Како да побарате наплата за апликација или игра во Play Store и App Store

App Store

Во текот на 90-тите и раните 2000-ти, пиратеријата беше цел на денотНе само поради цената на некои апликации или оперативни системи, туку и тешкотијата во можноста да ги купите легално, бидејќи Интернет-врските не беа ниту рамни, ниту ги нудеа тековните брзини на врски.

Во моментов, дигитални набавки, музика и апликации или филмови, се по ред на денот. Сите ние некогаш купивме апликација или игра за својот мобилен уред, без разлика дали е iOS или Android, и сакавме да побараме враќање од различни причини.

Игра Продавница

Причините што ги имаме за враќање на апликација или игра тие можат да бидат од најразновидните, или затоа што не ги вклучува функциите што ги очекувавме, не ни се допаѓа корисничкиот интерфејс, не работи правилно на нашиот уред (особено во рамките на екосистемот Андроид).

Побарајте враќање на апликацијата тоа е различен процес и на iOS и на Android, како и условите што ги нудат двете платформи за да можеме да го искористиме нашето право на враќање. Ако сакате да знаете како можеме да вратиме апликација на Android и iOS, мора да ги следите чекорите што ги детализираме подолу.

Како да вратите апликација или игра на Андроид

Пред да започнеме да бараме враќање на износот што сме го платиле за дигитална споредба, било да е тоа игра или апликација, мора да знаеме што услови и услови што ги нуди платформата Андроид.

Андроид ни нуди период од 2 часа да можеме да вратиме апликација бидејќи сме ја купиле. Андроид не сака луѓето да ја користат предноста на Play Store и смета дека за два часа имаме повеќе од доволно време да тестираме и да видиме дали апликацијата или играта ги исполнуваат нашите потреби.

Процес за враќање на апликација на Андроид

 • Прво, одиме на веб-страницата на Play Store со нашата сметка преку овој линк.
 • Следно, кликнуваме на табулаторот „Историја на нарачки“ и ја бараме апликацијата од која сакаме да вратиме.
 • Потоа кликнете на Повеќе, и Побарајте враќање на средството / Пријавете проблем.
 • Конечно, ние мора изберете причина за што сакаме да побараме враќање на парите од прикажаното паѓачко поле.
 • Конечно, можеме да додадеме неколку редови текст за да го објасниме проблемот. За да побарате враќање, кликнете на испрати.

Како да вратите дигитална набавка на Андроид

Ние ги сметаме музиката, филмовите и книгите како дигитални набавки. Целата оваа содржина не може да се врати на платформата. Можно е само ако содржината е погрешна, нешто што е практично невозможно да се случи.

Причината е логична, особено во случај на филм, откако еднаш го визуелизиравме, престанува да има интерес што нè мотивираше да го купиме.

Како да побарате поврат на претплата на Андроид

Во оваа смисла, на Google не му се допаѓа многу вратете ги парите што сме ги платиле за претплатаАко сме платиле, го користиме, период. Кога се претплаќаме на услуга достапна преку различните апликации достапни во Play Store, Google ни става на знаење дека ако продолжиме, нема да можеме да бараме враќање на износот што сме го платиле.

Единствената опција што ја имаме е да уживаме во периодот на промоција и откажете го пред крајот на последниот ден. За да го сториме тоа, мора да ги следиме следниве чекори од нашиот терминал за Android:

Откажете претплата на Android

 • Прво, одиме на Игра Продавница и пристапуваме до менито на нашата сметка.
 • Следно, кликнете на Претплати. Следно, ќе бидат прикажани сите претплати што ги договоривме во тоа време.
 • За да ја откажете претплатата, треба само да кликнеме на копчето Откажи.

Како да вратите апликација или игра на iOS

За разлика од Андроид, продавницата за апликации и игри на Apple ни нуди период на враќање до 14 дена да го вратиме секое купување што сме го направиле. Откако ќе помине овој период, не е можно да се побара враќање на средството.

99% од времето нема да имаме никаков проблем да побараме враќање на апликацијата. Тој 1% одговара на случаите во кои Apple одбива да се врати на апликација.

Ако редовно купуваме и враќаме многу апликации и игри, го злоупотребувате системот и како што Apple потсетува во однос на условите за услугата „... можете да одбиете барање за враќање ако има докази за лажно користење или злоупотреба на услугата“.

Процес за враќање на апликација во iOS

Да го побарам наплата на апликација или игра што претходно сме ги купиле, мора да ги извршиме следниве чекори:

Вратете ги апликациите на App Store

 • Прво на сите, ние мора да ја посетиме мрежата reportaproblem.apple.com e внесете ги податоците за нашата сметка.
 • Следно, мора да одиме во апликацијата што сакаме да ја вратиме, кликнете на копчето Точка.
 • Конечно, ние мора изберете причина за што сакаме да ја вратиме апликацијата што ја имаме на располагање во опаѓачкото поле и да внесеме уште неколку информации доколку е потребно во полето за текст.
 • Конечно кликнуваме на испрати и само треба да почекаме Apple да одговори.

Вратете ги апликациите на App Store

Ако не сме ја злоупотребиле оваа услуга, процесот е практично автоматски и за само неколку часа, понекогаш минути, ќе добиеме е-пошта со која ќе потврдиме дека прифатиле враќање на апликацијата или играта со фактура со негативни износи.

Како да вратите дигитална набавка на iOS

Дигиталните набавки што ги правиме и во iTunes и во Apple App Store, без разлика дали станува збор за книги, филмови или музика тие не можат да бидат вратени во ниту еден момент, како во Андроид, од истата причина што ја објаснив.

Ако содржината е погрешна и сакаме да побараме враќање, мора да ја посетиме мрежата reportaproblem.apple.com, одете во делот што одговара на медиумот (филм, тв програма, музика или книги) и кликнете на точката за да ги прикажете четирите опции што ни овозможуваат да се определиме за наплата.

Како да побарате поврат на претплата на iOS

Побарајте враќање на претплатата во Apple

Ако не сме имале претпазливост да ја откажете претплатата на време На нашиот уред, Apple ни дозволува да бараме враќање на износот што сме го платиле, повторно преку истата веб-страница што ја користиме за да побараме враќање на износот што сме го платиле за апликации или игри. Во овој случај, опциите што ни се понудени да го побараме се:

 • Не сакав да ја обновам мојата претплата.
 • Не ја добив содржината на претплатата.
 • Содржината на претплатата не игра или не работи
 • Мојата претплата не работи.

Откако ќе ја избереме причината зошто сме принудени да ја откажеме претплатата и да побараме враќање на средствата што сме ги платиле, можеме да додадеме повеќе детали во долното поле за текст и конечно да кликнеме на испрати.

Износот на интегрирани набавки не се враќа во никој случај

Интегрирани набавки, и во рамките на игрите и апликациите, не се сметаат како повратни во секое време на ниту една платформа. Овој вид на набавка е обично во огромното мнозинство на прилики во игри и ни овозможува да купуваме козметички производи или да ја унапредуваме нашата позиција во играта, купувања што и Google и Apple не можат да се вратат назад, туку инвеститорот треба да ги стори.

Во случај на игри како Fortnite, самата игра ни овозможува до три пати побарајте враќање на парите за монетите што се користат во играта, мисирки, (но не и пари што ги вложивме за да ги купиме тие мисирки) во случај да направиме грешка при купувањето или затоа што се покајавме. Имаме само три можности, повеќе од доволно за корисниците да не ги злоупотребуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.