Како да преземам фотографии од Google? 5 опции за да го направите тоа

Големата популарност на пребарувачот Google се должи на брзината и прецизноста што ја нуди во резултатите. Ова значеше дека долги години го користевме и неговиот дел за пребарување слики каде што еден клик беше доволен за пристап до датотеката и преземање. Меѓутоа, тоа повеќе не беше случај. многумина од нас остануваат со сомнеж како да преземаат фотографии од Google од тогаш. Добрата вест е дека овде ќе коментираме за сè што ви треба за тоа.

Ако се чини дека ви останале без опции по мерката The Big G за да спречите пристап до слики од пребарувачот, ќе ви покажеме дека сè не е изгубено.

Ве учиме како да преземате фотографии од Google

рачен начин

Ако барате како да преземате фотографии од Google, треба да знаете дека тоа сепак можете да го направите без да инсталирате ништо. Ова е затоа што компанијата го спречи пристапот до датотеката од нејзиниот прелистувач, но сепак можеме да ја добиеме ако одиме директно на страницата што ја хостира.

Во таа смисла, отворете Google Images, напишете го терминот или клучната фраза што сакате да ја пребарувате за предметната фотографија и потоа кликнете на сликичката од резултатите.

Преземете го прирачникот за слики на Google

Ова ќе прикаже панел од десната страна со изворната адреса на веб-локацијата. Кликнете на сликата во овој дел и ќе се отвори нов таб со страницата каде што се наоѓа.

Преземете слики од Google рачно

 

Од таму, само кликнете со десното копче на фотографијата за да ја изберете опцијата „Отвори слика во нов таб“ и да ја зачувате од таму.

Зачувајте слики

Преземач на слики

Интерфејс за преземање слики

Втората алтернатива што ја препорачуваме за преземање фотографии од Google е екстензијата на Chrome наречена Преземач на слики. Работата на овој приклучок е да ги сними сите датотеки со слики што се претставени на која било веб-локација и да ги направи достапни за преземање.. Ова е одлична опција бидејќи не е ограничена само на пребарувачот на Google, туку работи на сите страници каде што има една или повеќе фотографии.

Како да го користите за преземање фотографии на Google? Навистина е едноставно, прво отворете Google Images и напишете го терминот што го барате. Откако ќе се претстават резултатите, кликнете на иконата за продолжување и ова ќе отвори ново јазиче што ги прикажува сите снимени датотеки.

Овде, кликнете на сликата што сакате да ја добиете и потоа кликнете на копчето „Преземи“. Ова ќе преземе Zip датотека и се што треба да направите е да ја отпакувате за да ја зачувате фотографијата.

Преземете слики со Image Downloader

Преземачот на слики има функција за сериско преземање, што ќе ви овозможи да добиете неколку слики со еден клик. Сепак, за бесплатната верзија ќе имате ограничен број пати кога ќе можете да ја користите оваа опција.

ImgDownloader

Интерфејс на ImgDownloader

ImgDownloader е софтвер специјално ориентиран за преземање фотографии од која било локација на веб. Во таа смисла, ќе имате можност да ги добиете сликите што се прикажани во резултатите од пребарувањето на Google. Оваа услуга е достапна како апликација за Android, Windows и Mac, така што речиси сите платформи се покриени.

Неговиот начин на користење е многу едноставен и се заснова на вметнување во апликацијата, врската која ги содржи сликите што сакате да ги преземете. Веднаш, ImgDownloader ќе ги сними датотеките и ќе ги претстави на својот интерфејс за да можете да ги изберете оние што ви се потребни или да извршите сериско преземање. Во таа смисла, ќе треба само да го направите пребарувањето на Google, да го копирате линкот и да го однесете во апликацијата за да ги добиете фотографиите.

Вреди да се одбележи дека алатката исто така го поддржува овој процес со слики на Instagram, па лесно можете да ја преземете секоја фотографија објавена на оваа социјална мрежа.

Погледнете ја сликата

Продолжување Видете слика

Погледнете ја сликата е екстензија за Chrome чија функција е да ни го врати старото искуство на Google Images, додавајќи го копчето „Види слика“. Ова е одлична алтернатива бидејќи го намалува процесот на преземање фотографии од Google на неколку кликања повторно..

Во таа смисла, откако ќе ја инсталирате екстензијата во прелистувачот, се што треба да направите е да ја побарате сликата што ја сакате на Google. Кога ќе кликнете на саканиот, страничниот панел ќе се прикаже со дополнителното копче ориентирано за прегледување на сликата. Ова ќе го отвори во нов таб и ќе треба само да кликнете со десното копче за да го зачувате како и обично.

Овој приклучок е одличен бидејќи го става во нашите раце истото искуство што го одзеде Google со тоа што нè спречи да можеме директно да отвораме датотеки.

Слика Киборг

Интерфејс за киборг слика

Слика Киборг е онлајн услуга која ќе ви овозможи да преземате слики од која било веб-страница само со внесување на нејзината врска. Предноста на неговото онлајн работење е што можете мирно да го користите и од вашиот компјутер и од вашиот паметен телефон. Можеби единствениот недостаток што го има е тоа што за да го користите ќе треба претходно да креирате сметка со вашата е-пошта.

За да ги добиете датотеките, процесот е едноставен како пребарување на Google Images и залепување на врската во лентата за адреси на Image Cyborg. По неколку секунди, алатката ќе ги сними сите фотографии и можете брзо да ги преземете на вашиот компјутер или паметен телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->