Како да поставите силна лозинка

безбедносни совети за Windows

Пред неколку дена компанијата Splash Data, технолошки консултант специјализиран за компјутерска безбедност, објави извештај каде што се покажа список на десетте најчесто користени лозинки во светот. Минатата година лозинката „123456“ го симна од тронот оној кој досега беше кралица „лозинка“. Останатите најчесто користени лозинки беа: 12345678, qwerty, abc123, 123456789, 111111, 1234567, iloveyou, adobe123.

Причината што корисниците ја имаат за избор на овие типови на лозинки, тоа не е никој друг, туку лесно да се сеќавате на нив. Едно е да можете лесно да ги запомните и друго е да воспоставите лозинки толку едноставни што секој може да ги открие без никаков проблем.

Од Вињагре Асесино ќе ве водиме така можете да проверите дали лозинките што ги користите се безбедни. Ако не се, ние ќе ве научиме како да поставите силна лозинка.

  • Голема, мала и комбинација на броеви. Кога ќе се регистрираме за услуга за онлајн продавница, услуга за пошта или кој било друг вид на корисник, при пишување на лозинката, повеќето услуги ќе не известат за соодветноста на истата преку решетки во кои, според напишаната лозинка, таа ќе достигнете едно или друго ниво што обезбедува сигурност на лозинката или не. Другите услуги нè обврзуваат да воспоставиме лозинка која содржи: голема, мала и задолжителен број. Овие типови на лозинки се најбезбедни. Освен овие три барања, тие обично нè присилуваат дека лозинката мора да има најмалку осум карактери, но колку подолго, толку подобро.
  • Заборавете на имињата. Освен најкористените клучеви споменати погоре, луѓето како општо правило и за да ја запомнат лозинката, тие обично користат име на нивни роднина или милениче заедно со број како година на раѓање или некој комеморативен датум. Проблемот со користење на ваков тип на лозинки е што секој близок може да го открие тоа без многу компликации.
  • Држете ја подалеку од луѓето. Имајќи запишано на нашиот компјутер, или пост-тоа или во датотека на работната површина на нашиот компјутер е исто како да му кажете на вашата лозинка првиот што ќе помине. Секој што може да пристапи до нашиот компјутер, физички или далечински, може да пристапи до нив.
  • Не повторувајте лозинки. Иако е комплицирано, имањето различна лозинка за секоја услуга е проблем. Со колку е лесно да се користат истите лозинки за сè! За среќа менаџери за лозинки дозволете ни да управуваме со нив безбедно. Овие услуги гарантираат дека апсолутно никој нема да има можност да ги пробие нашите лозинки. Постојат неколку видови на менаџери за лозинки, бесплатни или платени.

Ако по читањето на сето ова, сè уште не знаете која лозинка можете да ја користите, ви препорачуваме да користите генератор за онлајн лозинка како што се: Нортон безбеден за идентитетот, Генератор на лозинка преку Интернет, Безбеден клуч o Генератор по случаен избор.

Сите овие услуги тие работат на повеќе или помалку на ист начин при генерирање на лозинка: мора да ја одредиме должината, ако сакаме да додадеме големи, мали и букви, можеме да додадеме и ако сакаме да користиме интерпункциски знаци. Проблемот доаѓа подоцна кога ќе ви покажат лозинка како „qo% m67h!“ да видам кој е макро што може да ја запомни.

Бидејќи малку луѓе имаат толку огромна меморија што овие типови лозинки можат да се складираат во нивните глави, најдоброто нешто би било да користиме апликации што ќе ни овозможат директно да управуваме со сите лозинки за услугите што ги користиме. Но, ова Тоа нè ограничува на тоа да имаме пристап само до нашите услуги секогаш од ист компјутер бидејќи апликацијата е таа што го потсетува прелистувачот на лозинките на секоја веб-страница.

Значи, најдоброто нешто што треба да се направи е да побарате збор што ќе се запамети, да додадете нумерирање и да ставите карактер со голема или мала буква, на овој начин секогаш ќе ги имаме нашите податоци безбедни и можеме да пристапиме од каде и да сакаме без прибегнување кон апликации од трети страни.

Повеќе информации - LastPass, безбеден начин за управување со нашите лозинки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.