Како да преземете повеќе датотеки од веб-страници слични на ftp?

Iredичен на FTP

Кога наоѓаме датотека или едноставна фотографија што е дел од веб-страница и сме заинтересирани да ги имаме на нашиот персонален компјутер, на многу лесен начин би можеле да ги преземеме користејќи десното копче на глувчето и неговото соодветно контекстно мени, нешто што работи во кој било прелистувач на Интернет. Сега, што ако најдеме многу интересни датотеки на веб-страница на ftp?

Ако бројот на овие датотеки на ftp серверот е мал, би можеле да го користиме истиот трик што го спомнавме погоре (десното копче на глувчето), иако ако сите тие датотеки се наоѓаат во различни директориуми, задачата треба да се изврши преземањето ќе биде целосно долго и тешко да се направи. Поволно е тоа што има неколку апликации и алатки од трети страни кои би можеле да ги користиме за да ги преземеме на големо, односно сите или неколку датотеки хостирани на овој ftp сервер, нешто што ќе го споменеме преку неколку алтернативи подолу.

Користење на некои менаџери за преземања

Во моментов има голем број менаџери за преземања кои можат да ни помогнат да ја извршиме оваа мачна задача, за која се бара само да ја користиме URL-то на местото каде што се наоѓаат датотеките што ни се потребни. Startе започнеме со спомнување на двајца од најкористените менаџери за преземање во моментот, истите оние (за жал) тие се компатибилни само со Mozilla Firefox. Едниот од нив има име „FlashGot“ и можете да го интегрирате во вашиот Интернет прелистувач од неговата официјална URL-адреса.

папка за симнување-симнување

Откако ќе го преземеме или вметнеме овој менаџер за преземања во Mozilla Firefox, треба да одиме само на местото каде што се датотеките и потоа да го користиме десното копче на глувчето. Во тоа време, во контекстуалното мени ќе се појави опција што нќе ви помогне да ги преземете сите датотеки таму присутни. Методот работи совршено добро кога нема папки со датотеки вклучени во нив; DownThemAll! Изведува нешто многу слично, што е исто така додаток за Mozilla Firefox.

централен центар

Во секој случај, ние мора да го дефинираме местото на нашиот хард диск каде сакаме да бидат зачувани сите тие датотеки хостирани на ftp серверот.

Користење на Wget како менаџер за преземања

Друга добра алтернатива се наоѓа во оваа алатка, која има одредени анегдотски аспекти што вреди да се споменат како аспект на «општата култура». Оние што ја виделе лентата «На социјалната мрежа»Можеби сте забележале дека Марк Цукерберг ја користеше оваа алатка за да може преземете ги фотографиите на сите студенти на вашиот универзитет да се создаде она што тој го нарече во тоа време «Facemash« Оваа алатка можеше да се класифицира како една од најтешките во тоа време, што не можеше да ја користат корисници со малку компјутерско познавање.

visualwget

Поволно, инвеститорот успеа да предложи нова верзија на истата оваа алатка, што практично ги олеснува работите за секој што сака преземете ги датотеките хостирани на ftp сервер. Можете да забележите нешто од ова на сликата од екранот што ќе ја поставиме подолу.

visualwget-ново-преземање

Кон страната има три опции, треба да ја изберете првата (Општо) за подоцна, на десната страна паднете на URL-то на страницата каде што се наоѓа целиот материјал сакаме да преземеме (датотеки на ftp сервер). Тука исто така ќе треба да го дефинираме местото каде што треба да ги зачуваме овие датотеки. Сега, најинтересниот дел од сè е во табулаторот «Напредно»Од овој лев страничен дел.

visualwget-рекурзивен

Кога го избираме, друг интерфејс ќе биде прикажан на десната страна и каде, ќе треба да ги конфигурираме различните опции присутни таму во согласност со фаќањето што го сместивме на врвот. Со тоа, ако оваа ftp страница има директориуми со вклучени датотеки Во нив, со опциите за прилагодување што ги направивме според она што го предложивме погоре, преземањето ќе се изврши во целост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.