Како да пристапите до апликациите и услугите на iPhone SIM

СИМ на iPhone

Ако преферираниот телефон е iPhone, тогаш мора да разберете дека работи со мала картичка која се нарекува SIM; содржи во својата внатрешност одредени информации што генерално имплицираат апликации што се инсталирани во фабрика или од телефонскиот оператор што ни го достави наведениот чип.

Во мобилниот телефон Андроид, исто така, постои присуство на слот каде ја внесуваме оваа мала СИМ-картичка, имајќи ја истата функција како и во кој било друг модел и платформа што можеме да ја имаме во даден момент (меѓу другото, iPhone или Windows Phone); добро, ако мислите дека Оваа СИМ-картичка се користи само за да можеме да остваруваме телефонски повици на кој било контакт сè додека имаме на располагање салдо, дозволете ни да ви кажеме дека сте точни, иако сигурно нема да знаете, како можете да го направите ова од оваа мала SIM-картичка!

Фабрички инсталирани апликации на SIM-картичката на iPhone

Во денешната статија ќе го анализираме само iPhone-от, односно она што можеме да го видиме во оваа SIM-картичка ако сакаме да истражиме малку повеќе за неговата содржина; на општ начин би можеле да кажеме дека внатре во малата картичка има простор што го окупираат неколку апликации дека се фабрички инсталирани како што е предложено погоре; Овие апликации имаат можност да управуваат со различните услуги што ги има мобилниот телефон (во овој случај iPhone), што сугерира на:

 • Список на контакти.
 • Потрошената рамнотежа и онаа што сè уште ја имаме на располагање.
 • Изнесените записници.
 • Број на испратени СМС пораки.

Во зависност од телефонскиот оператор, информациите можат да сугерираат неколку други аспекти, иако споменатите, се најрелевантни за именување. Сега ако сакате внесете за да ја проверите содржината на една од овие СИМ-картички од iPhone, ви препорачуваме да ги следите следните последователни чекори:

 • Вклучете го вашиот iPhone.
 • Почекајте оперативниот систем да заврши со работа.
 • Пронајдете ја и изберете ја иконата подесувања.
 • Од новиот прозорец изберете го копчето «телефон".
 • Сега ќе одиме кон последниот дел од овој прозорец.
 • Лоцирајте за да отидете на опцијата што вели «Апликации за СИМ".
 • Изберете ја оваа опција и потоа кликнете «мени«

апликации и услуги на SIM-картичката на iPhone

Со чекорите што ги предложивме погоре, ќе се појават неколку опции што би можеле да ги испитаме; таму ги има презентирајте ги различните услуги што ги договоривме, наплата и начини на плаќање меѓу многу други опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристијан dijo

  Здраво, не ја гледам опцијата „SIM апликации“ во iOS 8.4. Дали знаете каде е сега? Според Водафон - Оно е потребно за активирање на роаминг во терминалот. Имам iPghone 4S и 5S и ниту еден од нив не се појавува.

 2.   Гледис dijo

  Ви благодарам многу за информацијата. Бакнежи.

 3.   Гинет dijo

  Здраво, во новата верзија 12.1.2 веќе нема опција „телефон“, но отиде во опцијата „мобилни податоци“

  1.    Леп dijo

   Ви благодарам, многу добри податоци.

 4.   Во dijo

  Добро
  Јас не гледам „апликации за СИМ“ на iPhone 6
  Како да пристапам до него ако не се појави?

 5.   Силвија dijo

  Опцијата „Резервна копија“ се користи за правење резервна копија на сите информации на мојот телефон во SIM-картичката?

 6.   Хелена Хојос dijo

  Добра ноќ.
  Она што ми се случува е дека не можам да пристапувам до функциите на Sim, на пример: Одам на мобилно банкарство и се појавува SIM, испраќам порака и ми пишува чекај и ништо. Некој знае како да го поправи тоа?