Како да преземате видеа од лоза пред да се затвори услугата

Лоза

Вчера ја знаевме веста дека Твитер, по многу гласини, реши да стави крај на својот видео сервис Vine. Неодамна оваа апликација имаше голем број на корисници и лојални таленти кои произведоа огромен број видеа. Сепак, појавувањето на сцената на моќни конкуренти како што се приказните на Снапчат или Инстаграм, крадеа познатост сè додека не го осудеа на заборав.

Оваа точка и крај нема да бидат веднаш и како што уверија тимот на Вајн и Твитер, објавените видеа не треба да исчезнат. Ова, за жал, не убеди скоро ниту еден корисник на Vine дека од вчера во своето тело имаат страв дека серверите ќе бидат исклучени засекогаш, губејќи ги сите видеа. За сето ова, денес ќе ви кажеме на едноставен начин како да преземате видеа од лоза пред да се затвори услугата.

Како да преземете која било лоза, било да е ваша или туѓа

Постојат некои винова лоза што ќе бидат дел од историјата, преку други услуги или едноставно во нашата меморија, но ако сакате истите да ги зачувате на вашиот мобилен уред или на вашиот компјутер засекогаш, услугата што ја поседува Twitter ја стави на располагање на секој корисник алатка со која може да направите резервна копија на сите видеа што сте ги поставиле на Vine за колку што е достапно.

Лошата вест е дека оваа алатка сè уште не е достапна, барем официјално, а датумот на кој ќе започне да е сè уште не е познат, но не грижете се затоа што ќе ви покажеме и други начини да ги ставите вашите лози или оние што ви се допаѓаат или ве обележале, безбедно и брзо на брз и лесен начин.

Пред да започнеме, подолу ја имате апликацијата Vine, достапна за преземање на уреди со Android и iOS;

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store
Лоза
Лоза
Развивач: Твитер, Inc.
цена: слободен

Лоза

Најдобри лози

Прво, ќе ви претставиме апликација со која веќе ве предупредивме не е апликација со која може да ги преземате вашите винова лоза, туку со која можете да ги пребарувате најдобрите креации што се достапни за уживање во услугата и секако да ги преземете нив. Крстено како Најдобри лози, сигурно ќе ви се допадне многу.

Плус исто така можете да ги гледате видеата и да ги споделувате на други социјални мрежи или програми. Оваа апликација е достапна за уредот со Android потполно бесплатно.

Најдобри лози
Најдобри лози
Развивач: АВОдев
цена: слободен

SaveDrive

Ако имате уред со Apple, има и неколку опции за да можете да ги преземате вашите лози или омилените. Една од нив е SaveDrive што можете бесплатно да го преземете од App Store и работи на многу едноставен начин. Сè што треба да направите е да пребарувате за видеото што сакате да го преземете и да го притиснете копчето со стрелка надолу.

Апликацијата има само еден, но тоа е дека видеата ќе бидат зачувани во самата апликација. Ако сакате тие да бидат зачувани во видео галеријата на вашиот iPhone или iPad, ќе мора да поминете низ касата, нешто што сигурно не се подготвени сите да го сторат.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Штедач за винова лоза

Многу слична на претходната апликација со која сме во Google Play Штедач за винова лоза, што би можеле да кажеме дека се издвојува по својата едноставност и пред се затоа што ни овозможува да зачуваме какво било видео во нашата галерија без овој пат да потрошиме ниту едно евро.

Апликацијата не беше пронајдена во продавницата. 🙁

v Преземање

Конечно, ќе ви ја покажеме апликацијата v Преземање дека практично нема никаква разлика во однос на апликациите што веќе ги видовме и тоа Тоа е само уште една опција за преземање на нашите винова лоза или оние што ни се допаѓаат.

Се разбира, ние мора да ви дадеме предупредување и тоа не е друго што треба да имате инсталирано Vine на вашиот терминал бидејќи ќе мора да ја копирате врската на видеото во апликацијата за да можете да ја преземете и дека исто така ќе имате да го стори тоа еден по еден.

Ова се само четири апликации од многуте што се моментално достапни на Google Play и App Store. Покрај тоа, сигурно во наредните денови и по објавувањето на затворањето на Vine што се случи вчера, ќе се појават нови апликации што ќе ни овозможат да преземеме или да направиме резервна копија на содржината што ја објавивме на Vine. Исто така е важно да се запамети дека во наредните недели апликацијата Vine ќе биде објавена официјално со цел да се зачува целата содржина, што се надеваме дека ќе ги подобри неофицијалните и на пример ќе овозможи преземање на сите лози објавени од истиот корисник, без да да одам еден по еден како што се случува сега.

Очекувано збогум, но исто толку тажно

РИП лоза

Vine беше една од најхаризматичните услуги и една во која многу корисници продолжија да уживаат, иако со нив појавата на Snapchat и можноста за споделување видеа со одредено времетраење на Инстаграм, завршија закопување на надежите на Твитер за да ја направите вашата услуга да го поврати значењето на минатото.

Со текот на времето пресуди и Твитер одлучи да објави затворање на Vine, што го престигнаа и други услуги, кои успеаја да иновираат и да понудат интересни подобрувања и новости на корисниците.

Сега е време да се соберат ѓубре и како што веќе ви кажавме, Vine наскоро ќе ги направи достапни сите видеа на сите корисници, а исто така и на сите што им се допаѓаат од другите корисници, иако додека алатката не ја направи својата официјална премиера, можеме да преземеме винова лоза преку апликациите што ви ги прикажавме денес.

Беше најавено збогум, но затворањето на Vine е сè уште тажно, што толку многу добри времиња ни дадоа многу.

Дали очекувавте вчера официјално објавено затворање на Вин од Твитер?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така ве охрабруваме да ни покажете неколку видеа што сте ги виделе на Vine и кои ви се допаднале или привлекоа најмногу внимание.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.