Како да проверите нови е-пошта без да внесувате Gmail

Известувач за Gmail

Gmail Notifier е мал додаток што можеме лесно (и бесплатно) да го инсталираме во нашиот интернет прелистувач со единствена цел да добиваме известувања, истиот момент пристигна порака во нашето сандаче.

Земете во предвид дека повеќето луѓе кои работат на Интернет одлучија да го претпочитаат Mozilla Firefox како свој стандарден прелистувач на нивниот компјутер и Gmail како основа за работа кога станува збор за испраќање и примање пораки во нивната секојдневна работа. Ако работиме со овие 2 елементи во единствена околина, тогаш треба да го земеме предвид Gmail Notifier, мала алатка која работи сама по себе без да треба да извршувате долга задача за конфигурации во вашето опкружување. Сега, можеби ви е поставено следното прашање: зошто да изберам Gmail наместо Известувач? ако продолжите да читате, ќе дознаете за ова зошто.


Инсталација и работа на известувачот на Gmail

Најдоброто од сè е токму во овој аспект, односно не треба да правиме апсолутно ништо повеќе од еден клик, за да имаме Gmail Notifier интегриран во нашиот интернет прелистувач. Ние ќе ја оставиме соодветната врска на крајот од статијата, која ќе ве упати на страницата каде што ќе морате изберете да го инсталирате овој додаток во вашиот прелистувач Firefox. За жал, тој не работи за другите прелистувачи во моментот, иако во одреден момент беше презентирана верзија за Google Chrome.

Другата предност лежи во компатибилноста на Gmail Notifier со најновите верзии на Mozilla Firefox, нешто што генерално е многу тешко да се најде поради недостаток на развој што го нудат неговите ментори. Во зависност од овој аспект, комплементот може да ве праша, направете малку рестартирање (затворен и отворен) од вашиот Интернет прелистувач.

Известувач за Gmail 01

Кога оваа задача е завршена, ќе се восхитувате дека е сместена мала икона кон горниот десен агол што го идентификува Gmail и пораките што постепено ќе се појавуваат таму. Општо, секој пат кога пристигнува нова порака во вашето сандаче,  ќе слушнете мал звук за известување како и, број што ќе се зголеми (известување за бројот на пораки што ги имате ако ги прочитате) во наведената икона.

Конфигурација на параметарот во Gmail Notifier

Gmail Notifier ви овозможува да бидете персонализирани во однос на нејзината внатрешна конфигурација, ако сакате да имате нешто поразлично при примање известувања или однесувањето на начинот на кој ќе се појавуваат пораките кога ќе кликнете на оваа мала икона што се појави во лентата со алатки на прелистувачот. Сè што треба да направите за да започнете да го прилагодувате овој клиент на Gmail е следново:

 • Отворете го прелистувачот Mozilla Firefox.
 • Кликнете на горното лево копче на кое пишува Firefox.
 • Изберете од прикажаните опции Дополнувања.

Известувач за Gmail 02

Таму веќе ќе забележите присуство на сите инсталирани приклучоци, мора изберете Опции за известувачи на Gmail да започне да го прилагодува.

Известувач за Gmail 03

Како што можете да видите, овој додаток може да се користи слободно, иако инвеститорот предлага мала донација од 10 долари. Од сето ова се предностите на неговото прилагодување, бидејќи при преглед на некои од неговите параметри ќе сфатиме дека имаме можност за:

 • Побарајте од Gmail Notifier да проверува за нови пораки на секои 15 секунди.
 • Покажете го и името на испраќачот, насловот на пораката и мал преглед на нејзината содржина кога ќе кликнете на иконата.
 • Активирајте ја репродукцијата на мало звучно предупредување со пристигнување на нова порака.
 • Користете го стандардниот звук или оној што го сместивме на компјутерот.
 • Пораката нека се појави во нов прозорец кога е избрана.
 • Иконата за известувач на Gmail нека биде секогаш видлива на лентата со алатки Mozilla Firefox.

Постојат многу повеќе опции за управување во ова опкружување на конфигурацијата на приклучокот, што може да ги измените ако го сметате за релевантно. Можеме да осигураме дека овие типови измени треба да се направат без никаков страв или загриженост, бидејќи во случај на кој било вид на варијација што влијае на неговото правилно функционирање, едноставно ќе треба да кликнете на копчето Ресетирај што се наоѓа кон крајот на овој прозорец .

Извор - Известувач за Gmail


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.