Како да поставувате видеа на Фејсбук

лого на Фејсбук

Видеото е формат кој добива големо присуство на социјалните мрежи. Фејсбук исто така се обложи и на видео, дека многу корисници сакаат да преземаат понекогаш. Иако за оние корисници кои ги прават своите први чекори во социјалната мрежа, тие можеби не знаат како се поставува видео во него.

Затоа, подолу ви го покажуваме начин на кој можете да прикачувате видео на Фејсбук. И во компјутерската верзија на социјалната мрежа и во нејзината верзија за паметни телефони. Така што секој корисник ќе може лесно и во секое време да поставува видеа на социјалната мрежа.

Барања за поставување видеа на Фејсбук

испраќајте видео на Фејсбук

Пред да поставите видео на социјалната мрежа, важно е да се знае дека постојат одредени услови. Фејсбук воспоставува низа правила што треба да ги почитуваат поставените видеа. Не само за содржината што е дозволена, веќе е познато дека ништо порнографско или насилно не може да се поставува на социјалната мрежа, според нејзините правила. Но, исто така, мора да земете предвид дека има максимална тежина и времетраење при поставување видеа.

Ниту едно видео поставено на социјалната мрежа не може да биде поголемо од 1.024 МБ. Ова е граница во однос на тежината, затоа мора да се земе предвид. Понатаму, максималната должина на видеото може да биде 20 минути. Друго важно внимание е дека се препорачува видеата што се поставуваат да бидат во 16: 9 или 9:16 часот, како претпочитан формат на слика, така што тие подобро да се вклопуваат на екранот. Откако ќе бидат познати условите наметнати од Фејсбук, подготвени сме да поставиме видео на социјалната мрежа. Кои чекори треба да ги следиме?

Поврзана статија:
Како да преземате фотографии од Фејсбук

Поставете видео на Фејсбук на вашиот компјутер

Фејсбук прикачи видео

При поставување видео, многу корисници можеби претпочитаат да ја користат компјутерската верзија на социјалната мрежа. Особено што е побрзо да се постави видео, што е обично доста тешко, на компјутерот со домашна Интернет врска. Затоа, мора да влеземе во Фејсбук со помош на прелистувачот на компјутерот и се регистрираме на нашата сметка на мрежата. На овој начин, веќе сме на почетната страница на социјалната мрежа.

Во централниот дел наоѓаме празно поле, во кое пишува Што мислите? Треба да кликнеме на него, за да стане поголем и да се појават веднаш под неколку опции. Една од нив е Фото / Видео, на кое мора да кликнеме. На овој начин, ќе се отвори папка што ни овозможува изберете го видеото што сакаме да го поставиме од компјутерот. Значи, ние само треба да го бараме реченото видео на посакуваната локација.

Потоа, кога ќе го избереме видеото, тој ќе започне да го поставува на социјалната мрежа. Времето што ќе биде потребно за вчитување ќе зависи од тоа колку тежи видеото. Значи, мора да го земеме предвид тоа процесот може да трае неколку минути да се заврши. Заедно со видеото, можно е да ставите текст или да означите луѓе, како што се случува кога сакаме да испратиме публикација на Фејсбук. Процесот не претставува промени во оваа смисла.

Поврзана статија:
Како да креирате страница на Фејсбук

Кога ажурирањето на видеото е завршено, можеме да видиме минијатура од тоа во наведената кутија. Тоа е индикација дека видеото е веќе поставено и подготвено за објавување. Ако веќе сме конфигурирале сè во врска со наведената публикација и сметаме дека сè е подготвено да се објави, тогаш веќе можеме да кликнеме на синото копче за објавување. Така, ова видео ќе биде поставено на Фејсбук трајно и нашите контакти на социјалната мрежа ќе можат да го гледаат на нашиот профил.

Поставете видеа на Фејсбук од апликацијата

Фејсбук прикачи видео апликација Андроид

Исто така, можеме да испраќаме видеа од апликацијата за Android или iOS. Тоа е друг метод, но поудобен е за нас во случај да сакаме да поставуваме лесни видеа со кратко траење. Бидејќи за подолги видеа кои имаат забележителна тежина, подобро е да ја користите компјутерската верзија, што ќе биде побрзо во овој случај. Во секој случај, прво мора да ја отвориме апликацијата на нашиот паметен телефон.

Чекорите не се менуваат многу во споредба со работната верзија на Facebook. Кога сме внатре во апликацијата, треба да кликнеме на полето „Што мислите“ и потоа да ја избереме опцијата Фото / Видео за да започнеме со процесот на поставување на споменатото видео. Првото нешто да се направи е да изберете кое видео сакате да го поставите. Galleryе се отвори галеријата на телефони, каде што можете да изберете оној што сакате да го поставите. Иако можете да изберете видео, без оглед на нејзината локација на телефонот. Откако ќе биде избрано, ова видео ќе започне да се поставува.

Како и во претходниот случај, во зависност од неговата тежина, ќе треба повеќе или помалку време да се заврши поставувањето на споменатото видео на социјалната мрежа. Можете да изберете да додадете текст со видеото, како и да означите други луѓе ако сакате. Кога ова е завршено и видеото е поставено, сликата од видеото ќе биде видлива на екранот. Значи, само кликнете на копчето за објавување, така што наведеното видео е поставено на сметката на секој на Фејсбук. Процесот е едноставен и мора да ги следите истите чекори што треба да ги следите во компјутерската верзија.

Поврзана статија:
Како да се создаде настан на Фејсбук

Бидејќи видеото е нешто што тежи многу и за кое се знае дека апликацијата Фејсбук е една од најпознатите мобилни корисници на податоци, подобро е да го поставите видеото со помош на WiFi конекција. Бидејќи во спротивно, може да претпоставите дека значителен дел од стапката на податоци е исцрпен. Особено во случај на ограничена стапка, што е случај кај огромното мнозинство на корисници. Значи, ова е важно да се запомни кога поставувате видео со помош на апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.