Како да поставите видео како позадина во Windows 7

поставете видео како позадина во Windows 7

Да се ​​стави видео како позадина на работната површина на Виндоус 7? Ова би можело да биде една од најтешките задачи за извршување, иако за оние кои ја следеле историјата на различните оперативни системи предложени од „Мајкрософт“, ова нема да биде голема новина.

Факт е дека во Виндоус Виста Мајкрософт дојде да постави интересна функција тоа им се допадна на многу луѓе, исто како и по име DreamScene даде можност да постави видео било како позадина на работната површина; за жал, Мајкрософт одлучи да ја елиминира оваа одлика од подоцнежните верзии, со оглед на тоа што ги нарушува стабилноста и функциите на оперативниот систем. Поволно е што постои мала алатка што можеме да ја примениме во Виндоус 7, што неверојатно троши голема количина на системски ресурси.

Преземете и извршете DreamScene Windows 7

DreamScene е мала алатка што можете преземете од следниот линк, што за среќа на многумина, не бара да се инсталира, туку да се изврши. Ова е затоа што алатката е пренослива, што значи дека можеме дури и да ја стартуваме од USB-стик. Постојат одредени трикови што мора да ги прифатиме за да ја постигнеме нашата цел, нешто што ќе го споменеме подолу за да избегнеме какво било оштетување на оперативниот систем и конфузија при репродукција на видео на позадината на работната површина на Windows 7

Создадете точка за враќање во Виндоус 7

Алатката наречена DreamScene е пренослива, која се потпира на одредени упатства што ќе го модифицираат регистарот на Windows 7; од оваа причина, потребно е да се направи точка за враќање на оперативниот систем во случај нешто да дојде да го дестабилизира; DreamScene може да ја изврши и во Home верзијата, во професионалната верзија и во Ultimate верзијата според нејзиниот развивач, иако во моментот не можевме да осигуриме дека работи во Windows 8.1 бидејќи не сме можеле да ја тестираме алатката во таа верзија.

 Дозволи за администраторот со DreamScene

Втората работа што треба да се земе предвид е тоа DreamScene не извршува едноставен „двоен клик“, бидејќи промените што ќе бидат направени во „Регистарот на Виндоус 7“ се реверзибилни; поради оваа причина, откако ќе го отпакувате извршниот DreamScene, ќе мора да го изберете со десното копче на глувчето и извршете го со „административни дозволи“. Веднаш ќе се појави мал прозорец, кој има само 2 опции за избор, овие се:

 1. Овозможете DreamScene
 2. Оневозможете ја DreamScene

активирајте DreamScene 01

Првата опција ќе ја активира одликата, може да се забележи мало „треперење“ (трепкање) на екранот. Кога ќе ја деактивирате оваа одлика со другото копче, ќе можете да му се восхитувате на истиот ефект, иако секоја промена направена во „Регистарот на Виндоус 7“ ќе се врати во нормала.

Репродуцирајте го видеото со овозможено DreamScene

Ако го насочите покажувачот на глувчето кон некој празен простор на работната површина на Windows 7 и кликнете со десното копче на глувчето, ќе го забележите тоа нова функција е интегрирана во контекстното мени, што се однесува на оваа DreamScene.

Во моментот, DreamScene ќе се појави без можност да биде избран, треба да го прифати малиот трик што го предлагаме подолу:

 • Мора да го отворите Windows Explorer.
 • Одете на место каде што имате видео во формат MPEG или AVI.
 • Изберете го кажаното видео со десното копче на глувчето.
 • Од контекстното мени, изберете «Поставете како Desktop Bakcground".

активирајте DreamScene 00

Откако ќе го направите последниот чекор, веднаш можете да му се восхитувате на тоа видеото ќе се појави како позадина на работната површина на Windows 7; Ако одбравте комплетен филм, тој ќе се репродуцира од почеток до крај, иако без звук.

активирајте DreamScene 02

Ако повторно кликнете со десното копче на глувчето (со репродукција на филмот), можете да му се восхитите на тоа DreamScene ви овозможува да го паузирате видеото. Без сомнение, ова е одлична карактеристика што би можеле да ја имаме ако во одреден момент сакаме да имаме анимација или видео од каков било вид како позадина во Виндоус 7.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.