Како бесплатно преземање на Windows 10, 8.1 и 7 во ISO формат

Windows 10

Иако Не се пронајдени производи продолжува да расте во однос на бројот на корисници, сè уште не е најкористениот оперативен систем на „Мајкрософт“ ширум светот. Виндоус 7 продолжува да се појавува на првата позиција на скалилото без никој или нешто да може да го придвижи и покрај многуте напори што ги спроведе компанијата предводена од Сатја Надела. Сигурно една од влијателните причини е што сè уште може да се добие бесплатно, преку ИСО формат.

Денес трите најпопуларни оперативни системи на пазарот се Windows 10, Windows 7 и Windows 8, кои се достапни за бесплатно преземање. Ако ви треба некоја од трите верзии на софтвер, денес ќе ви покажеме како да ги преземете Windows 10, 8.1 и 7 бесплатно во ISO формат на едноставен и брз начин. Се разбира, пред да започнете да ги преземате, прочитајте го овој напис целосно и може да ви заштеди многу време бидејќи за да го извршите преземањето, во некои случаи мора да исполните одредени барања. Ако не ги почитувате нив, жал ни е да ви кажеме дека мора да одите кај благајната и јас ќе потрошам неколку евра за да го купам вашиот нов оперативен систем.

Како да преземете ISO 10 ISO

Преземањето верзија на Windows во формат ISO обично е многу едноставно, освен во случај верзијата што ја бараме да ја прекине Microsoft. Се разбира, не грижете се затоа што не е невозможно да се преземе, како што ќе видиме подоцна со Виндоус 7.

Во случај на Windows 10, сè што треба да направите е да пристапите до Веб-страница за преземање на Мајкрософт Виндоус 10. Еднаш, само користете го копчето "Преземете ја алатката сега" што ќе ни овозможи пристап до волшебникот за создавање медиуми Windows 10. findе најдете екран идентичен на оној прикажан подолу;

Windows 10

Откако ќе се преземе алатката, мора да ја извршиме и откако ќе биде прифатена лиценцата за употреба, мора да ја означиме опцијата "Креирај медиум за инсталација за друг компјутер". Сега мора да го одштиклираме полето „Користете ги препорачаните опции за овој компјутер“, изберете го јазикот, изданието на Виндоус 10 и архитектурата што компјутерот ќе ја користи таму каде што ќе го инсталираме оперативниот систем. Имајте на ум дека карактеристиките што ги избравте мора да одговараат на лиценцата за Windows 10 што ја имате. На пример, не треба да ја изберете верзијата за Windows 10 Enterprise, ако онаа што ја купивте е Windows 10 Home, оттогаш ќе започнат проблемите со кои никој не сака да се соочи.

Ако сте ги одбрале соодветните опции, време е да го изберете медиумот што ќе го користиме. Во нашиот случај, ние сакаме да добиеме Windows 10 во ISO формат, затоа мора да ја обележиме опцијата „ISO датотека“, кликнувајќи на следното копче за да го завршиме процесот и да започне создавањето на ISO-сликата.

Windows 10

Запомнете дека и покрај фактот дека преземањето е многу едноставно и бесплатно, мора да имате клуч за производ за да го активирате Windows 10, во спротивно вашиот нов оперативен систем нема да се активира со тоа што значи ова.

Како да ја преземете ISO-датотеката Windows 8.1

Windows 8.1

Начинот на преземете ја ISO-датотеката Windows 8.1 Тој е прилично сличен на оној на Виндоус 10, иако постои главна разлика што не е никој друг, туку страната од која ќе го преземеме ИСО, бидејќи очигледно не може да биде исто бидејќи тие се два тотално различни оперативни системи.

За да ја преземете ISO-датотеката Windows 8.1, мора да пристапите до веб за преземање на Windows 8.1 што Мајкрософт специјално ја создаде и од каде треба да ја преземете алатката, како што направивме со Виндоус 10. Откако ќе ја преземете, извршете ја како администратор.

Од овој момент мора да го избереме јазикот, изданието на Windows 8.1 и архитектурата на процесорот. Кога ќе завршите, кликнете на Следно и конечно проверете ја опцијата на "ISO-датотека" и дајте му да го заврши процесот, така што датотеката за Windows 8.1 ISO започнува да се креира. Запомнете повторно дека ќе ви треба клуч за производот за да можете да го користите Windows 8.1 на повеќе или помалку нормален начин.

Како легално да преземате Windows 7 во ISO формат

Windows 7

Ако сè уште имате Windows 7 инсталирани на вашиот компјутер, не грижете се, бидејќи оперативниот систем на компанијата со седиште во Редмонд продолжува да биде најкористен и покрај времето што го има на пазарот и дека ги следат Windows 8 и Windows 10. За жал, тоа ќе биде малку потешко за преземање на ISO-датотеката.

Во овој случај, ние мора да пристапиме до Преземете ја веб-страницата за слики на дискот Виндоус 7 (ISO-датотеки) создадени од Microsoft.

Дојдовме до оваа точка, интересно е да се запамети тоа Виндоус 7 веќе нема официјална техничка поддршка или што е исто, овој оперативен систем е укинат од Мајкрософт. Ова значи, објаснето на едноставен начин, дека со овој оперативен систем можеме да бидеме поранливи од нормалните и исто така нема да имаме алатка со која ќе креираме ISO-слика или инсталациски медиум.

Првиот проблем со кој се соочуваме е тоа што ќе ни побара клуч на производот, кој мора да го внесеме и да го потврдиме. Покрај тоа, и како што теоретски требаше да бидеме надградени на Виндоус 10, и веќе нема техничка поддршка за Виндоус 7, некои од клучевите на производот нема да работат затоа нема да можеме да ја преземеме ISO-датотеката.

Во случај клучот на производот да ги исполнува утврдените барања, ќе можете да изберете јазик и архитектура на оперативниот систем, покажувајќи го полето од кое ќе можете да преземате Windows во ISO формат.

Дали успешно ја преземавте ISO-датотеката на посакуваниот оперативен систем?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, кажете ни дали имате какви било прашања или проблеми, и ние ќе се обидеме да ви дадеме рака најдобро што можеме за да можете да ги решите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.