Како да платите WhatsApp, без оглед на вашиот оперативен систем

Whatsapp-откажете се од претплата-0

Многумина се луѓето кои ме прашуваа во последните неколку недели како да платам 0,89 евра во апликација за whatsapp. Корисниците кои биле во оваа ситуација се сите оние кои припаѓаат на платформата Андроид и новите корисници на апликацијата во системот iOS. Од своето основање, WhatsApp за iOS беше платен, така првите корисници што преземале и платиле за тоа, биле наградени од развивачот на апликации и ги наследиле животните права.

Во случај на корисници на Андроид кој од почетокот не плаќаше ништо бидејќи за таа платформа апликацијата беше бесплатна А, за корисниците на iOS кои го преземале неодамна, работите се менуваат и тие секоја година треба да поминат низ касата со 0,89 € или да купат пакет од 2 или 5 години.

На кратко, за да знаете дали апликацијата што ја имате ќе бара плаќање или не, треба да отидете, и во верзијата за Андроид и во верзијата за iOS на поставки> сметка> информации за плаќање. Во случај да сте во групата корисници кои мораат да ја платат апликацијата, како што очекувавме, мора да изберете дали сакате да платите за една година, две или пет. Цената се движи помеѓу 0,89 € за првиот случај, 2,40 € за вториот и 3,34 € за третиот случај.

Проблемот доаѓа кога треба да ја извршиме уплатата. Доколку сте во системот на каснатото јаболко, ова е iOS, во рамките на информациите на вашата сметка на Apple имате можност да ги внесете податоците за кредитната или дебитната картичка со која сакате да платите или откупите iTunes картичка што можете да ја купите во кој било супермаркет или Премиум Препродавачи. Откако ќе го завршите процесот на кредитна-дебитна картичка или откуп на парите од iTunes картичката, ќе можете да ја платите апликацијата без никакви компликации.

откупи-itunes

Со цел да откупите iTunes картичка, можете да го направите тоа од iPhone со внесување на апликацијата iTunes и лизгање надолу на екранот до дното на прозорецот. Seeе го видите копчето "Откупи". Другиот начин е од компјутер со iTunes. Кога влегувате во продавницата, во десната колона ќе можете да го видите зборот «Размена “.

Во случај на Андроид, процесот може да се заврши направете на три различни начини, преку Google Wallet, Paypal или со испраќање на врската за плаќање. Треба да се напомене дека ако ја користите опцијата за 3-годишно плаќање, имате 10% попуст и ако плаќате 5 години 25% попуст.

плати-whatsapp-андроид

Плаќање од Google Wallet е еквивалентно на плаќање како да сме на Google Play И, за ова мора да сториме како во iOS, да пристапиме до податоците од нашата сметка за да внесеме кредитна или дебитна картичка или да откупиме картичка на Google Play што можете да ја купите, особено во продавниците за видео игри. Ги имам видено во продавницата за игри.

google-игра-карти

Ако сакаме плаќаат со PayPal, ќе мора да ја избереме таа опција и претходно, се разбира, да имаме сметка на PayPal со кредитна или дебитна картичка што ќе се користи.

Последната опција е да испратите линк за плаќање до нашата е-пошта и да го направите процесот на плаќање од компјутерот. Во рамките на таа е-пошта ќе ни биде дадена можност да плаќаме преку Google Wallet или преку Paypal. Најлесната опција е да изберете Paypal и без потреба да креирате сметка, ќе не побара деталите за картичката и плаќањето ќе се изврши како да станува збор за трансакција со картичка од која било веб-страница.

е-пошта-плати-wahtsapp

Како што можете да видите, тоа е многу едноставен начин да платите среќни 0,89 € годишно за апликацијата што ја користите секој ден. Сега само треба да ги следите чекорите што ги посочивме и да видите дали можете да го завршите процесот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.