме во нашата сметка.

Процесот трае малку повеќе од 8 часа за да се заврши, така, во овој случај треба да имате малку трпеливост и да почекате дека секој профил со кој е поврзан на нашата сметка ќе биде затворен.

Со ова можеме да го решиме проблемот со пристапот, но логично овој процес може да биде бескорисен ако другите корисници ја имаат нашата лозинка, затоа ќе видиме втора и побезбедна опција за да ги спречиме да пристапат до нашата сметка. Овој метод исто така ќе ги избрише податоците за локацијата поврзани со уредите Значи, најдоброто нешто е што ако навистина верувате дека ве крадат, најдобро е претходно да ги предупредите властите со податоците што платформата ни ги нуди во делот Неодамнешна активност на стриминг на уредот, податоци како што се IP, локација и други.

Лозинка на Нетфликс

Спречете ги да ја користат вашата сметка на Нетфликс лесно и бесплатно

Друго решение за ова нешто нагло е исто така едноставно и брзо да се изврши. Ајде да видиме што треба да сториме ако сакаме да ги намалиме нашите загуби во случај да откриеме неправилна употреба на нашата сметка на Нетфликс.

Можеби изгледа како подиректна мерка, но решението навистина се состои од сменете ја лозинката за услугата. Да, ресетирањето на нашата лозинка е најдобро и најдиректно решение во овие случаи на злоупотреба и многу корисници дури и без потреба да ја детектираат оваа злоупотреба, направете го тоа од време на време за да бидете позаштитени од можни натрапници.

Ова е мерка што може да се примени на кој било вид сметка на услугата за пренос, претплата на апликација, сметки за е-пошта или слично. Логично ова промената на лозинката е потполно бесплатна за корисникот и овозможува да биде побезбеден и заштитен.

Во овој случај и откако ќе се постигне, мора директно да пристапиме до специфичен веб-дел за обновување на нашата лозинка и подготвени. Ние ги додаваме податоците што се бараат и директно ја менуваме лозинката на нашата сметка. Сега можете да бидете сигурни дека вашата сметка на Нетфликс е целосно заштитена и ако не сакате други луѓе да ја користат, ова е најдобриот начин за управување со него.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.