Како да продолжите со инсталирање на Microsoft Office на Linux

Microsoft Office на Linux

Ако некогаш сте го запросиле тоа инсталирајте го Microsoft Office на Linux сигурно сте наишле на неколку недостатоци; Интерфејсот за управување во Виндоус при инсталирање на овој канцелариски пакет е многу различен од оној што може да го најдеме во другите оперативни системи, ситуација што се јавува повеќе поради недостаток на знаење и навика отколку заради аспект на ракување со команда.

Но, ако во одреден момент веќе сакате да го промените оперативниот систем и со него, користете a Microsoft Office на LinuxСледно, ние ќе ви дадеме неколку алтернативи што можете да ги користите при инсталирање на пакетот канцеларии во овој оперативен систем со отворен извор.

Инсталирајте го Microsoft Office на Linux со вино

Се чини дека ова е најдобрата постапка за употреба, иако треба да споменеме дека има доста ограничувања при инсталирање Microsoft Office на Linux со вино; Различни тестови направени од многу луѓе ја потврдија ефективноста на Office 2007 според оваа постапка, немајќи ги истите резултати во подоцнежните верзии и каде, Канцеларијата 2013 не нуди никаква одржлива алтернатива што треба да се инсталира; Ако ја инсталирате Office 2003, Виното сигурно ќе ви понуди одлични резултати.

Првото нешто што треба да го направиме е инсталирајте Вино на вашиот оперативен систем Линукс, исто како што може добро да биде Ubuntu; За да го направите ова, само треба да отидете во складиштето на софтверски пакети на дистрибуција на Linux, каде што е Вино.

Инсталирајте Office на Linux 01

Откако ќе го инсталираме Виното во нашата верзија на Linux, треба само да го вметнеме CD-ROM-от диск на канцеларијата на Microsoft во фиоката на компјутерот; следното што треба да се направи е Прелистајте ја содржината на овој диск за да ја пронајдете извршната (setup.exe), што ќе треба да се избере со десното копче на глувчето и подоцна, да се извршува со Вино.

Инсталирајте Office на Linux 02

Тоа е најтешкиот дел да се направи, бидејќи следните чекори се многу слични на она што ќе го најдеме во инсталаторот на Microsoft Office во Windows, што значи дека мора да го следиме волшебникот за инсталација; Мора да земеме предвид дека во одреден момент ќе биде побаран серискиот број за инсталација, мора да го поставиме бидејќи во Linux, каков било вид на пукнатина што можеби сте го користеле во Windows нема да работи.

Инсталирај Мајкрософт канцеларија на Linux со CrossOver

Ако поради некоја причина имало проблеми при инсталирање Мајкрософт канцеларија на Linux Со Вино, тогаш би можеле да се определиме за друга алатка, која според многу коментари, има поголема компатибилност и стабилност кога се користи за овој вид активност. Алатката има име CrossOver, Можете да го користите целосно бесплатно само 15 дена; Доколку сте задоволни со она што ви го нуди оваа апликација, подоцна би можеле да ја купите нејзината комерцијална лиценца, која има вредност од 60 долари.

CrossOver ви нуди голем број на алтернативи кога станува збор инсталирајте Windows апликации на Linux, се наоѓа на списокот на канцеларии на Microsoft. Сега, и покрај ефективноста што може да ја има оваа алатка, таа може да стане премногу строга во одредени случаи во кои корисникот се обидува да користи ресурси за пиратство.

Инсталирајте Office на Linux 03

Во врска со работењето на Мајкрософт канцеларија на Linux, би можело да се каже дека канцеларискиот пакет работи совршено добро на оваа платформа. Како и во Виндоус, овде можете да најдете папка наречена "Мои документи", ова за да се обиде да ја задржи кохерентноста и идентитетот со она што се одржува долго време во неговите различни верзии.

Инсталирајте Office на Linux 04

Постои трета алтернатива што можете да ја користите при инсталирање Мајкрософт канцеларија на Linux, тоа со поддршка на апликација наречена PlayOnLinux, И покрај тоа што е ефикасен со апликации за забава (особено игри), може да работи и со повисок ред како што е Microsoft Office, иако може да претстави и неколку аспекти на некомпатибилност и оперативна нестабилност.

Повеќе информации - Далечински управувајте со Microsoft Office 2013 со нашиот мобилен телефон, Виното 1.2 веќе поддржува Direct 3D, Верзија на Убунту 11.10

Врски - вино, CrossOver, PlayOnLinux


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.