Како да пристапите до податоците за временската капсула од iPad

временска капсула

Еден од уредите на Apple кој секогаш останувал во позадина се временските капсули. Некои уреди што прават, е безбедно да чуваат копија од нашите податоци. Apple веќе пушти во продажба неколку модели на уредот, но тој е најновиот, кој има правоаголен формат на призма висок околу 25 см, оној што привлече најголемо внимание.

Во оваа статија ќе ви кажеме како да пристапите до податоците што сте ги зачувале во Временска капсула преку вашиот iPad. 

Постојат апликации кои со доаѓањето на 2015 година мораа да се прилагодат на условите на iCloud, елиминирање на можноста што постоеше за да можете да креирате и управувате со папки во iCloud од iOS уред. Во OS X Yosemite оваа можност е активирана од оние од Купертино, но во iOS, засега, тоа го имаат забрането (иако е технички можно и доказ за тоа се оние апликации што веќе го дозволија тоа).

Но, разговорот за iCloud не е целта на овој напис. Овде ќе разговараме за тоа како да пристапите до вашите податоци, но за временската капсула, која е сепак ваш сопствен облак. Ако ни е ладно во описот, Временските капсули сè уште се мрежни хард дискови со вашиот MacЗатоа, тие работат преку истите комуникациски протоколи што отсекогаш ги користел Apple.

Сега, се разбира, Apple не лансираше ниту една официјална апликација што директно ни овозможува пристап до податоците зачувани во временската капсула, со што е потребно да се користат апликации од трети страни, како што се оние што ви ги кажавме, што беа овозможени во 2015 година за iCloud. Зборуваме во овој случај на Документи 5 од Реддл.

Оваа апликација е бесплатна и треба да пристапите до датотеките што сте ги зачувале во временската капсула инсталирајте ја апликацијата на вашиот iPad и кликнете на табулаторот Мрежа, во која временската капсула ќе се појави меѓу постојните сервери. За да ја внесете временската капсула, мора да ги внесете вашето корисничко име и лозинка.

Многу едноставен начин за пристап до податоци од овие типови уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.