Како да поставите потпис на PDF документ

ставете потпис на PDF документ

PDF-документите нудат подобра можност за споделување преку е-пошта; Ова се должи на фактот дека тежината на овој тип датотеки е многу помала од онаа што може да има иста количина на информации, но која е подготвена со Microsoft Word.

Бесплатната верзија на Adobe Acrobat ни нуди дополнителна функција што нема да го најдете во природната функција Windows 8.1, бидејќи во овој оперативен систем можете да имате PDF документ од истиот Microsoft office Suite, како и, како природна алатка што теоретски треба да ни помогне да можеме да направиме издание во овој тип датотеки. Ако ја користите верзијата што е преземена од официјалната страница на Adobe, подолу ќе посочиме мал трик што ќе ви помогне поставете потпис на секој од вашите PDF документи.

Преземете и инсталирајте го Adobe Acrobat на Windows

Ако сè уште ја немате инсталирано оваа алатка на вашиот компјутер со Виндоус, препорачуваме да одите на официјалната веб-страница на Adobe за да преземете; Не е потребно да се бара професионална или платена верзија, туку, до бесплатната верзија на Акробат. Во моментот кога ќе се подготвите да ја преземете оваа алатка, веб-страницата ќе предложи други дополнителни алатки, кои можете да ги прескокнете ако не ви се потребни; еден од нив е антивирусот Мекафи, што можеби не го барате на вашиот компјутер во моментот.

Инсталирајте го Adobe Acrobat

Доколку не ви е потребен овој антивирус, ви го препорачуваме дека ја деактивирате полето што е предложено под насловот „Факултативна понуда“; откако ќе го направите ова, треба да отидете на десната страна за да го изберете жолтото копче на кое пишува „инсталирај сега“; само треба да почекате некое време да се преземе и потоа да го инсталирате Adobe Acrobat на вашиот оперативен систем.

Ставете дигитален потпис на PDF документи со Adobe Acrobat

Откако ќе го инсталирате Adobe Acrobat, мора да продолжите со следниот чекор, односно со неговото извршување. Не мислиме дека треба да кликнете двапати на оваа алатка, туку да барате кој било од PDF-документите во кои сакате да поставите дигитален потпис.

Откако ќе го отворите вашиот PDF документ, тоа може да биде добра идеја да одите кон последниот дел од неа, бидејќи тоа е местото каде што обично се поставува каков било вид на потпис. На горниот дел (и од десната страна) ќе најдете 3 дополнителни опции, треба да изберете оној што вели «Фирми".

Серија опции ќе се појават на дното, треба да изберат во моментот оној што ќе каже "Место потпис"; процесот би можел да пропадне за оние кои претходно користеле потпис без да сфатат, па затоа мора да кликнат на малата опаѓачка стрелка (со насока надолу) за да изберат опција «промена на зачуваниот потпис".

ставете потпис во Акробат 01

Прозорецот што сега ќе се појави ќе ни помогне да го поставиме потписот под различни модалитети; Ако имаме добар пулс и во најдобрите случаи, дигитален таблет каде што можеме правилно да го нацртаме потписот, опцијата што мора да ја избереме е онаа што сугерира «нацртај го мојот потпис".

ставете потпис во Акробат 02

На дното има празно место, каде што мора да започнеме да цртаме потпис дека сакаме да бидеме дел од нашите PDF документи и конкретно, оној што го отворивме во овој момент. По завршувањето на цртањето на нашиот потпис, треба само да кликнеме на копчето што вели «прифати»Така што прозорецот се затвора и потписот се појавува на документот PDF што го отворивме.

ставете потпис во Акробат 03

Ние само ќе треба да ја лоцираме фирмата на местото што го сакаме, а исто така, промена на големината на истиот користејќи различни темиња на «објектот»; Со овие едноставни чекори, ќе имате можност да поставите дигитален потпис на кој било од вашите PDF документи. Ако требаше да дадеме дополнителна препорака, ќе кажеме дека подобра алтернатива се наоѓа во дигитализацијата на нашиот потпис. Ова значи дека нашиот потпис може да биде нацртан на бела хартија, дигитализиран на нашиот компјутер и подоцна ставен во PDF документите користејќи ја опцијата што сугерира «користете слика".

Исто така, вреди да се спомене дека одредени институции (особено финансиски, банкарски или владини) не прифаќаат дигитален потпис како дел од специфичен документ; Поради оваа причина, секогаш ќе биде погодно да се обидете да ја консултирате заинтересираната страна, без разлика дали можеме да го испратиме документот со дигитален потпис, како што предложивме во ова упатство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.