Како да побарате верификација на мојата сметка на Инстаграм

Потврдете ја сметката во инстаграм

Инстаграм, социјалната мрежа која е родена со цел споделување фотографии, растеше со текот на годините одржувајќи ја својата филозофија. Од своето основање, им дозволи на властите и познатите личности да да може да ја потврди сметката, да се обезбеди a дополнителна безбедност за вашите следбеници, кој кога го виде амблемот на белиот крлеж со сина позадина, знаеше со сигурност дека Тоа беше официјален профил, заверен и заверен од Инстаграм.

Но, во август 2018 година, Инстаграм започна да ја дозволува оваа акција на кој било корисник. Тоа е, од тој момент, секој од нас може да го потврди сопствениот профил на Инстаграм без да биде авторитет. Иако, се разбира, социјалната мрежа утврдете одредени барања што мора да ги исполните Ако сакате да ја потврдите вашата сметка на Инстаграм, патем, тие се прилично ограничувачки. Следете нè и знајте што ви треба за да ја потврдите вашата сметка.

Кои барања ви се потребни за да ја потврдите вашата сметка

Instagram

Првиот чекор е да се поднесе барањето, очигледно. Во следните редови ќе ви кажеме како се прави тоа. Но, тоа не гарантира дека Instagram ќе ја одобри вашата сметка, затоа што мора да ги исполнувате барањата што ви покажуваме подолу.

 • Мора да ги почитувате правилата на Instagram. Ова значи дека и двете услови за услуга како норми на заедницата тие треба строго да се придржуваат. Во суштина, тоа е основната поента. Доколку овие услови не се исполнети, нема проверка.
 • Вашата сметка треба да биде автентична сметка. Зад неа, мора да има а вистинско физичко лице, или регистрирана компанија или субјект. Нема лажни сметки или компании за школки.
 • Сметката треба да биде единствена. Со други зборови, имателот на сметка, без разлика дали е лице или компанија, не може да има друга сметка на социјалната мрежа, освен официјалните сметки на различни јазици. Накратко, Инстаграм потврдува само една сметка по лице.
 • Сметката мора да биде јавна и да има целосен профил. Мислам Ако вашиот профил е приватен, тој не може да се потврдиили Слично на тоа, бара да имате фотографија на профил, да имате направено барем една објава и да ги имате вашите лични информации целосни.
 • Не можете да предложите да ве додадат на други социјални мрежи. Ако има линкови во описот на вашата сметка што сугерира да бидете додадени на други мрежи, со врски до нив, тие нема да ја потврдат вашата сметка.
 • Сметката мора да биде релевантна. Ова е една од клучните точки на верификација, бидејќи Instagram ќе го бара вашето име во разни извори на вести да се осигура дека лицето, субјектот или брендот што ја поседува сметката е познато и релевантно на ниво на пребарување.
 • Пазете се од лажни информации. Ако во текот на целиот процес дадете одредени лажни или погрешни информации, Instagram ќе го отстрани знакот за потврда кога повторно ќе ги промените информациите во вашите вистински податоци, тоа може дури и да ја елиминира вашата сметка целосно.

Откако ќе ги знаеме барањата за да можеме да ја добиеме верификацијата, ќе ги знаеме чекорите што треба да ги следиме за да го побараме тоа.

Како можам да побарам верификација на мојата сметка

Првиот чекор е во основа пристап до Instagram и внесете го вашиот профил. верификација на инстаграм

Откако ќе се најде во нашиот профил, мораме кликнете на иконата за опции, сместен во горниот десен агол и во форма на три паралелни хоризонтални линии. Theе се прикаже мало мени од десната страна.

Проверка на Инстаграм

Откако менито е отворено, ние мора кликнете на копчето за конфигурација, сместен во долниот десен дел од екранот, со икона за менувач.

Instagram

Откако ќе влеземе во конфигурацијата, ќе мораме слезете во делот Сметка. Откако ќе влеземе, ќе ја најдеме опцијата за «Барање за верификација». Ние кликнуваме на ова копче.

Проверка на Инстаграм

Откако ќе влезете во менито за верификација, ќе најдеме а мало објаснување за тоа што значи да се провери сметката, и придобивките што ги носи. После тоа, ќе имаме неколку полиња што треба да ги пополниме со нашите информации како што посочуваме подолу:

 • Корисничко име: Автоматски се пополнува со името на профилот што сакате да го потврдите.
 • Име и презиме: Ние мора да ги ставиме како што се појавуваат на нашата лична карта.
 • Познати сте како: Во случај да имаме прекар или уметничко име, ние мора да ги пополниме со него.
 • категорија: Се отвора паѓачко паѓање со неколку категории, меѓу кои мора да избереме на која припаѓа нашиот профил.
 • Приложете фотографија од вашиот документ за лична карта: Тоа ни овозможува да направиме или да избереме фотографија од лична карта или лична карта.

Откако ќе се пополнат сите податоци, ќе кликнеме на Испрати, а барањето ќе биде испратено на Инстаграм за преглед. Запомнете дека испраќањето барањето не вклучува проверка на сметката. На ист начин, Потребни се неколку дена за преглед на Инстаграм, и проверете дали податоците се навистина точни и ги исполнуваат сите негови барања. Откако ќе ја донесат својата одлука, тие ќе ви комуницираат преку е-пошта на адресата поврзана со вашата сметка доколку е одобрен или одбиен. Тоа е, ако вашата сметка е потврдена или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.