Како да преземете музика од Spotify

Spotify стана најпопуларна апликација за стриминг на музика за милиони корисници ширум светот. Да слушате музика во апликацијата потребна ни е Интернет врска, што во многу случаи се наши мобилни податоци. Но, корисниците кои имаат премиум сметка на популарната апликација, можат да ги преземат и песните.

Тоа е добар начин да уживајте во оваа музика без да трошите мобилни податоци. Функција која е од интерес за многу корисници на Spotify. Затоа, ви ги покажуваме подолу чекорите што треба да ги следиме за да преземеме музика во популарната апликација за стриминг.

Изберете локација

Еден аспект што се препорачува да се спроведе во првиот случај е изберете ја локацијата за преземање рече музиката. Spotify ни дозволува да избереме во овој случај, особено ако имаме картичка microSD во телефонот, што ќе ни овозможи да не трошиме простор во меморијата на телефонот. Може да биде погодно во случај да имаме планови да преземаме многу песни на телефон благодарение на оваа функција.

На прво место мора да ја отворите апликацијата Spotify на телефонот. Откако ќе влезете во неа, кликнете на иконата за тркалото на запчаникот, која се наоѓа во горниот десен дел на екранот. На овој начин се отвораат поставките за апликацијата, каде што треба да го бараме делот за складирање. Во него ни се дадени податоци за складирањето што ги користиме со апликацијата.

Тука можеме изберете ја и локацијата каде да ги преземете овие песниВо случај да имаме повеќе од една локација, проверете дали користиме картичка microSD во нашиот паметен телефон. Потоа ја избираме локацијата каде претпочитаме да ги преземаме овие песни што ќе ги преземеме од апликацијата. На овој начин, преземањата ќе одат директно на одредена локација што ја избравме.

Поврзана статија:
Колку податоци троши Spotify?

Кога ќе го сториме ова, подготвени сме за следниот чекор, а тоа е преземање на песните. Најверојатно ќе преземеме многу песни од Spotify, цели дискови. Кога станува збор за тоа, најдобро е да користите WiFi на телефон, затоа што ако немате неограничена стапка на мобилен интернет, потрошувачката на податоци може да биде голема во оваа смисла. Затоа, подобро е да се избегнат ризиците, подобро да се активира WiFi во овие преземања, особено ако многу ќе се направат.

Преземете песни од Spotify

Во Spotify имаме неколку опции кога станува збор за преземање музика. П.Можеме да преземаме песни индивидуално, ако има некои песни на дискови или во плејлисти за кои сме особено заинтересирани. Може да се обложиме и на преземање на цел албум или цела плејлиста. Ова се опциите што ги имаме во апликацијата. Значи, во зависност од тоа каква е нашата потреба во секој случај, можеме да избереме што сакаме.

Ако сакате да преземете диск или некои песни од него, мора да ги внесеме профилот или страницата на албумот за кој станува збор на Spotify. Таму ќе можеме да видиме дека имаме можност за преземање, бидејќи имаме премиум сметка во апликацијата. Ако сакаме да го преземеме целиот диск, тогаш кликнете на таа опција за преземање. Во случај да нè интересираат поединечни песни од истата, покрај секоја песна има икона со три вертикални точки. Со кликнување на него, имаме неколку опции, од кои едната е преземање. Значи, кликнуваме на него.

Опција што е исто така можна е да додадете ја секоја песна во плејлиста во апликацијата. Откако ќе создадеме список, ни се дава можност да ја преземеме наведената плејлиста во целост. Значи, тој е претставен како уште еден добар начин да имате пристап до сите песни во апликацијата. Во делот плејлисти, кликнете на иконата од трите вертикални точки покрај нив. Една од опциите е преземање, па кликнуваме на неа и оваа плејлиста ќе се преземе на телефонот.

Поврзана статија:
Трикови за да го извлечете максимумот од Spotify на вашиот паметен телефон

Преземете подкасти на Spotify

Spotify

Веќе некое време гледаме како подкастите добиваат присуство на Spotify. Изборот се зголемува, и со нив можеме да извршуваме повеќе и повеќе активности. Една од функциите што ги имаме на располагање е да ги преземеме овие подкасти. Како и со преземањето на песните, тоа е функција што во овој случај можат да ја имаат само корисниците со премиум сметка. Но, сигурно има многу заинтересирани страни.

Во овој случај, ќе мора да го бараме предметниот подкаст што нè интересира. Неодамна, Spotify исто така ни го даде и можност да ги ставите во плејлисти. Значи, ако сакаме да го следиме истиот систем како порано, да креираме плејлиста и потоа да ја преземеме таа листа, тоа е исто така можно. Или можеме да го преземеме предметниот подкаст директно на телефонот. Секој од нив ја избира најудобната опција во неговиот случај.

Во секој случај, мора да го внесеме профилот на предметниот подкаст и влегуваме во епизодата што нè интересира. Во него кликнуваме на трите вертикални точки и ќе се појави низа опции. Onlyе треба да кликнеме само на опцијата за преземање, за да го имаме овој подкаст на локацијата што претходно ја избравме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.