Како да го претворите CD-то за подигање на Hiren во USB-подигање на Hiren

користете го CD-то за подигање на Hiren на USB-стик

Ако вашиот персонален компјутер некогаш бил оштетен и се обидовте да го вратите оперативниот систем со мал трик, во различните форуми на мрежата ќе го пронајдете како главен предлог, односно да користите Хиренско подигање ЦД.

Hiren's Boot CD е алатка по избор за многу компјутерски научници Тие го користат со мали трикови и неколку чекори, за да можат да направат одредени корекции кога ќе пропадне Виндоус. За многумина, овој ЦД-РОМ има сè што ви треба за да извршите минималистички оперативен систем што подоцна може да се користи за враќање во оперативниот систем. Сега, ако немате CD-ROM-от поради отсуство на овој вид медиуми во моментов, сега ние ќе ве научиме како лесно да го претворите и со неколку чекори, на систем кој се подига од USB-стик.

Потребни се алатки за да имате CD-то за подигање на Хирен на USB-стик

Многу луѓе можеби мислат дека за да ја постигнат нашата цел ќе им треба само USB pendrive, да го форматираат и подоцна да ја копираат целата содржина на CD-ROM-от на овој уред за складирање; Ништо не е погрешно од ова, бидејќи иако е точно дека би имале можност да ја копираме и залепиме целата содржина на оваа датотека на USB pendrive, оние елементи што го прават уредот да препознае како „подигање“ (бутабилен) тие не можат лесно да се копираат со „избери, влечи и испушти“ некаква датотека.

Од оваа причина и за да имате подобра референца за тоа што ќе се обидеме да сториме во овој момент, ви препорачуваме да ги имате при рака следниве ставки:

 • Добар интернет прелистувач.
 • Каде што е можно, одлична Интернет врска.
 • USB pendrive.
 • Неколку алатки од трети страни.

Во врска со последниот елемент што го споменавме, во исто време ќе го предложиме во текот на овој напис, иако вреди да се спомене дека сè што ќе користиме ќе претставува ресурси за да се добие целосно бесплатно.

Преземете апликации од трети страни

Па, штом размисливме да се обидеме претворете го CD-то за подигање на Hiren во друг USB-систем за подигање на Hiren (така да се каже), во моментов ви предлагаме да преземете две основни алатки за нашата работа, а тоа се:

 1. Хиренско подигање ЦД
 2. Grub4Dos

Ако имате добра интернет-врска, овие датотеки ќе се преземат скоро веднаш. Првиот (CD-то за подигање на Хирен) ќе има формат Zip, кој може да го отпакувате каде било на вашиот персонален компјутер. Втората датотека исто така доаѓа во Zip формат, иако за нејзино ракување потребни се неколку трикови за да се справите.

користете го CD-то за подигање на Hiren на USB-стик 01

Haveе мора да ја отпакувате втората датотека и потоа кликнете двапати на извршната форма; Требаше претходно да го вметнете USB флеш-уредот во компјутерот за алатката (Grub4Dos) за да ја откриете. Сликата што ќе ја покажеме малку подолу ги означува опциите и параметри што мора да бидат овозможени на интерфејсот на оваа последна алатка што предлагаме да ја искористиме; Откако ќе кликнеме на копчето што вели „Инсталирај“, ќе се создаде сектор за подигање на нашиот USB pendrive.

користете го CD-то за подигање на Hiren на USB-стик 02

Подоцна можеме да го затвориме прозорецот со копчето «Престанам« веднаш доаѓајќи го вториот чекор за да ја постигнеме нашата цел.

Пренесете ја содржината на CD-то за подигање на Hiren на нашиот USB стик

Постапката што ја споменавме погоре е најважна од сите, за што не беше потребна посебна обработка. Вреди да се спомене дека pendrive што сте го користеле со наведената алатка Требаше претходно да биде форматиран со стандардни параметри, можност да ја користите истата природна алатка за Windows (брз формат).

Ако процесот на првиот чекор што го направивме претходно ви се чинеше лесен, овој втор дел ќе биде уште повеќе, бидејќи за да ја постигнеме нашата цел (да го користиме CD-то за подигање на Hiren на USB-стик) ќе треба да ја копираме целата содржина од она што претходно го отпакувавме во папка, кон коренот на нашиот USB pendrive.

користете го CD-то за подигање на Hiren на USB-стик 03

Малиот трик доаѓа во тоа време, затоа што ќе треба да одиме само во папката што пишува HBCD и да копираме два елементи што се таму, што тие ќе мора да се префрлат на коренот на USB флеш-уредот, нешто што го објаснуваме преку сликата предложена подолу.

користете го CD-то за подигање на Hiren на USB-стик 04

Откако ќе продолжиме со сè што е наведено, ќе имаме Hiren's Boot USB, ќе можеме да го рестартираме компјутерот со вметнатиот уред во слободна порта. Мора да бидете сигурни дека тоа Во BIOS-от на компјутерот, USB pendrive е конфигуриран како прв уред подигнување, исто така, можете да притиснете копче за да се појават опциите за подигање во мала листа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.