Како да преземате видеа на TED.com од Windows?

Преземете TED видеа

Ако се обидувате да најдете навистина интересни видеа, можеби го имате YouTube во вашиот ум, бидејќи ова е едно од местата каде што има голема разновидност и разновидност.

Но, ако наместо тоа се обидувате најдете уште поинтересни и специјализирани видеа на професионални „и сериозни“ теми, тогаш ви препорачуваме да го посетите порталот „TED.com“, каде што ќе најдете голем број видеа кои се однесуваат на технологија и неколку други средини.

Зошто да ги посетите видеата на TED.com?

Прво на сите, ние ќе дефинираме што претставуваат овие три букви што се дел од името на доменот на овој портал, оттогаш TED всушност се однесува на: Технологија, забава и дизајн; претежно таму ќе најдете конференции од светски познати луѓе, кои се експерти и професионалци во овој вид област што ги споменавме погоре. Не би било чудно да го пронајдете она што Стив sобс го рече на едно од неговите предавања во одреден момент. Некои од нив имаат превод, иако други, за жал, немаат, портал што има само видеа што се зборуваат на англиски јазик.

Сега, ако сте биле заинтересирани да се обидете внимателно да слушнете некое од овие видеа, најдобро би било да преземете некое од нив, треба да користите специјализирана апликација на овој портал.

Користете TED-Downloader за преземање видеа

Иако има голем број апликации кои можат да ни помогнат да преземаме видеа од YouTube, Vimeo, Dailymotion и неколку други портали, тие нема да ни помогнат со видеата што се сместени на TED.com. Она што можеме да го направиме е да користиме едноставна бесплатна апликација која има име на «Преземач на ТЕД«, Кој работи само на Windows.

Преземач на ТЕД 01

Кога ќе го стартувате, ќе најдете екран многу сличен на сликата од екранот што го сместивме на врвот; Неговиот интерфејс е лесен за употреба, бидејќи таму само треба дефинирајте ја локацијата каде сакате да се преземаат видеата (на вашиот хард диск). Подоцна, исто така, мора да ја изберете резолуцијата за вашите видеа, која се движи од "ниска" до "висока". Ова неизбежно ќе стави товар на преземената датотека. Не треба да правите ништо друго, а подоцна мора да ги зачувате промените во оваа конфигурација користејќи го копчето оддолу, десно; откако ќе ја извршите оваа задача, ќе се појави прозорец многу сличен на оној што ќе го поставиме подолу.

Преземач на ТЕД 02

Како што можете да видите, во интерфејсот ќе се појават голем број видеа што се зачувани на овој портал. Можете да ги истражите сите и изберете ги само оние што сакате да ги преземете иако, можете исто така да го сторите тоа за сите нив ако имате голем простор на вашиот хард диск, добра Интернет врска и доволно време за да ја завршите оваа задача.

Пронајдете во видео врска на TED.com

Интересна алтернатива што ја има оваа алатка е на дното на списокот со сите видеа. Се идентификува со копче и вели «Извезете ги врските до:«, Кој ќе прикаже три различни опции. Мал трик што би можеле да го препорачаме во овој момент е да се обидете да го користите форматот „.txt“.

Ова значи дека ако изберете само одреден број полиња и подоцна го изберете копчето што го споменуваме на врвот, ќе извезувате врски до едноставен документ (рамен) кои припаѓаат на секое од овие видеа. Можете да видите дека тие имаат формат MP4, така што можете да ги копирате и залепите во Интернет прелистувачот или, исто така, да ги користите овие линкови за преземање на видеото со претпочитаниот менаџер.

Променете ја резолуцијата на видеата пред преземањето

Документот што ги има врските што може да ги извезите се наоѓа на истото место во папката што ја одбравте за преземање на овие видеа. Ако копирате некој од нив и го залепите во Интернет прелистувачот, ќе видите дека се појавува со свој плеер. Ако можете да видите дека ова видео е премало и затоа нуди многу слаб квалитет, тогаш можете да се вратите на алатката за да го изберете копчето „Поставки“, во кој момент ќе го видите првиот екран на кој наидовте (а кој ние шоу на врвот). Токму таму можеш варирајте го квалитетот на видеата на повисок, се додека имате добар простор на хард дискот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.