Како да работите со PDF-датотеки во Microsoft Edge Chromium

Мајкрософт Еџ

Бидејќи Мајкрософт објави дека работи на нова верзија на својот прелистувач Еџ, за Виндоус 10 и базирана на Хром (истиот мотор достапен на Гугл Хром), многу корисници беа подготвени да пробаат нов до родниот прелистувач Виндоус 10, можност што тие целосно ја искористија и веќе им дозволи да го вратат уделот на пазарот.

Пред објавувањето на финалната верзија на Microsoft Edge базиран на Chromium, пазарниот удел на Edge беше 3%. Два месеци по неговото лансирање, тој е веќе на 5%, иако се уште е далеку од доминацијата на Chrome, со 67% удел на пазарот. Новиот Edge не само што е побрз и троши многу помалку ресурси во споредба со претходната верзија, но исто така, таа е компатибилна со секоја екстензија на Chrome.

Мајкрософт Еџ

Ако редовно користите Chrome благодарение на бесконечните можности што ги нудат неговите екстензии, можете направете промена од еден во друг прелистувач без никаков проблем. Интегриран во Windows 10, ја прави работата оптимална, многу подобра од онаа што ја нуди Chrome, прелистувач кој отсекогаш бил обвинуван (и со право) дека е проголтач на ресурси во кој било оперативен систем (иако во macOS е малку се водат).

Виндоус 10 не е фокусиран само на десктоп компјутери, туку е компатибилен и со компјутери на допир, како што е опсегот Surface на Мајкрософт, опсег што нуди разноврсност на постоење десктоп оперативен систем на таблет, таблет што брзо станува компјутер кога треба да додадеме тастатура.

Повеќето корисници минуваат долги часови во прелистувачот, прелистувач со кој не само што имаме пристап до слики, видеа, информации од секаков вид ... туку и стана алатка за работа во многу компании оставајќи ги настрана сопствените апликации што се користеле во минатото.

Отворете и уредувајте датотеки во PDF формат

PDF-датотеките се најкористениот формат денес за споделување документи, јавни или приватни, благодарение на различните карактеристики што ни ги нуди овој формат. Се чини дека „Мајкрософт“ е единствениот производител кој сфатил дека тие практично одат рака под рака и уште од првата верзија на „Еџ“, се додава можноста за отворање и работа со документи во овој формат. Всушност, ако немате апликација што поддржува датотеки во PDF формат, Microsoft Edge ќе се погрижи за нивно отворање. Што можеме да направиме со Microsoft Edge и PDF-датотеките?

Пополнете PDF-форми

На пазарот можеме да најдеме голем број апликации кои ни овозможуваат да работиме во PDF формат, од кои повеќето се платени, иако нашите потреби се минимални, како на пример пополнете едноставен официјален документ за да може да го испечатите подоцна или да го споделите.

Со „Мајкрософт Еџ“ можеме да пополниме секаков вид јавен или приватен документ што е претходно форматиран за да ги покаже полињата што треба да ги пополниме (ги имаат сите јавни), што ни овозможува да пополнуваме документи во испратете ги телематски без да ги скенирате, печатите и испраќате по пошта или да ги презентирате физички.

Означете / подвлечете го текстот и коментирајте го

Мајкрософт Еџ

Кога проучуваме или внимателно читаме документ во овој формат, најверојатно сме заинтересирани за истакнување кои се најважните делови од него, или истакнување на дел од текстот или правење прибелешки рачно. Новиот Edge, како и претходниот, исто така, ни овозможува да ги извршуваме и двете функции, иако за да правиме прибелешки, мора да имаме многу добар пулс со глувчето или да користиме игла директно на екранот на допир на уредот доколку го има.

Мајкрософт Еџ

Означете го текстот Едноставно е како претходно да го избереме текстот што сакаме да го истакнеме, да кликнеме со десното копче на глувчето и во рамките на менито Highlight, изберете го текстот што сакаме да го користиме. Edge ни нуди четири различни бои: жолта, сина, зелена и црвена, бои што можеме да ги користиме наизменично за да ги поврземе пасусите со различни теми во документот.

Прочитајте текст

Друга интересна карактеристика што ни ја нуди Edge е можноста за читај текст на глас преку волшебникот што го имаме на нашиот компјутер, што ни овозможува да правиме други работи додека го слушаме документот, наместо да го читаме. За да ја искористиме оваа функција, треба само да го избереме текстот, да го притиснеме десното копче на глувчето и да избереме Глас.

Ротирајте го документот

Мајкрософт Еџ

Сигурно сте добиле документ во PDF формат во повеќе од една прилика не е добро ориентирана, што нè принудува да го ротираме документот со апликација од трета страна за да можеме правилно да го читаме ако не сакаме да ги ротираме мониторот или главата. Благодарение на Edge, оваа функција е исто така достапна, функција што ни овозможува да се свртиме во насока на стрелките на часовникот или во спротивно.

Зачувајте ги сите измени

Откако ќе ги направиме сите промени што ни ги нуди Edge во документи во PDF формат, можеме зачувајте ги промените во него, или во истиот документ во копија од него. Измените ќе бидат зачувани во датотеката и ќе бидат достапни за секој што ќе го отвори документот, без оглед на апликацијата што ја користи.

Што не можеме да сториме со Microsoft Edge во PDF-датотеки

За сега, да се надеваме дека во идните верзии ќе биде имплементирана, тоа е можност за потпише документи додавање на потпис што претходно сме го сместувале на нашиот компјутер, функција што станува сè почесто, особено во деловната област при потпишување договори за вработување или каков било вид документ.

Како да преземете Microsoft Edge Chromium

Мајкрософт Еџ

Ако сеуште не сте ја дале шансата за новата верзија на Chromium на Edge, веќе ја искористувате. Ако го ажуриравте Виндоус 10 до најновата верзија, најверојатно е дека веќе сте го инсталирале на вашиот компјутер и забележале значително подобрување во неговата работа. Ако не е така, можете да одите директно на Веб-страница на Мајкрософт и преземете ја оваа нова верзија заснована на верзија Chromium достапен и за Windows и за macOS.

Microsoft Edge Chromium не само што е компатибилен со Windows 10 и macOS, туку исто така, работи и на Windows 7, Windows 8 и Windows 8.1. Исто така постои и верзија за iOS и Android и благодарение на синхронизацијата на обележувачите и историјата, можеме да имаме пристап до истите податоци што сме ги зачувале на компјутерот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.