Како да ставите воден жиг во документите Word

воден жиг во Word

Информациите што ги споделувате со пријателите или со пошироката јавност можат да бидат доволно важни за да бидат плагијат, поради што се заштитени со авторски права, иако, ако сакаме да одиме малку подалеку на многу лесен начин, пробај поставете воден жиг на нашите Word документи.

Од верзијата на Office 2010, па наваму, Мајкрософт постави многу интересна функција што треба да ја користат сите корисници на својот пакет за канцеларии, иста како и под „Водениот жиг“ може да се најде директно во областа „позадина на страницата“; Во оваа статија ќе ве научиме чекор по чекор како да конфигурирате воден жиг со поставување на слика или текст, сето тоа зависи од вкусот што го имате и преферирате кога ја користите оваа функција во вашите Word документи.

Прелиминарни чекори при поставување на воден жиг во документи на Word

Она што го спомнавме погоре, може да биде една од најголемите предности на користењето на Office 2010, оттогаш можноста за интегрирање на „воден жиг“ Може да биде навистина интересно ако сакаме содржината на информациите во документот да не биде плагијат во кое било време. Нашите претходни чекори пред поставување на специфичен „воден жиг“ може да го сугерираат следново:

 • Ние го отвораме или извршуваме Microsoft Word.
 • Обрнуваме внимание на лентата со алатки на врвот.
 • Одиме на јазичето «Дизајн на страница".
 • Сега се упативме кон подрачјето на «Позадина на страницата".
 • Ние кликнуваме на опцијата во таа област што вели «воден жиг".

воден жиг во Word 01

Од прикажаните опции ја избираме онаа што се појавува во последниот дел, а која се однесува на избор на „Прилагодени водени жигови“; Со ова, ние веќе го завршивме нашиот прв дел од постапката, претставувајќи идеален момент да избереме што ќе правиме од сега па натаму, кога ќе ги ставаме во нашиот Word документ.

Вреди да се спомене дека ако сакаме да користете слика како воден жиг во нашиот Word документ, на тоа ние мора претходно го обработиле во која било алатка за речената задача; Исто така, вреди да се спомене како трик или совет, дека наведената слика треба да има издолжена пропорција во вертикална насока, бидејќи ќе се обиде да се интегрира по секоја страница според нашиот документ.

Откако ги разгледавме овие мали совети, она што треба да го сториме е следново да се обидеме да го поставиме водниот жиг во нашиот Word документ:

 • Без воден жиг. Оваа опција ќе ја избереме само ако сакаме да го отстраниме или отстраниме водниот жиг што можеби претходно сме го ставиле.
 • Водена жиг за слики. Со активирање на ова поле, автоматски ќе се активира и копчето што вели „избери слика ...“, што кога ќе го кликнете ќе го прикаже истражувачот на датотеки за да можеме да избереме одредена слика.
 • Воден жиг за текст. Ова е наједноставниот дел од сè, бидејќи во полето „текст“ треба да го напишеме само зборот што ќе биде земен како воден жиг во нашиот Word документ.

кабел-HDMI-јаболко-iPad-3

Во врска со водниот жиг што користи слика, со оваа опција можеме исто така избелете го и користете вага според нашиот вкус и стил, иако секогаш се препорачува да се остави во автоматска големина, така што сликата совршено се вклопува во димензијата на форматот на листовите што се дел од документот Word.

кабел-HDMI-јаболко-iPad-4

Од друга страна, ако решивме да избереме „Текст воден жиг“ тука ќе имаме можност да направиме да се појави дијагонално или хоризонтално. Тука можеме да се справиме и со полутранспарентноста на текстот, треба да избегнеме да го оневозможиме овој параметар за правилно читање на сите информации.

Без сомнение, тоа е многу добра опција што би можеле да ја прифатиме кога станува збор заштити ги нашите датотеки и документи, нешто што би било многу подобро елаборирано ако по оваа информација ние се претвораме во PDF со која било бесплатна онлајн апликација што постои на мрежата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.