Како да преземете музика од Soundcloud

Лого на Soundcloud

Официјален начин за преземање песни од SoundCloud

Веројатно веќе го знаете тоа постои официјален начин за преземање песни од SoundCloud, иако се разбира, овој систем има некои ограничувања. Но, ако тоа не е случај, нема проблем, затоа што преземањето песни со официјалниот метод е можеби премногу лесно.

Треба само да го погледнеме менито лоцирано веднаш под песната што ја слушаме, во истата област каде што можеме да ја коментираме. Во некои песни ќе најдеме копче за Ослободување од одговорност. Само треба кликнете на него.

Преземете музика од Soundcloud

Ова е единствениот официјален метод што можеме да го искористиме за преземање песни од Саундклауд, но за жал нема да можеме да ги преземеме сите песни што ги сакаме. Ова се должи на нешто едноставно како што одредени уметници не сакаат некој да може да ги презема нивните песни бесплатно. Друго ограничување е дека можете само преземете по една песна, што го прави преземањето на повеќе од една песна, па дури и целата плејлиста, долг и досаден процес.

Алтернативен начин за преземање песни од SoundCloud

Ако сакате да преземете песна чиј автор официјално не го дозволува тоа, ние немаме друга опција освен да прибегнеме алтернативни методи. Многу е важно да се знае дека, бидејќи не е официјален метод, не е одобрен од SoundCloud, а исто така, според условите за користење на компанијата, строго е забрането. За време на ова упатство, можевме да извршиме преземање следејќи ги методите што ги предлагаме, но мора да имаме предвид дека не е официјално поддржано и дека од еден момент во друг тие може да престанат да работат

Користење на наставка во вашиот прелистувач

Најлесен метод за преземање музика од SoundCloud е никој друг, освен користење на продолжување на прелистувачот. Од сите достапни во различните продавници за екстензии за веб-прелистувачи, онаа што најмногу ни се допадна Бесплатно преземање на SoundCloud за Chrome или Преземач на SCDL SoundCloud за Firefox. Во овој случај, ќе објасниме како да ја инсталираме екстензијата на Chrome, но чекорите се многу слични во случајот со Firefox.

 • Ние инсталираме продолжувањето Бесплатно преземање на SoundCloud за Chrome или SCDL SoundCloud Downloader за Firefox, во зависност од прелистувачот што го користиме.

преземете музички саундклауд

 • Ние пристапуваме SoundCloud и ја избираме песната што сакаме да ја преземеме.
 • Кликнуваме на копчето за преземање се наоѓа веднаш под секоја песна за да ја преземете предметната песна. Ако сакаме да ја преземеме комплетната плејлиста, го притискаме копчето за преземање на горниот дел од неа.

Преку веб-страница на трета страна

Методот на користење на наставката е одличен ако редовно преземате песни. Меѓутоа, ако не преземате музика многу често, има полесен метод за преземање музика од SoundCloud каде нема потреба да инсталирате ништо. Звучи лесно, нели? Па, за да го сториме тоа, едноставно мораме копирај URL од песната што ја сакаме од горниот дел на прелистувачот и одете на веб-страница надворешно за да го обработи преземањето. Тоа е метод сличен на оној што ви го кажавме пред неколку недели преземете песни од Youtube.

Како и со наставките на претходниот метод, постојат различни веб-страници што ни овозможуваат преземање. Во овој пример, решивме да ја користиме мрежата Клик Ауд, доста честа појава за оваа задача. Чекорите што треба да се следат се исто толку едноставни како порано:

 • Ја бараме песната што сакаме да го преземеме од SoundCloud и ние ја копираме URL-то од лентата за адреси на прелистувачот.
 • Се упативме al веб-страница на Клик Ауд.
 • Ние ја залепиме URL-то и го притискаме копчето Превземи. Преземете песни со Soundcloud на Kickaud

Мора да споменеме дека причината зошто огромното мнозинство од уметниците не сакаат нивните траки да бидат достапни за преземање тоа е едноставно затоа што тие се обидуваат сами да ги продадат на друго место. Очигледно тоа е нивна работа, и како такви сакаат да добијат финансиски поврат од тоа. Да не беше така, музиката на крајот би исчезнала целосно од лицето на земјата. Не заборавајте да го користите овој метод одговорно. И, ако сакате да ги поддржите вашите омилени уметници, запомнете го тоа и iTunes и други платформи дигитално дозволи набавка на песни и албуми, што ќе ви овозможи да ги зачувате вашите песни на дури и повисок квалитетна некој начин правни и, пред сè, да се биде во можност преземете ги онолку пати колку што сакате и имајте ги на сите ваши уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.