Како да поставите домашен систем за видео надзор со веб-камера или IP-камера

Веб камера

Без разлика дали патувате или работите, понекогаш е важно да знаете дека сè е во ред дома. Некои решенија како надзорната камера Гнездо Cam (порано познат како Dropcam) ви ги олеснуваат работите, но има повеќе начини за монтирање систем за следење во вашиот дом.

Во овој пост ќе објасниме кои опции имате за да можете да создадете домашен систем за видео надзор, но без да се фокусираме на целосните безбедносни системи што носат аларми и други напредни карактеристики, но само на вообичаените камери што ќе ви овозможат направи во живо или направете видео записи од далечина.

Камери за видео надзор приклучок и играње

Многу производители се обидуваат да им ги олеснат работите на корисниците и започнаа да нудат "Plug-and-play”Поврзано со одредени веб-услуги и апликации за паметни телефони. Да се ​​искористат овие камери нема да мора да го поврзувате со компјутер или со која било друга услуга. Единствено што ќе ви треба е самата камера и интернет-врска.

La Гнездо Cam Google работи на овој начин. За да го користите, вие само треба поврзете го, поврзете го со сметка и потоа можете да пристапите до слики во живо од мрежата или од вашиот паметен телефон, покрај тоа што може да конфигурира автоматско снимање.

Google Nest Kamer

Google Nest Kamer

Сепак, чувањето такви записи ќе ве чини најмалку 10 евра месечноно зачувувањето податоци во облакот останува важна предност затоа што ако некој упадне да ви ја украде опремата, сепак ќе имате пристап до снимките од облакот. Кликнете тука за да го купите Nest Cam по најдобра цена од Amazon.

Другите производи слични на Nest Cam вклучуваат Домашен монитор, на Белкин Неткам HD О СимплиКам.

IP камери

Уредите погоре се попогодни и полесни за употреба, но ако не сакате да ги зачувувате снимките на оддалечен сервер и сакате пристап до некои понапредни поставки веќе еден понатамошно прилагодување, секогаш може да се обратите за „IP-камера“.

IP-камерата е дигитална видео-камера што може испраќајте податоци преку интернет протокол на мрежа. Wantе мора да извршите неколку напредни поставки ако сакате далечински пристап до видео-протокот преку Интернет или едноставно фотоапаратот треба да ги зачувува видеата на друг уред во вашиот дом.

IP-камера Amcrest IP2M-841B

IP-камера Amcrest IP2M-841B

Некои IP камери бараат видео-рекордер за мрежатадодека други ги снимаат своите видеа директно на некој уред NAS (мемориско прикачено меморија) или на компјутер што го конфигуриравте да функционира како сервер. Другите IP-камери имаат дури и слот за картички microSD за да можат да снимаат директно на тој физички погон.

Ако креирате сопствен сервер, мора да купите IP-камера што ќе ви донесе специјален софтвер тоа ви ја дава оваа можност. Обично, овој софтвер дури и ќе ви овозможи мрежни повеќе камери да имате поцелосен поглед на вашиот дом.

Добрата вест е дека IP-камерите се обично поевтини од plug-and-play решенијата како Nest Cam, иако можеби ќе треба да платите и дополнителна такса за да го користите софтверот по ваш избор.

Веб камери

Наместо да користите IP камера, може да се прибегнете едноставна веб-камера да се поврзете со компјутер и да користите софтвер за снимање.

За разлика од IP-камерите, веб-камерата мора да биде директно поврзан со компјутерот преку USBдодека IP-камерата може да биде каде било во куќата и да работи преку Wi-Fi.

Logitech C920Pro

Logitech C920Pro

Со цел правилно да ја конфигурирате веб-камерата, треба да купите a софтвер за снимање и снимање видео дизајниран да работи со веб-камери, а не само со IP-камери. Понатаму, мора постојано да имате вклучен компјутер за да може веб-камерата да работи во режим на надзор.

Ако сте размислувале за јавање систем за видео надзор за вашиот дом, нашата најдобра препорака е да истражите долго пред да ги купите фотоапаратите и софтверот. Ако сакате да купите plug-and-play камера, треба да имате предвид дека од вас ќе биде побарано да плаќате месечна претплата. Ако купите IP-камера или веб-камера, дознајте дали ги има сите потребни карактеристики, на пример не сите камери имаат ноќно гледање или снимање на HD квалитет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.