Пребарување во PDF

како да пребарувате во pdf Дали треба да пребарувате збор во многу долг PDF, но не знаете како да го направите тоа? Заборавете на основната техника за рачно правење, одење страница по страница додека не го најдете терминот, постои брз и лесен начин за пребарување во PDF.

Затоа, во оваа статија ќе објасниме чекор по чекор како да пребарувате PDF со пример за да немате проблем да најдете термини во датотеките со оваа екстензија.

Пребарување во PDF Откако станаа отворен формат, PDF документите станаа почести бидејќи одржувајте го интегритетот на вашиот дизајн без оглед на уредот на кој се гледа: компјутер, паметен телефон, таблет, итн.

Понекогаш треба да пребарувате збор во PDF документ за да потврдите некој факт, да најдете важни информации или само од љубопитност. За среќа, ова е брза и лесна операција.

За пребарување зборови во PDF, ќе ја користиме официјалната апликација Adobe, компанијата која го измислила форматот PDF. Adobe Acrobat Reader DC е бесплатна програма, која вклучува ефикасен пребарувач, а е и на шпански, што ни ги олеснува работите.

Пред да започнете: Преземете ја програмата

Ако немате инсталирано програма што чита PDF, можете да преземете Acrobat Reader DC од вашата веб-страница. Бидете внимателни, бидејќи стандардно го презема и инсталира антивирусот McAffee. Ако не сте заинтересирани, отштиклирајте ја оваа опција.

Откако ќе се инсталира програмата, одете на мени архива и отворете го PDF-от каде што сакате да пребарувате. Најчесто, поради системската конфигурација, датотеката автоматски ќе се отвори со Acrobat Reader DC кога ќе кликнете на документот.

Прв чекор: Како да пребарувате во PDF за збор или зборови.

CTRL + F ако користите Windows или CMD + F ако користите Mac

Следно, треба да отидете на горното мени Измени и кликнете на опцијата Барај веднаш до симболот на двогледот. Друг побрз метод е да користите команди од тастатурата ако сакате:

притиснете ги командите CTRL + F ако користите Windows или CMD + F ако користите Mac. Ќе се отвори прозорец за пребарување каде што можете да го напишете зборот што сакате да го пребарувате. За да ја запомните оваа команда, можете да помислите на англискиот термин за пребарување: „најди“, така што првата буква од зборот е онаа што го придружува CTRL.

Втор чекор: поконкретно пребарување

CTRL + Shift + F на Windows или CMD + Shift + F на Mac

 

За подетално пребарување, притиснете CTRL + Shift + F на Виндоус или CMD + Shift + F на Mac. Ова ќе го отвори напредно пребарување:

*„Shift“ се однесува на клучот што го користите за да напишете една голема буква, која вклучува икона со стрелка нагоре. Клучот што е веднаш над Ctrl.
Тука можете да ги пребарувате сите PDF документи во одредена папка, не само во тековната папка. Можете дури и да пребарувате цели зборови, обележувачи и коментари. Исто така, има поле за избор за да покаже дали сакате да одговарате на големи и мали букви.

Најдете текст во повеќе PDF документи

Пребарајте во повеќе документи

Acrobat Adobe PDF оди чекор понатаму, можете да пребарувате повеќе документи одеднаш!. Прозорецот за пребарување ви овозможува да пребарувате зборови во повеќе PDF документи одеднаш. На пример, можете да ги пребарувате сите PDF-документи или да отворите PDF портфолија на одредена локација. Треба да се земе предвид дека доколку документите се шифрирани (применети се безбедносни мерки), тие не можат да бидат вклучени во пребарувањето. Затоа, ќе треба да ги отворате овие документи еден по еден за да ја пребарувате секоја датотека поединечно. Сепак, документите кодирани како Adobe Digital Editions се исклучок од ова правило и може да се вклучат во групата документи за пребарување. После ова одиме таму.

Пребарувајте во повеќе датотеки одеднаш: чекори што треба да се следат

 • Отворете го Acrobat на работната површина (не во веб-прелистувач).
 • Направете една од следните дејства.- Во лентата со алатки за пребарување, напишете го текстот што сакате да го пребарувате и потоа изберете Отворете целосно пребарување на Acrobat во скокачкото мени.- во полето за пребарување, напишете го текстот што сакате да го пребарувате.
 • Во овој прозорец, изберете ги сите PDF документи. Во менито што се појавува веднаш под опцијата, изберете барај каде.
 • Изберете локација на вашиот компјутер или на мрежа и кликнете прифати.
 • За да наведете дополнителни критериуми за пребарувањекликнете Прикажи Напредни опции и наведете ги соодветните опции.
 • Кликнете на Барај.

Како совет, за време на пребарувањето, можете да кликнете на резултатите или да користите команди од тастатурата за да се движите низ резултатите без да го прекинувате пребарувањето. Ако кликнете на копчето Запре под лентата за напредок, пребарувањето е откажано и резултатите се ограничени на досега пронајдените настани. Прозорецот за пребарување не се затвора и списокот со резултати не се брише. Затоа, за да видите повеќе резултати, треба да извршите ново пребарување.

Како можам да ги прегледам и зачувам резултатите од пребарувањето?

По извршувањето на пребарувањето од прозорецот за пребарување, резултатите се прикажуваат по редослед на страници, прегрупирани под името на секој пребаруван документ. Секоја ставка во листата вклучува контекстен збор (ако е применливо) и икона што го означува типот на појава.

 • Скокни до одреден пример во резултатите од пребарувањето. Тоа може да се направи само во поединечни PDF-датотеки.

– Проширете ги резултатите од пребарувањето, доколку е потребно. Потоа изберете пример во резултатите за да го видите во PDF.

– За да видите други примероци, кликнете на друг примерок од резултатите.

 • Подреди примероци во резултатите од пребарувањето. Изберете ја опцијата од менито Вид до на дното на прозорецот за пребарување. Можете да ги сортирате резултатите по важност, датум на измена, име на датотека или локација.
 • Зачувајте ги резултатите од пребарувањето. Резултатите од пребарувањето можете да ги зачувате како PDF или CSV-датотека. CSV-датотеката е составена од табела, па за да ја отворите треба да го направите со програма Excel. За да завршите, кликнете на иконата дискета и изберете да ги зачувате резултатите како PDF или да ги зачувате резултатите како CSV.

Се надевам дека оваа информација ви беше корисна, како што можете да видите, наоѓањето зборови во PDF е многу едноставна задача.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)