Како да коментирате со говорни пораки на Facebook со Google Chrome

говорни пораки на Фејсбук

Една од најголемите активности на кои може да се восхитува на социјалната мрежа Фејсбук се коментарите, кои изобилуваат во зависност од темата што е објавена на одреден wallид. Пораките на кои ќе им се восхитуваме таму се конвенционални, односно тоа мораше да бидат отчукани на тастатурата.

Но Дали постои можност да оставите говорни пораки како што правиме на нашиот мобилен телефон? Секако, станува збор за 2 сосема различни средини, бидејќи кога споменавме мобилен телефон, не се осврнуваме на апликацијата Фејсбук за овој вид на уред, туку на говорни пораки што обично се оставаат во вашето сандаче кога некој не е достапен да одговори. Сепак, ако користиме Google Chrome со некој од неговите додатоци, Наместо да напишеме порака во коментари, би можеле да оставиме снимка од себе со компјутерскиот микрофон.

Поставување Google Chrome за говорни пораки на Facebook

Гласовните пораки што ќе имаме можност да ги оставиме на кој било профил на Фејсбук, тие можат да бидат поставени само во областа на коментари; Ова значи дека ако објавиме ново издание на нашиот личен профил, иконата за микрофон едноставно нема да се појави; Со оглед на оваа апликација, тогаш ви предлагаме да ги извршите следниве чекори за да можете да ја вклучите оваа функција во Google Chrome:

  • Го извршуваме прелистувачот Google Chrome.
  • Се свртуваме кон врската со приклучокот лоцирана на крајот од овој напис.
  • Кликнуваме на копчето «Додај»За додатокот да се активира во прелистувачот Google Chrome.

гласовни коментари на Фејсбук 02

  • Сега кликнуваме на копчето «Дозволи»Во лентата за известувања да се одобри употреба на микрофон во прелистувачот.

гласовни коментари на Фејсбук 03

Ова се единствените чекори што треба да ги следиме, така што нашиот микрофон е целосно конфигуриран на прелистувачот Google Chrome и со ова, имаме можност за снимање на мали аудио сегменти, така што тие ќе бидат снимени како говорни пораки во коментарот на која било публикација што ја сакаме. Сега, постојат неколку трикови што треба да ги знаеме кога ја користиме оваа нова функција што ја вградивме и во прелистувачот и во социјалната мрежа Фејсбук.

Трикови за работа со говорни пораки на Фејсбук

Со цел да откриеме неколку трикови што мора да ги знаеме кога се обидуваме оставете снимени говорни пораки во коментар на Фејсбук, треба да одиме на кој било вид на публикација што ќе ни се допадне, само заради тестирање на оваа функција.

гласовни коментари на Фејсбук 04

На сликата што претходно ја сместивме, веќе ќе имаме можност да се восхитуваме на иконата за микрофон; таму (на англиски) ни е речено дека мора да го користиме ова копче за да започнеме со снимање.

Ако само кликнеме на оваа икона, ќе се појави предупредувачки прозорец што покажува дека сме направиле погрешно.

гласовни коментари на Фејсбук 05

Она што всушност треба да го направиме е држете ја иконата за микрофон, со што ќе ја смени бојата кон црвена точка, што укажува на тоа дека микрофонот е активиран и снима сè што зборуваме во тој момент.

гласовни коментари на Фејсбук 06

Кога ќе ја ослободиме иконата (поточно, престанете да ја притискате со покажувачот на глувчето) ќе се појави мала URL-врска; тоа одговара на нашето снимање, иако е зачувано на серверите на развивачот на овој додаток за Google Chrome.

гласовни коментари на Фејсбук 07

Само ќе треба да го притиснеме копчето Enter за да се зачува пораката во областа за коментари на одредена публикација. Оние кои ќе дојдат да го прегледаат овој коментар, може да видат икона во форма на стрела која покажува надесно, што едноставно укажува на тоа дека со кликнување на неа, ќе се слушне пораката што ја оставивме. Вреди да се спомене дека другите корисници треба да го инсталираат приклучокот за да можат да ја слушаат пораката; Кога ќе кликнат на иконата за аудио репродукција, тие автоматски ќе бидат насочени кон веб-страницата на развивачот на оваа алатка.

Преземи - Приклучок за Chrome


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.