Како да поврзете Wi-Fi камера на Canon PowerShot или IXUS со паметен телефон

Ако имате Wi-Fi камера на Canon PowerShot или IXUS и сакате да ја поврзете со вашиот паметен телефон, ќе ве интересира следното упатство, подготвено на шпански од Canon Spain. Благодарение на оваа врска, можете да ги испратите фотографиите што ги правите со камера на Канон со Wi-Fi на вашиот мобилен уред и од таму да ги споделувате на социјалните мрежи, да ги испраќате по е-пошта или какво било друго дејствие што можете да го направите од вашиот мобилен уред.

Истиот метод ќе работи за да ја поврзете вашата Wi-Fi камера од Canon со таблет. Следно, ние го раскинуваме процесот на поврзување чекор по чекор.

Поврзете Wi-Fi камера на Canon со мобилен уред

# 1 - Поврзете Wi-Fi камера на Canon со вашиот мобилен уред. Имајте на ум дека, пред да го користите паметниот телефон или таблет, мора да ја конфигурирате врската за прв пат.

# 2 - Пронајдете ја апликацијата Canon CW (Canon Camera Window) во продавницата за апликации на вашиот уред и инсталирајте ја.

# 3 - Вклучете ја камерата, изберете ја иконата за поврзување на вашиот мобилен уред во менито за Wi-Fi и притиснете ја опцијата «Додај уред».

# 4 - Поврзете го вашиот мобилен уред со мрежата Wi-Fi генерирана од камерата на Канон.

# 5 - Стартувајте ја апликацијата Camera Window на вашиот мобилен уред.

# 6 - Изберете го вашиот мобилен уред во списокот и проверете ја опцијата «Да» за да ја контролирате камерата и да ги видите сите слики од вашиот мобилен или таблет.

Тоа е готово. Нема да морате да ја повторувате врската, бидејќи откако ќе ги конфигурирате уредите, тие ќе ги запомнат податоците.

Испратете фотографии од Wi-Fi камера на Canon до мобилен уред

Отсега натаму, ќе треба само да ја изберете иконата за поврзување со мобилниот уред на фотоапаратот, да го пребарувате вашиот уред и да ја стартувате апликацијата на уредот.

За да зачувате слики од фотоапаратот на вашиот мобилен уред, само притиснете „Испрати ја оваа слика“ на фотоапаратот.

На вашиот мобилен уред, исто така, ќе можете да ги гледате сите слики на камерата со избирање на опцијата „Преглед на слики на камера“. Изберете ја сликата што сакате да ја прегледате и, доколку ја сакате, користете ја опцијата „Зачувај“ за да испратите копија до вашиот мобилен уред. Истото можете да го направите и со повеќе слики истовремено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->